Fikus do formowania

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
CaMeL
Posty: 29
Rejestracja: 16 kwie 2006, 17:11
18
Lokalizacja: Wiechlice ( tam koło Szprotawy)

Fikus do formowania

Post autor: CaMeL »

Mam fikusa, który potrzebuje co najmniej przycięcia, przydałoby się go nawet odrutować. Roślinka została przesadzona wiosną (początek kwietnia) i od tej pory pięknie rośnie:) ale jeśli ma być ona formowana na bonsai to powinna być przycięta i myślę że mogę to niedługo zrobić. Za kilka lat może coś z tego wyjdzie :) Załączam zdjęcia i virtuale, napiszcie co o tym myślicie jak Wy byście go uformowali :)
Załączniki
widok 4
widok 4
P1000327.JPG (61.52 KiB) Przejrzano 5226 razy
widok 3
widok 3
P1000326.JPG (63.99 KiB) Przejrzano 5226 razy
widok 2
widok 2
P1000325.JPG (68.76 KiB) Przejrzano 5226 razy
widok 1
widok 1
P1000324.JPG (64.49 KiB) Przejrzano 5226 razy
bok 2
bok 2
P1000323.JPG (61.6 KiB) Przejrzano 5226 razy
tyÂł
tyÂł
P1000322.JPG (61.11 KiB) Przejrzano 5226 razy
bok 1
bok 1
P1000321.JPG (58.5 KiB) Przejrzano 5226 razy
fikus od przodu
fikus od przodu
P1000320.JPG (63.38 KiB) Przejrzano 5224 razy
virt 2
virt 2
virtual.jpg (26.34 KiB) Przejrzano 5160 razy
virtual 1
virtual 1
P1000320.jpg (26.64 KiB) Przejrzano 5160 razy
Ostatnio zmieniony 13 sie 2006, 21:30 przez CaMeL, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie Istnieje Droga ProwadzÂąca Do Pokoju - PokĂłj Jest DrogÂą... / Marcin
aga31

Post autor: aga31 »

Najpierw go rozplącz. Ponadto,Twoje virty bardziej przypominają sposób formowania iglaków, drzewa liściaste formuje się raczej z pełniejszą koroną.
Co do przycinania, to ja od razu wycinam dolne galęzie, które <font color="#FF0000">napewno //ort</font> nie będą mi potrzebne, im wcześniej, tym rana mniejsza, ale i przyrost pnia na grubość wolniejszy, a masz co pogrubiać. Przycinać to nie bardzo jest co, chyba żeby trochę wierzchołki pędów na gałęziach, aby się gałązki zagęściły.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
CaMeL
Posty: 29
Rejestracja: 16 kwie 2006, 17:11
18
Lokalizacja: Wiechlice ( tam koło Szprotawy)

Post autor: CaMeL »

Tak, masz rację te chmury przypominają bardziej drzewka iglaste, ale chodziło mi właśnie o zagęszczenie korony. Rozplątać te fikusy to juz chyba nie będzie tak łatwo, wiem, że w bonsai nie krzyżuje się gałęzi, ale jesli nawet bym je rozdzielił, to zostałyby mi tylko 2 nie nadające się do niczego badyle, a tak razem już coś tworzą :). Co do przycinania to myślałem żeby z dolnych gałązek jedną zostawić, mimo że jest drobna i mało atrakcyjna. Wydaje mi się, że dla reszty drzewka przycięcie pędów jest konieczne, aby nie rosło ono za bardzo w górę oraz po to żeby właśnie zagęścić koronę.
Załączniki
narazie chyba przytnĂŞ to w ten sposĂłb, a potem siĂŞ zobaczy ;)
narazie chyba przytnĂŞ to w ten sposĂłb, a potem siĂŞ zobaczy ;)
przyciĂŞcie.jpg (35.7 KiB) Przejrzano 5181 razy
Nie Istnieje Droga ProwadzÂąca Do Pokoju - PokĂłj Jest DrogÂą... / Marcin
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Ty najpierw pomyśl nad pogrubieniem pnia i zastanów się ile minie lat zanim one się zrosną a dopiero póĽniej się zabieraj za zagęszczanie korony. Zastanów się również czy ta roślina jest warta zachodu.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Chcialo by sie powiedziec wkop ja do gruntu:). A tak na serio, jesli Tobie zalezy zeby z tego cos, kiedys bylo to ja na Twoim miejscu wsadzilbym ta rosline do jakiejs wielkiej doniczki i bym tylko uszczykiwal wszystkie galazki i nic nie wycinal (chyba ze jak to czesto u fikusow bywa wyrastaja 2 galazki z jednego miejsca to wtedy wyciac jedna bo bedzie nieladne zgrubienie) i bym ja nawozil i tyle.

A co do rozplatania tyego fikusa to ja bym juz nie radzil tego robic bo bedzie zwiniety jak serpentyna:)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
CaMeL
Posty: 29
Rejestracja: 16 kwie 2006, 17:11
18
Lokalizacja: Wiechlice ( tam koło Szprotawy)

Post autor: CaMeL »

Nie chodzi o to czy ta roślina jest warta zachodu, bo nawet gdyby mi ona zupełnie nie wyszła to jako początkujący bonsaista przynajmniej sobie na niej poćwiczę... :) a co do przycięcia to dalej myślę że trzeba go przyciąć, aby niepotrzebnie nie rósł w górę i aby korona się zagęściła. Ale ja to się nie mogę zdecydować z tą formą ;P chyba narazie tylko przytnę tego fikusa tak jak to pokazałem, a potem pomyślę nad dalszym formowaniem
Załączniki
moÂże by zrobiĂŚ z tego coÂś w stylu takiej &quot;miotÂły&quot;?
moÂże by zrobiĂŚ z tego coÂś w stylu takiej "miotÂły"?
virt 3.jpg (24.41 KiB) Przejrzano 5133 razy
Nie Istnieje Droga ProwadzÂąca Do Pokoju - PokĂłj Jest DrogÂą... / Marcin
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Mysle ze tego jałowca,mozesz wziąśc jako rośline doswiadczalna,gdyż ta roslina wg mnie niczym specjalnym sie nie wyróznia a żeby przygotwac ja\a jako materiał prebonsai,potrzeba duzo czasu,i moim zdaniem lepiej pojechac do marketu,<font color="#FF0000">napewno //ort</font> sa teraz fajne ikusy po 15,20zł z fajnym pienkiem,z tych juz mozesz cos kminić

2.co do twojego virtu..on mi bardziej literata przypomina niż miotłe :wink:
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
CaMeL
Posty: 29
Rejestracja: 16 kwie 2006, 17:11
18
Lokalizacja: Wiechlice ( tam koło Szprotawy)

Post autor: CaMeL »

chyba się pomyliłeś, to jest fikus a nie jałowiec, wiem, że niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale zawsze można sobie poćwiczyć ;) dobra kończę tego posta i biorę się za cięcie :D

no drzewko przycięte:) poniżej zamieszczam zdjęcia
Załączniki
widok od przodu
widok od przodu
P1010280.JPG (69.26 KiB) Przejrzano 5076 razy
widok od gĂłry
widok od gĂłry
P1010286.JPG (64.72 KiB) Przejrzano 5077 razy
Nie Istnieje Droga ProwadzÂąca Do Pokoju - PokĂłj Jest DrogÂą... / Marcin
Bonsaikiller

Post autor: Bonsaikiller »

szukaj na gieldach kwiatowych jesli nie masz kasy tam masz okazy po 15-20 zl takie jak w marketach po 50, ja wynalazlem dobra gielde pod warszawa i lece w srode zaopatrzec sie w super okaziki
Awatar użytkownika
CaMeL
Posty: 29
Rejestracja: 16 kwie 2006, 17:11
18
Lokalizacja: Wiechlice ( tam koło Szprotawy)

Post autor: CaMeL »

dzięki za radę :) niestety na takich giełdach zbytnio nie bywam, ale za to teraz gdziekolwiek jestem to zawsze się rozglądam za drzewkami i jeśli jutro wyjadę do babci, to spodziewam się wrócić z jakimś jałowcem (być może płożącym), bo w tej miejscowości sprzedają fajne drzewka (outdoor) i to bardzo tanio :D
Nie Istnieje Droga ProwadzÂąca Do Pokoju - PokĂłj Jest DrogÂą... / Marcin
ODPOWIEDZ