Instrukcja opieki bonsai

Dział, w którym zebraliśmy wiedzę, która może odpowiedzieć na większość twoich pytań.
ODPOWIEDZ
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
Answers: 0
20
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Instrukcja opieki bonsai

Post autor: dary1 »

BONSAI - INSTRUKCJA OPIEKI

(instrukcja do nauczenia, nie tylko da przeczytania)

Bonsai, czyli drzewko w doniczce, to połączenie sztuki z uprawą. Drzewko takie często wkomponowane w miniaturowy krajobraz było obiektem medytacji buddyjskich mnichów.
Bonsai uczy regularności i wyrabia odpowiedzialność, bowiem kilkudniowe zaniedbanie może doprowadzić do „śmierci” wieloletniego drzewa, ale też uprawa bonsai daje o wiele więcej satysfakcji niż każdej innej rośliny. Prawidłowo pielęgnowane drzewo przechodzi wszystkie cykle rozwoju zależne od pory roku, a więc kwitnie, owocuje, w zależności od gatunku gubi liście na jesieni itp.
Teoretycznie każde drzewo można uprawiać jako bonsai, należy mu jednak zapewnić warunki zbliżone do naturalnych, co nie zawsze jest proste. Chińskie powiedzenie mówi, że: „wyhodować bonsai jest trudniej niż wychować dziecko”. W zależności od miejsca uprawy dzielimy bonsai na uprawiane w mieszkaniu i na zewnątrz.

l. Bonsai uprawiane w mieszkaniu - to gatunki pochodzące z krajów o ciepłym klimacie. np.: palmy, cytryny, granaty, fikusy. Niektóre z tych roślin wymagają jednak w okresie zimy obniżenia temperatury o kilka stopni powyżej zera, w ciągu zaś całego roku, odpowiedniej wilgotności gleby i powietrza, co jest szczególnie trudne do zapewnienia w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem.

2. Bonsai uprawi ans na zewnątrz (w ogrodzie, na tarasie, balkonie) - to gatunki, które rosną w naszym klimacie, np. dąb, sosna, modrzew, jałowiec. Drzewko takie można wnieść na kilka dni do mieszkania celem dekoracji lub np. uatrakcyjnienia przyjęcia, na stałe musi jednak pozostawać na zewnątrz w miejscu nieco osłoniętym od wiatru stanowiąc ozdobę ogrodu, tarasu. Ten rodzaj bonsai jest szczególnie atrakcyjny, z uwagi na fakt, że, na co dzień spotykamy te drzewa w naturalnych rozmiarach w otaczającej nas przyrodzie.

Istnieje również kategoria pośrednia:

3. Bonsai uprawiane w mieszkaniu lub na zewnątrz - np. cyprysiki, rododendrony. W Polsce z tej kategorii znana jest np.: azalia, mirt, figa, róża karłowata przez jednych uprawiane w mieszkaniu, przez innych w ogrodzie. Z reguły jednak nie w stylu bonsai, a raczej nieuformowanego krzewu.
Drzewka te uprawiane w mieszkaniu wymagają zimą znacznego obniżenia temperatury do kilku stopni powyżej zera, latem zaś dobrze jest wynosić drzewko na zewnątrz. Natomiast uprawiane na zewnątrz należy na zimę zabezpieczyć przed mrozami okrywając np.: słomą i umieszczając naczynie w większym pojemniku (pudełku) z piaskiem lub słomą.

NACZYNIE

Na całościowy efekt bonsai olbrzymi wpływ ma naczynie jego proporcje i kształt. Najlepiej prezentują się płaskie, niskie naczynia, a w przypadku krajobrazów tacki. Na dnie głębszego naczynia znajduje się warstwa żwiru, na powierzchni często mech lub kamienie ozdobne, warstwa ziemi jest więc bardzo cienka. W związku z niewielką ilością ziemi oraz dużą powierzchnia parowania drzewko jest narażone na przesuszenie, jeśli nie jest systematycznie podlewane. W dnie naczynia znajduje się jeden lub więcej otworów odpływowych.

NAWADNIANIE

- Codziennie, a w płaskich naczyniach w dni upalne 2 do 3 razy dziennie.
- Procedura nawadniania trwa kilka minut. Należy małymi partiami z przerwami nalewać wodę aż do momentu wycieku pierwszych kropli z otworu na dnie pojemnika, jednak woda nie może pozostawać w podstawce. W przypadku krajobrazów na płaskich tackach do nawadniania używać spryskiwacza.
- Co kilka dni, a latem nawet co dziennie spryskać całą roślinę woda.
Do nawadniania używać deszczowi i (w regionach nieprzemysłowych), wody przegotowanej lub w najgorszym wypadku przefiltrowane j lub odstanej 1-2 doby.
- Bonsai uprawiane na zewnątrz nawadniać tak samo, ale oczywiście poza dniami deszczowymi
- Od jesieni do wczesnej wiosny należy ograniczyć podlewanie, tak jednak aby ziemia była stale lekko wilgotna. Szczególnie w zimie nie sposób podać recepty na częstość nawadniania. Zależy to od temperatury otoczenia (im niższa temperatura tym oszczędniej podlewać), wilgotności powietrza (kaloryfery bardzo wysuszają) i głębokości naczynia.
- W przypadku bonsai uprawianego na zewnątrz obowiązują podobne zasady. W zimie co kilka dni należy kontrolować czy ziemia jest wilgotna. Jeśli nie, to trzeba nawodniać rano lub w południe, wieczorem nie - z uwagi na obniżenie temperatury i zamarzanie wody.

KILKA DODATKOWYCH RAD NA TEMAT NAWADNIANIA

1. Wyjeżdżając na urlop - najlepiej zabierz drzewko ze sobą.
2. Jeśli musisz pozostawić, to tylko pod opieką osoby odpowiedzialnej, odpowiednio pouczonej.
3. Możesz zamontować urządzenie nawadniające (dostępne w sprzedaży). Zapoznaj się dobrze z instrukcja i stosuj butelkę z podziałka. Źle zamontowane urządzenie nie działa.
4. W pomieszczeniach bardzo suchych można nieco zwiększyć wilgotność w otoczeniu drzewka stawiając naczynie na warstwie mokrego żwirku lub piasku wysypanego na tacce lub parapecie. Oczywiście drzewko swoją drogą wymaga normalnego podlewania. Naczynie z drzewkiem nie morze stać w wodzie, ale na żwirku, tak aby od spodu dochodziło powietrze.
5.W przodku zbytniego przesuszenia ziemi zanurzyć cały pojemnik z drzewkiem w misce z wadą i pozostawić na kilka gadzin, potem przenieść drzewko w miejsc chłodniejsze o mniejszym nasłonecznieniu.
6. Jeśli nie jesteś systematyczny - zrezygnuj z zakupu bonsai, zainteresuj się natomiast kaktusami, które są odporne na przesuszenie.

NAWOŻENIE

W okresie od kwietnia do sierpnia raz na dwa tygodnie nawozić nawozem kwiatowym lub specjalnym do drzew i krzewów ozdobnych zgodnie instrukcją. Raz na miesiąc można spryskać nawozem roślinę.

ŚWIATŁO

Niewiele jest roślin, które 1ubią „pełne słońce”. Bonsai powinno stać w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Oczywiście rożne drzewa mają różne wymagania co do nasłonecznienia.

POWIETRZE

Drzewa rosnące w warunkach naturalnych maja pod dostatkiem świeżego powietrza. Podobnie drzewku w doniczce musimy zapewnić dużo powietrza. Dotyczy to szczególnie tych odmian, które są uprawiane w mieszkaniu. Dobrze jest w okresie wiosny i lata wystawiać je jak najczęściej na zewnątrz. Drzewko trzymane przez cały rok w domu jest „słabsze”, jego liście lub igły tracą żywo - zieloną barwę, czasami nawet miejscami podsycha.
Należy pamiętać, ze na ogół rośliny nie lubią przeciągów - silny prąd powietrza bardzo bowiem wysusza.

PRZYCINANIE I PRZESADZANIE

Aby roślina utrzymała charakter małego drzewka (bonsai) należy co 2 lata wiosną przycinać korzenie zmniejszając bryłę korzeniowy maksymalnie o 1/3, podsypać nieco ziemi ogrodniczej i posadzić w ten sam pojemnik. Każdego roku na wiosnę należy przyciąć zbyt długie nowe pędy oraz suche gałązki tak, aby korona zachowała ładną formę.

ZIMA

Zima to trudny okres do pielęgnacji bonsai. Drzewo powinno w tym okresie przejść odpoczynek, podobnie jak zwierzęta zapadające w sen zimowy. W tym celu od jesieni należy ograniczać nawadnianie, jednak ziemia musi być stale letko wilgotna (im niższa temperatura tym rzadziej podlewać).
W przypadku bonsai uprawianego w domu należy również ulokować drzewko w miejscu o niższej temperaturze. Z reguły powinno to tyć najzimniejsze miejsce w domu np.: parapet okna, podłoga przy balkonie itp. W określeniu temperatury otoczenia pomocny jest termometr umieszczony obok pojemnika z bonsai.
Bonsai uprawiane na zewnątrz są z kolei narażone na przemarznięcie (szczególnie ich korzenie), z uwagi na małe rozmiary naczynia. Należy więc pojemnik z drzewkiem umieścić w miejscu osłoniętym od wiatru, włożyć w większe naczynie np.: z piaskiem i przykryć część nadziemną słomą lub gałązkami świerkowymi. Oczywiście mniej narażone na przemarzniecie będą bonsai większych rozmiarów (50 - 100 cm.), bowiem ich pojemnik też jest większy. Dużych bonsai nie musimy tak rygorystycznie zabezpieczać przed mrozem, szczególnie jeżeli są to drzewa rosnące w naszym klimacie.

WYWÓZ ZA GRANICE

Istnieje zakaz wwożenia ziemi da większości krajów. Na czas transportu roślina powinna być przesadzana w torf. W tym celu należy roślinę wyjąć z doniczki, spłukując wodą ziemię tak, aby pozostały czyste korzenie. Korzenie obłożyć mokrym torfem, włożyć w torebkę foliową i zawiązać wokół pnia sznurkiem. Po przybyciu na miejsce posadzić ponownie roślinę w podłoże składające się z ziemi ogrodniczej, torfu i żwirku rzecznego (w proporcjach 1: 1: 1). Przed podrożą pomocne jest uzyskanie dowodu badania fitosanitarnego. W przypadku jego braku celnik kraju docelowego może zatrzymać roślinę na niezbędny okres kwarantanny.
Darek Rychlicki
ODPOWIEDZ