Problemy z CarmonÄ… drobnolistnÄ…

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Marzena

Problemy z CarmonÄ… drobnolistnÄ…

Post autor: Marzena »

Witam,

W zeszłym tygodniu w środę kupiłam Carmonę drobnolistną na razie było wszystko ok, ale ostatnio zauważyłam, że zaczynają odpadać jej liście i na dole doniczki pojawił się jakiś biały nalot jakby pleśń i nie wiem co mam robić . Napiszcie jakieś porady co powinnam zrobić w takiej sytuacji, bo jest śliczna i nie chce jej stracić.

Mam jeszcze małe pytanie jak dużo trzeba lać tej wody, bo nie chce roślinki ani przelać ani wysuszyć.
Marzena

Post autor: Marzena »

Teraz wygląda zdrowo, ale nie wiem skąd ten biały nalot na dole doniczki się wziął. :| Nie zauważyłam żadnych robali oprócz dwóch takich małych białych kropeczek z nóżkami ale z tego co wiem to one nie są szkodliwe. Jestem nowym użytkownikiem i początkującą w pielęgnacji bonsai. Każda rada jak mam się opiekować moim drzewkiem będzie mile widziana :-) . Zanim kupiłam drzewko trochę czytałam o nim, ale nie jest dokładnie napisane ile trzeba podlać żeby nie przelać i czy go nawozić teraz czy dopiero na wiosnę. Nie wiem jaka jest przyczyna opadających liści, może trochę panikuje i trzeba cierpliwości aby drzewko się przystosowało do klimatu mojego pokoju (temp. pokojowa - 20-21 stopni - to za dużo?).

Przesyłam jeszcze zdjęcia mojej carmony.

Pozdrawiam wszystkich.
Załączniki
podÂłoÂże - przĂłd
podÂłoÂże - przĂłd
100_2146as.jpg (79.06 KiB) Przejrzano 6964 razy
podÂłoÂże - tyÂł
podÂłoÂże - tyÂł
100_2147a.jpg (64.03 KiB) Przejrzano 6964 razy
odpadniĂŞte liÂście
odpadniĂŞte liÂście
100_2152a.jpg (29.54 KiB) Przejrzano 6964 razy
carmona1
carmona1
100_2155a.jpg (86.07 KiB) Przejrzano 6964 razy
carmona
carmona
100_2138a.jpg (53.21 KiB) Przejrzano 6965 razy
Awatar użytkownika
Pen-Jing
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2006, 13:34
17
Imie i nazwisko: Tomek
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Pen-Jing »

Biały nalot to zapewne skutek podlewania nieprzegotowaną i nieodstaną wodą. Jeżeli chodzi o częstotliwość podlewania to ja osobiście podlewam swoję carmone dopiero jak przeschnie wierzchnia część ziemi w doniczce. Zraszam też codziennie liście. Nie polecam trzymania się ustalonych godzin podlewania. Najlepiej podlewać wtedy kiedy trzeba (najlepiej wieczorem).

Odpadające liście to najprawdopodobniej przyczyna przechodzenia okresu klimatyzacji drzewka w nowym miejscu, a także zmiana czestotliwości podelwaniam, jakości wody, naświetlenia itd.

I tak z własnej ciekawości ile zapłaciłaś za to drzewko?
"Kiedy uczeń jest gotowy, mistrz zawsze się pojawi"

www.sztukabonsai.pl
Marzena

Post autor: Marzena »

Dałam za nią 34,99 :), Twoim zdaniem to za dużo czy za mało ??

No mam nadzieje, że nic jej nie jest, bo czytałam o przedziórkach że ich obecność widać gdy pojawią się małe pajęczynki i sprawdziłam dokładnie drzewko i zauważyłam jakąś nitkę ale kiedy wzięłam do palców tą nitke to taka dość mocna się wydawała jak na pajęczynke i teraz już ich nie widze więc nie wiem. Poczekam i zobacze za jakiś czas, jeżeli to faktycznie to co myśle to będę musiała jakiś środek kupić.

Dzięki za info o podlewaniu :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Witam.Może to być przędziorek,ponieważ te drzewka które przebywają w markecie 3/4 ich ma i one sobie tak przechopdzą,dlatego trzeba zwracać na to uwagę przy zakupie. :wink:
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
marcinek
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:20
17

Post autor: marcinek »

Moja karmonka też gubiła liście ale jak wyczułem jak podlewać to teraz jest git i oby tak zostało :-) Teraz podlewam ja co 2 dni własnie wtedy ziemia staje sie sucha taką srednia porcja i zraszam co dziennie teraz planuje wysypać na jakąc podstawke keramzytu zeby miała wilgotne powietrze bo chyba jest troche za sucho , no ale co do keramzytu to jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi w mojm poście a tak wogóle to dzieki Panie Piotrze za rady :wink: 8)
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Moze to też by proces aklimatyzacji,trzeba obserwowac bacznie drzewko.

Marcin już odpowiedziałem na twojego posta:-),a Pana Piotra zadnego tu nie widze:D
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Marzena

Post autor: Marzena »

no chyba to jednak te przędziorki, bo jak podniosłam doniczkę to na podstawce akurat był taki jakby mały ciemny pajączek i go zabiłam :-) no ale pewnie będzie więcej więc poczytam jak się je usuwa ;] i znowu się pojawiła ta pleśń na spodzie doniczki a podlewam ją wieczorem a rano tylko spryskuje więc nie wiem czemu a wodę mam odstaną :| no nic człowiek się uczy na błędach .. myślę że w końcu załapie jak się opiekować takimi małymi drzewkami :)
pozdrawiam wszystkich i dzięki za rady :razz:
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Częsciej wietrz pokój,by była wymiana powietrza,i powinno byc wporządku
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Marzena

Post autor: Marzena »

zastanawiam się jeszcze nad jednym, a mianowicie nad podlewaniem czy mogę go spryskiwać rano ( plus dodatkowo liście) i na wieczór bo gdy tylko wieczorem podlewam to rano już ma sucho :) niby w zimie wystarcza raz dziennie najlepiej na wieczór ale ja go podlewam nie za dużo rano i na wieczór i na razie nic się nie dzieje z nim traci tylko 1-3 listków co dwa, trzy dni więc myślę że to normalna reakcja w zimie :-). to chyba by było na tyle już nie zawracam Wam głowy. Pozdrawiam wszystkich :wink:
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Tak możesz,najwazniejsze aby woda nie stała w podstawce,lub zeby ziemia nie była cała aż taka mokra,jesli wilgotna to dobrze,zraszajac czesto liscie,oddzieczy sie wypuszczajac nowe pedy
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
mateuszflasinski
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2007, 23:46
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mateuszflasinski »

Ja mam carmone od 18 dni zraszam ja 2 razy dziennie a wieczorem mocno zraszam ziemie i to strarczy bo drzewko czuje sie chyba dobrze bo wypuszcza nowe poczki i liscie, naworze ja narazie raz na 2 tygodnie nawozem POKON i niechh mi rosnie na duze i zdrowe drzewko :-)
:)
Marzena

Post autor: Marzena »

Ja też mam ten nawóz POKON :) właśnie się zastanawiam czy co dwa tygodnie nawozić czy co tydzień bo na odwrocie pisze że co tydzień a niektórzy piszą że raz w m-cu :| mi też wyrosło bardzo dużo pączków mam nadzieję, że mi nie opadną jak zeszłym razem :) ..

Pozdrawiam =;
mateuszflasinski
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2007, 23:46
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mateuszflasinski »

ja mam jakis inny chyba bo moj sie nawozi co 2 tygodnie a w zimie raz na miesiac. Nie podlewaj wiecej bo mozesz spazyc swoja carmone stosuje sie do zalecen na odwrocie nawozu;]
:)
ODPOWIEDZ