Klon Tatarski

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Klon Tatarski

Post autor: Gohan »

Witam, kupilem u Marka Gajdy w Warszawie klona tatarskiego, doprowadzilem go do pozadku, przesadzilem ,odrutowalem ,zalozylem odciągi. po prawej stronie widoczna jest galazka, zostanie przez jakis czas ,aby pien pogrubial. Efekt pracy, czekam na opinie i ewentualnie jakies porady :)

Obrazek - po zakupie

Obrazek po formowaniu
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Xinnie
Posty: 22
Rejestracja: 20 paź 2005, 10:54
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Xinnie »

Dla takiej wysokości drzewka to grubość pnia jest już wystarczająca. Podaj proszę wysokość drzewka i obwód pnia przy ziemi. Teraz raczej trzeba kształtować układ gałęzi a te jest trudno zobaczyć na tym zdjęciu, więc ciężko o komentarz. Też mam od kwietnia klona tatarskiego i wydaje się to ciekawy materiał szkoleniowy. Ma bardzo duże przyrosty i ładnie wybija z uśpionych pęków. Tutaj jest to dobrze opisane: http://www.rgbonsai.com/amurearly.htm.
Tomek
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Bardzo fajny materiał :-)
Poza tym na razie faktycznie ciężko coś powiedzieć. Jakby był mój to bym go na razie przesadził do większego pojemnika roboczego (na przynajmniej 2lata). Poza tym pozwolić rosnąć i ciąć :wink:
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Adamie, tez tak myslalem , chociaz doszedlem do wniosku ze ta doniczka jest wystarczajaco duza :-) Poszedlem za stylem miotlastym, moze w zlym kierunku poszedlem?

Xinnie - fantastyczna stronka, dzieki 8)
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

W stylu miotlastym gałezie powinny wyrastać mniej więcej z jednego miejsca. U Ciebie, przynajmniej tak mi się wydaje, tak nie jest. Spróbowałbym wyprowadzić czubek z najwyższej gałęzi, a poĽniej to już jak w podanym wcześniej linku. Zamiast miotły, zdecydowałbym się raczej na styl wyprostowany regularny.
Pozdrawiam
Mateusz Topolanek :wink:
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

tak samo mu mowilem, ale on swoje;]
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

MateuszT pisze:W stylu miotlastym gałezie powinny wyrastać mniej więcej z jednego miejsca...
A to nie prawda :) Wg Wolfganga Kawollka są 3 formy miotły:
- korona składa się z wielu równorzędnych konarów
- z symetrycznym układem konarów
- z pniem wnikającym w koronę i asymetrycznym układem konarów

Aparat mam akurat pożyczony więc nie mam jak wrzucić zdjęć obrazujących style. :)
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

A wg Kohlheppa to prawda :-)
Jak byk przy opisie stylu miotlastego stoi: "Gałęzie odchodzą od centralnego punktu i rozprzestrzeniają się we wszystkich kierunkach.[...] Przy stylu miotlastym nie tworzy sie dominującej gałęzi, lecz prowadzi wiele gałęzi tej smej rangi."
Jak widać wszystko zależy od Ľródła informacji. Jednak nawet na forum spotkałem się kiedyś z określeniem "prawie miotła", gdy drzewo miało dominującą gałąż, z której odchodziły inne, tworzące koronę.
Jak trzeba, moge nawet skanować :wink: .
Pozdrawiam
Mateusz Topolanek :wink:
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

był bym wdzięczny ;] chcociaz przemyslalem sprawe :P i wyproawdze wierzcholek i pojde w slady tego dzewka z linku

http://www.rgbonsai.com/amurearly.htm
Ostatnio zmieniony 24 maja 2006, 13:52 przez Gohan, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

MateuszT pisze:A wg Kohlheppa to prawda :-)
Jak byk przy opisie stylu miotlastego stoi: "Gałęzie odchodzą od centralnego punktu i rozprzestrzeniają się we wszystkich kierunkach.[...] Przy stylu miotlastym nie tworzy sie dominującej gałęzi, lecz prowadzi wiele gałęzi tej smej rangi."
Jak widać wszystko zależy od Ľródła informacji. Jednak nawet na forum spotkałem się kiedyś z określeniem "prawie miotła", gdy drzewo miało dominującą gałąż, z której odchodziły inne, tworzące koronę.
Jak trzeba, moge nawet skanować :wink: .
Ale w tych 3 odmianach są wszystkie gałęzie tej samej rangi :)
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Witka, tak sie zapowiada dzisiaj klonik 8) jak widzicie juz nie ma tego obrzydliwego wierzchołka, część gałezi aut... i cóż oby zime przetrzymał... od wiosny zageszczanie...

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Hej. Ja Na Twoim miejscu przycialbym wszystki galazki do pierwszych pakow(ale to na wiosne) i zaczal zageszczac od nowa.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Teraz prezentuje sie o wiele lepiej :-)
Zapomnij o zagęszczaniu. Trzeba będzie mu pozwolić rosnąć bo jak na razie przekrój pnia a gałązek to przepaść. Niestety w takiej doniczce nie wróżę Ci wielkich przyrostów.
Powodzenia. Wierzę, że zrobisz z tego ładne drzewko.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

na wiosne bede myslal co dalej... Ale jesli chodzi o grubosc galazek to masz racje
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
ODPOWIEDZ