Moje pierwsze bonsai-ficus benjamina.

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
czaju

Moje pierwsze bonsai-ficus benjamina.

Post autor: czaju »

Witam.

Jest to moje pierwsze drzewko bonsai i prosiłbym o rady dotyczące dalszej hodowli drzewka.Mam pytanie do AdamaJonasa jak uzuskać w moim bonsai korzenie powietrzne ??
Załączniki
CAM_0007.jpg
CAM_0007.jpg (23.85 KiB) Przejrzano 4601 razy
CAM_0006.jpg
CAM_0006.jpg (22.71 KiB) Przejrzano 4601 razy
CAM_0005.jpg
CAM_0005.jpg (23.16 KiB) Przejrzano 4601 razy
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

hohoho - cieniutki ten pieniek...

:roll:
Krzysiek



Pozdrawiam !!
sepher

Post autor: sepher »

Na początek rzeczywiście trzeba dać roślince 'zmężnieć' :). Do tego najlepiej posadzić do przepuszczalnej, lekkiej ziemi i po prostu starać się zapewnić mu odpowiednie warunki - podlewanie, nawożenie itd. Ja swoje fikusy oprócz tego przycinam nieznacznie co jakiś czas, co pobudza je do rozgałęziania. Robię to aby nie otrzymac czegoś w rodzaju długiej ulistnionej tyczki :) (oprócz tego przyrost masy zielonej powoduje zwiększanie grubości pnia). Z uciętych pędów łatwo uzyskac nowe sadzonki, fikusy świetnie się ukorzeniają. Teraz pozostaje życzyć tylko cierpliwości.

PS. Podoba mi się doniczka.
czaju

Post autor: czaju »

Witam.

Roślinka jest w przepuszczalnej ziemi codziennie jest podlewana i jak przyjdzie przesyłka to będzie też nawożona.

A co do doniczki to ostatnio znalazłem ją u babci i od razu mi sie spodobała.

PS. jak uzuskać w moim bonsai korzenie powietrzne??
acer6

Post autor: acer6 »

Figowce wytwarzają korzenie powietrzne przy odpowiednio wysokiej wilgotnosci . Chyba najprostrzym sposobem jest umieszczenie rośliny pod folią . NIe wolno folii zdejmować dopuki korzenie powietrzne nie dotrą do ziemi (tzn. folie należy ściągać co jakiś czas , ale na krutko bo po paru godzinach młode korzenie mogą uschnąć ) .

Nie mysl sobie czasem że od korzeni powietrznych twoja roślinka nagle "utyje" , trzeba pozwolic jej rosnać i moze kiedyś ......... będzie można ją nazwać bonsai .
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dziekujemy za odpowiedz Adamie Jonasie ;)
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Myślę, że acer opisał dokładnie o co chodzi :wink:
Z mojej strony dodam tylko, że nie trzeba całej rośliny wkładać pod folię. Ja owijam luĽno tylko pieniek, kawałkiem zwykłej folii spożywczej. Pamiętaj o codziennym zraszaniu pod folią.
Ważną sprawą jest właśnie pilnowanie wilgoci. Folię można zdjąć dopiero gdy korzonki będą w podłożu (najlepiej odczekać kilka dni po). Im dłuzej ją zostawisz tym więcej nowych korzeni będziesz miał.
Można się staram kierować ich wzrostem, ale ostrożnie bo są bardzo kruche.

Bolasie - nie ma za co :mrgreen:
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
zorro
Posty: 94
Rejestracja: 07 lip 2005, 20:56
18
Lokalizacja: Przasnysz i Torun

Post autor: zorro »

Panowie madrze pisza. Od siebie dodam, ze moj ficus retusa puszcza korzenie powietrzne i bez folii:)
Twoja roslinka jest jeszcze b. mloda i nie wiem czy takie korzonki wypusci.
Przy folii tylko wokol pnia uwazaj, aby nie przesadzic z podlewaniem. Fikusy nie lubia stalej nadmiernej wilgoci w podlozu a o to przy utrudnionym parowaniu podlaza nie trudno.
ODPOWIEDZ