Literacki jałowiec

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Mówi się trudno, a życie toczy się dalej :wink: Mam nadzieję, że zadowolony z garniaka 8)

Jesli chodzi o szczyt drzewka to niestety teraz będzie na to pracował czas. Na pewno nie zamierzam zrobić "strzały" :-D , raczej "czapę" :wink:
Możliwe, że już na jesień będę mógł się zabrać za porządkowanie gałązek.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Jałowiec trochę urósł i aktualnie wygląda tak. Niestety został zaatakowany, prawdopodobnie przez mszycę :-(. Nie wiem jeszcze jakie to przyniesie konsekwencje, ale już działam.

Pozwoliłem sobie zrobić prostego virtuala :-P . W tej chwili tak widzę jego przyszłość.
Załączniki
mini-DSCN1046.JPG
mini-DSCN1046.JPG (66.35 KiB) Przejrzano 8542 razy
mini-DSCN1046virt2.JPG
mini-DSCN1046virt2.JPG (67.29 KiB) Przejrzano 8541 razy
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Jak tak chcesz to bym zrezygnowal z tego jina na tym wygieciu. Skoro ma to byc literat to moze jeszcze mniej galezi?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Całkiem możliwe :wink:
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Poprzednia wizja nieaktualna :twisted: . Postanowiłem przeformować jałowca. Jak widać zmieniłem front oraz linię pnia (użyłem do tego zwykłego odciągu). Zastanawiam sie czy pień nie idzie minimalnie zbyt poziomo w tym jednym miejscu.
Póki co korona przytłacza całość, ale to dlatego, że jeszcze nie zdecydowałem, które gałęzie zostaną a które pójdą precz :-) (Docelowo korona będzie zajmować najwyżej 2/3 obecnej.) Gałęzie również są jeszcze nieuporządkowane (więc nie trzeba o tym wspominać :-P ), ale na to przyjdzie czas po odcięciu tego co niepotrzebne.
Zamieszczam na razie tylko fotkę, która ukazuje ogólny zarys nowej sylwetki z zaznaczonym dyskretnie kształtem korony (przyszłym umiejscowieniem gałęzi).
Co o tym sądzicie ??
Załączniki
mini-P1000125zarys.JPG
mini-P1000125zarys.JPG (64.13 KiB) Przejrzano 8382 razy
Ostatnio zmieniony 19 lut 2006, 14:59 przez AdamJonas, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam Cieślik
Adek

Post autor: Adek »

Szczerze mówiąc, to bardziej podobała mi sie poprzednia linia pnia,
teraz jakoś mi nie pasuje ten łuk.
No ale wszystko zależy od Ciebie,
Może zaniedługo nas wszystkich zaskoczysz 8) :idea:
acer6

Post autor: acer6 »

Wiadomo że zdjęcie nie do końca odzwieciedla rzeczywistość ,ale poprzednia linia pnia zdecydowanie lepiej się prezentowała . Jestem podobnego zdania co Adek odnośnie łuku , myśleże lepiej by wyglądało wygięcie wyraĽniejsze (z wyraĽnym "konturem" ) ,ale pod mniejszym kątem (a tak wogóle to pierwsza koncepcja nie była chyba zła :wink: )
Adek pisze: Może zaniedługo nas wszystkich zaskoczysz 8) :idea:
no to trzymamy kciuki :razz: .
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

[-o< Adamie, Adamie... W ogole mi sie teraz to drzewko nie podoba. Posluchaj Adriana i Michala i wroc do poprzedniej koncepcji.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Też mi się bardziej podoba poprzednia koncepcja. Podoba to nawet mało powiedziane. Poprzednia koncepcja jest świetna!
Artur
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

No to teraz zrobiles makabre. Pien najpierw spokojny a potem fiu-bziu niewiadomo co mu sie stalo.Pokrecilo go i hej.
Zly kierunek. Pierwszy byl lepszy tylko zostawic rosline. Coprawda na efekt pozostawienia jej dlugo czekac ale by sie oplacalo.Zauwaz ze nie warto skracac dolnych galezi ich konary nadal sa strasznie cienkie co nie pasuje do ilosci zieleniny na nich.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Hmm... Wasze uwagi na pewno dają mi do myślenia :-k
Popatrzcie jednak niżej. Czy ta sosna wygląda Ľle i czy naprawdę jest tak inna od mojej wizji ?? ...oczywiście zamieszczony materiał jest o wiele lepszy :-)
Załączniki
Pinus silvestris456.jpg
Pinus silvestris456.jpg (37.51 KiB) Przejrzano 8192 razy
Adam Cieślik
Andrzey

Post autor: Andrzey »

To, co teraz razi u twojego jałowca to ten wielki łuk u góry.
Strasznie się to gryzie z neagari.
Przyjrzyj się uważnie całej linii pnia prezentowanej przez ciebie sosny.
Mocne wygięcia w koronie z resztą pnia tworzą harmonijną całość. Niestety u ciebie tego nie ma.
Pierwsza koncepcja na tego jałowca była według mnie bardziej trafna.
I tego bym się trzymał
Awatar użytkownika
piotrwawa
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:03
19
Lokalizacja: W-wa

Post autor: piotrwawa »

mnie się wydaje, że pierwsza koncepcja była oczywista (w sensie łatwa). Myślę że po przeformowaniu jest trochę udziwniony. Nie pamiętam juz kto ale na któryś warsztatach (chyba z Jurgenem Zaarem) usłyszałem iż w pierwszym rzędzie powinno się iść za drzewem. Wszelkie zmiany na siłę wymagają b. dużej pracy i czasu aby zaczęły wyglądać naturalnie. Myślę że przy szkólkarskim jałowcu, jakim jest Twoja roślina szkoda jej, i Tojego czasu na taki eksperyment. Lepiej zrobić roślinę bez "ekstrawaganckiej" formy ale za to dopracowaną, która sama się obroni swoim dopieszczeniem.
Nawet twój przykład sosny potwierdza moje sposrzeżenia, przypuszczlnie jest to jakieś Yamadori ale w górnej części wyraĽnie widać sztuczne wygięcie wykonane przez człowieka (długi łuk w prawo). Na pierwszy żut nie razi, ale jak się przyjrzeć to zaczyna przeszkadzać - trochę "foremne" w odniesieniu do innych. podobnie jest z twoim jałowcem, na dole minimalny lekki łuk a potem zrobiony już długi równiusueńki duży. Ja mam świadomość jak trudno wygiąć na krótkim odcinku gałąĽ i pień aby zgięcia były dynamiczne, ostre, ale to tylko potwierdza, że jeżeli nie dysponujemy odpowiednią techniką, albo roślina tego nie wytrzyma, to lepiej słuchać rośliny i zrobić z niej coś prostrzego ale potrafiącego się obronić. Moim zdaniem lepiej byłoby go rozdrutować, dać sezon mu odpocząć (po tych wszystkich ćwiczeniach) i spróbować wrócić do bardziej aturalnej formy (może bbyć jak na początku z tymże unikałbym wędek na nasadach gałęzi).
PZDR Piotrek
Pozdrowienia z W-wy
Piotrek
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

kilka szkiców jak ja widze to drzewko w przyszłości...
Warto moim zdaniem byś je zdecydowanie obniżył , gdyż za pare lat staniesz przed problemem zbyt ciężkiej korony do tak cienkiego pnia , skrócenie go juz teraz (ew.Jin) pozwoli obnizyć całość i uzyskać wrażenie grubszego pnia ...oczywiście to tylko moja sugestia ..
:wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Dziekuję wszystkim za Wasze sugestie i krytykę :-) Dzięki corfe za szkice !! :soczek:
W sumie chyba jestem jedynym człowiekiem, któremu się spodobała nowa koncepcja :-P :-k . Widzę jednak teraz, że ten tzw. "hak", który tworzy nowa linia pnia, jest trochę nienaturalny :| . Będę musiał wszystko jeszcze raz przemyśleć :-k . Jedno jest pewne - długa droga jeszcze przed tym jałowcem...
Adam Cieślik
ODPOWIEDZ