Kolejny jałowiec !

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Martines
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2004, 20:58
19
Lokalizacja: GłogĂłw

Kolejny jałowiec !

Post autor: Martines »

Cześc :-D chciałem przedstawic Wam kolejneego jałowca ! ( Moje ulubione drzewka). Po przycieciu gałązek wziąłem sie za drutowanie. I o to rezultat.??? Tylko mam mały dylemat wydaje mi sie ze jest za wysoki ! , co stwarza wizerunek mało zgrabnego drzewka. Wierzchołek też bym zmienił! ale nie mam pomysłu. Myśle jeszce nad wygięciem pnia ?.Mam pytanie czy uważacie ze tą gałazkę w dolnej cześci zaznaczoną czerwoną strzałka rosnącą ku patrzącemu mozna usunąc!!! jak myslicie?. Może ktoś z Was wie jaki to jałowiec....zamieszczam zblizenie gałązki ( w szkółce drzew nikt nie wiedział)
Załączniki
jaÂłowiec6.jpg
jaÂłowiec6.jpg (27.05 KiB) Przejrzano 10270 razy
jaÂłowiec5.jpg
jaÂłowiec5.jpg (24.89 KiB) Przejrzano 10270 razy
jaÂłowiec4.jpg
jaÂłowiec4.jpg (63.3 KiB) Przejrzano 10270 razy
jaÂłowiec2.jpg
jaÂłowiec2.jpg (35.4 KiB) Przejrzano 10270 razy
jaÂłowiec.jpg
jaÂłowiec.jpg (24.31 KiB) Przejrzano 10270 razy
Marcin
Dolny ÂślÂąsk - GłogĂłw
Martines
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2004, 20:58
19
Lokalizacja: GłogĂłw

Post autor: Martines »

Chodziło mi o odwrotną kolejnośc zdjęc ahahhaha
Marcin
Dolny ÂślÂąsk - GłogĂłw
acer6

Post autor: acer6 »

Materiał bardzo dobry , z deczka za wysoki , ale nie ma problemu .
1 pytanie :
-dlaczego go nie wygiołeś ( pnia ?? !! ) :shock: tak ładnie się zaczyna , a tu nagle pień prosty jak sztacheta :wink: . Przede wszystkim powyginaj ładnie pień ( chociaż lekko ) a gałęzie ustaw po zewnętrznych stronach załamań . Taki prosty i wysoki wyglada naprwdę dziwnie .
Martines
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2004, 20:58
19
Lokalizacja: GłogĂłw

Post autor: Martines »

Taki prosty tez mi nie pasuje? musze pomyslec tylko jak go wygiąc ! :?:
Marcin
Dolny ÂślÂąsk - GłogĂłw
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Powyginaj pień. W tej chwili nie ma w nim dynamiki. Pamiętaj aby każda następna "sinusoida" była mniejsza. Możliwe, ze będziesz musiał zredygnawać z jakichś gałązek. Potem musisz pozwolić mu rosnąć ...chyba, że chcesz, aby był przez dłuższy czas taki cienki?
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

cos w stylu moyogi .. ??? :)
Krzysiek



Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

no przydalo by sie wygiac ten pien :) albo mi sie wydaje albo to jest jałowiec łuskowaty prawda? mam bardzo podobnego fikusa benjamina tez ma prosty pien i gałązki na boki poziome tylko wlasnie nie wiem jak wygiac pien :/ zapodam kiedy fotke :)
Michał

Post autor: Michał »

nie wiesz jak wygiąc pień ?
poprostu zadrutuj i lekko powyginaj, a jeśli nie wiesz o co chodzi to polecam temat Adama o jałowcu. Tam masz takie płynne, harmonijne wygięce pnia :-D
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Marcinie nie będę oryginalny, powyginać troszkę pień i tak jak zasugerował Adam, trochę mniej gałązek, a tak poza tym jest fajny. :-D
grzegorzbonsai
Posty: 145
Rejestracja: 28 sie 2004, 11:02
19
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: grzegorzbonsai »

Kilka rad: przy takich formach, odstępy między gałęziami powinny się zmniejszać się wraz z wysokością na pniu, podobnie z grubością- najgrubsze na dole najcieńsze u góry. Nie mylić z pierwszą gałęzią i pierwszą główną gałęzią, która wcale nie musi być na samym dole. Rozpoczynając formowanie podstawową sprawą jest wyznaczenie skali drzewka! W tym wypadku roślina albo jest za wysoka, albo ma za nisko gałęzie. Nie wiem czy dobrze się wyraziłem, ale jeden z tych zabiegów <font color="#FF0000">napewno //ort</font> ją polepszy. Osobiście wybrałbym wariant ze zmianą wysokości. Gałęzie poukładaj we wszystkie strony (3D), nie tylko w prawo lub lewo. Na początku będzie wyglądało to dziwnie, ale gdy się rozrosną drzewko sporo zyska. Ułożenie pnia to już indywidualna sprawa. Wierzchołek powinien jednak pochylać się lekko do przodu i w stronę pierwszej głównej gałęzi.
Martines
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2004, 20:58
19
Lokalizacja: GłogĂłw

Post autor: Martines »

Skoro dzis tyle tematów z jałowcami to przedstawiam ostatnie zdjecie mojego jałowca .Na pierwszy rzut nie widac duzej zmiany, ponieważ skróciłem go ale parę cm , a pień wygiąłem delikatnie tak jak mi pozwoliły na to gałązki. Teraz czas aby odpoczął i niech rosnie dalej. Acha ta gałazka na wierzchołku z lewej strony bedzie skierowana w dół a cały wierzchołek pochylony delikatnie do przodu i jak to powiedział Grzegorz do pierwszej głównej gałęzi . :-D
Załączniki
JaÂłowiec.jpg
JaÂłowiec.jpg (29.55 KiB) Przejrzano 10058 razy
Marcin
Dolny ÂślÂąsk - GłogĂłw
acer6

Post autor: acer6 »

No teraz zdecydowanie lepiej :ok: a co do czubka to bym sie nie przejmował (chyba wchodzi w grę skrócenie pnia ( choćby niewielkie ) ?? nie mówie że teraz ale np. za rok , kiedy ostatecznie namyślisz się nad formą )
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Fajnie teraz wygląda. I widać, że łuki są na dole większe i zmiejszają się w stronę wierzchołka. Wszystko wygląda, według mnie, harmonijnie i bardzo ładnie. :ok:
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Sliczny.
Uwagi dwie:
1. zadrutuj dolne gałęzie cieniutkim drutem i uformuje je troche na chmurki wygladaja teraz jak rozczapiżone pióra
2. nie zostawiaj takiego wierzchołka. zadrutuj i zrob na szczycie cos w postaci czapeczki parasola.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Andrzey

Post autor: Andrzey »

Czy nie uważacie, że jest za wysoki?
Ja bym go jednak jeszcze trochę przyciął.

Załączniki
ja_owiec_1101.jpg
ja_owiec_1101.jpg (35.78 KiB) Przejrzano 10019 razy
Michał

Post autor: Michał »

Wydaje mi się że propzycja Andrzeya jest warta rozważenia :-D
W obecnej postaci może nie tyle że jest za wysoki tylko wydaje mi się że ma za dużo tych gałązek, które w przyszłości stwożą pięterka. Będą one za bliksko siebie i nie bedzie to wyglądac ładie :-D
pozdr :-D
Martines
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2004, 20:58
19
Lokalizacja: GłogĂłw

Post autor: Martines »

Minął jakis czas Jałowiec ma sie dobrze stał cale lato na działce?wiec przedstawiam Wam kolejne zdjecie mojego jałowca .Dolne gałazki zostały zadrutowane .Jeszcze pozostało wygiecie pnia i do odpowiedniej doniczki !!!
Załączniki
jaÂłowiec.jpg
jaÂłowiec.jpg (28.48 KiB) Przejrzano 9569 razy
Marcin
Dolny ÂślÂąsk - GłogĂłw
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Oj biedne to drzewko :( Sorry Marcinie ale przesadziles z tym drutem... zamiast drzewka to drut rzuca sie w oczy.
Proponuje ta druga galazke po prawej stronie wygiac bardziej do tylu.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Adek

Post autor: Adek »

Jak dla mnie jest za wysoki ..
Załączniki
zjinowany.JPG
zjinowany.JPG (12.13 KiB) Przejrzano 9557 razy
ok.JPG
ok.JPG (12.29 KiB) Przejrzano 9556 razy
acer6

Post autor: acer6 »

Tak, za wysoki . Ja bym wiosną dokonał cięcia ( nie robił bym jina) góra jest jeszcze młoda i myślę że da się utworzyć nowy shin , z jakiegoś młodego pędu .
Załączniki
O NP Z TEJ DROBNEJ 'TRAWKI'
O NP Z TEJ DROBNEJ 'TRAWKI'
zalazek.JPG (12.54 KiB) Przejrzano 9539 razy
bezdzina.JPG
bezdzina.JPG (23.35 KiB) Przejrzano 9539 razy
ODPOWIEDZ