Sosna drobnokwiatowa

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Sosna drobnokwiatowa

Post autor: Młody »

Co myślicie, nadaje się do stylu Fukinagashi? Ja uważam że jak najbardziej tylko nie mogę się zdecydować czy na lewo czy na prawo formować ale bardziej jestem żeby na prawo. Proszę o opinie
Załączniki
sosenka ^^
sosenka ^^
sosna.jpg (85.65 KiB) Przejrzano 11164 razy
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

ja to bym nadal troche wiecej ruchu pniu i wsztaltowal na Moyohgi
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

W Moyogi kształtuje Ligustra ^^ a co do tej sosny jakbym miał się podjąć pracy przy stylu Moyogi i trzymac mocno zasad to musiałbym go pozbawić kilku gałązek i straciła by swój urok.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

nie boj sie ciac- odrosnie :wink: tylko tez trzeba to robic z glowa
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
pajak
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2007, 16:13
16
Lokalizacja: Kielce

Post autor: pajak »

Fukinagashi jak najbardziej. Odwrócić dolną gałązkę na lewo a górę z lewej strony masz jak znalazł. Krzyżowanie dolnej gałęzi z pniem doda dodatkowej dramaturgii w walce z wiatrem.
PaweÂł Majkowski
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Dzięki Pająk, rzeczywiście na lewo wygląda lepiej (robiłem rysunki) :) tylko czy zagiąć dolną gałąź od strony frontu czy tyłu, hmmmm...
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dla mnie ta roslina nie ma zadnych predyspozycji do bycia fukinagashi ale jak juz tak bardzo chcesz to <font color="#FF0000">napewno //ort</font> nie wyginaj tej galezi do tylu to totalnie niedopuszczalne...
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

No dobrze skoro uważasz że nie nadaje się na Fukinagashi to może też powiesz na co wedłu Ciebie się nadaje? Chętnie poczytam rady i pomysły innych i bardziej doświadczonych.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Jak juz kiedys pisalem bo widze ze poszukac tez ci sie nie chce iglaki zadko uklada sie na styl fukinagashi a juz na pewno nie sosny poniewaz ich igly skieruja sie zawsze do gory a nie w bok. Wiec nici z ukazania dramaturgi drzewa miotanego wiatrem. :? Jesli juz fukinagashi z iglaka to przewaznie jest to iglak poteznych rozmiarow.
Nie widze przeciwskazan do uzyskania innych form jedynym ograniczeniem jest czas. Nie jestem magikiem w Corelu wiec nie zrobie wirtow.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

No popatrz z tymi igłami to mnie zagiełeś ;( czyli msuze jeszcze pomyśleć troche nad formą. Przy okazji jak byś mógł zajrzyj na mój drugi temat i popatrz co tam Ci doświadczenie podpowiada. Z góry dziękuje
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
pajak
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2007, 16:13
16
Lokalizacja: Kielce

Post autor: pajak »

każde pytanie pogłębia moją wiedzę. Zanim coś napiszę przeglądam galerię i fora w kilku językach. Co do igieł to jestem zielony gdyż posiadam same liściaste. Natomiast co do stylu to chyba w tym wypadku nie jest to typowe krzyżowanie. Występuje mnóstwo grafik przedstawiających zawrócone wiatrem gałęzie. Jednak przyjmuję do wiadomości wyższość układu igieł jako dyskwalifikację dla tego gatunku w stylu fukinagashi.
PaweÂł Majkowski
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Koledzy moze dlatego grafiki takie rzeczy przedstawiaja poniewaz latwiej chmurke namalowac niz setki galazek zwroconych w jedna strone :)
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Witam
Hmm może się mylę ale właśnie fukinagashi to jedyny styl w którym dopuszcza się krzyżowanie gałęzi z pniem - gdzieś o tym czytałem choć przyznam nie pamiętam gdzie, no a poza tym ilustracje z książki Naki mówią same za siebie (zamieściłem je w innym wątku).
Niemniej zgadzam się z Bolasem, iż ta sosna do tego stylu się raczej nie nadaje - moim zdaniem aż się prosi o shakan.
Mam trochę podobną sosną i wiesz co zrobiłem - wsadziłem do dużej donicy żeby się lepiej ukorzeniła a w przyszłym roku do gruntu - ładne to ale trochę cieńkie.
pozdr i życzę powodzenia
Paweł Dembek
Awatar użytkownika
Anarhis
Posty: 113
Rejestracja: 12 wrz 2006, 14:03
17
Imie i nazwisko: Grzegorz Sz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary ÂŚlÂąskie

Post autor: Anarhis »

pawelo73 pisze:może się mylę ale właśnie fukinagashi to jedyny styl w którym dopuszcza się krzyżowanie gałęzi z pniem - gdzieś o tym czytałem
...w Płochockim ale to się tyczyło stylu Bunjin, nie Fukinagashi. Cytując: "Styl Bunjin... ble ble ble ...gałęzie okrążające pień lub krzyżujące się z nim są akceptowane tylko w tym stylu."
Wszystko ma swoje dwie strony...
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

style sryle... albo do charakteru jakiegos drzewa to pasuje albo nie :roll: co z tego ze w jakims bunjinie gdzie to jest wg. zasad dopuszczalne ale bedzie bardzo razilo i po porstu psulo cala kompozycje. takie moje zdanie plzdr.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Hmm, no to teraz z innej beczki :S Jest u mnie już miesiąć zakładam, że powinna się już przyzwyczaić i wszystko cacy a tu zonk... Igły żółkną i odpadają, jakie mogą być przyczyny? Stoi na balkonie wiatr jej nie męczy, podlewana regularnie w ten sam sposób od początku i teraz grymasi...
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

jesli w domu jej nie trzymasz a raczej nie trzymasz bo wrzuciles posta do outdoor to moze ma za mokro, lub przenawioziles, lub za ciemno
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

ani jedno ani drugie ani trzecie podlewam co 2-3 dni, na balkonie ciemno nie jest a i nie nawoze za czesto lolz co 2 tygodnie albo rzadziej
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

sosne łatwiej przelać niż przesuszyć. Raczej stawiam na to bo stwierdzenie
podlewam co 2-3 dni
kompletnie nie pasuje, tutaj potrzebne jest wyczucie a nie regularna chronologia, że roślinę podlewamy co 2-3 dni. Podłoże przeschnie, w przypadku sosny jest suche jeszcze przez 2-3dni i dopiero podlewamy. Sosna drobnokwiatowa lubi zraszanie.
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

bo po 2-3 dniach gleba wydaje mi się sucha to podlewam, ale skoro uważacie że to sprawa podlewania to poeksperymentuje z podlewaniem i zobaczymy za jakiś czas... o zraszaniu iglaków jakoś nie slyszalem / nie czytałem
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
ODPOWIEDZ