Mój pierwszy bonsai - Wiąz

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
grcx00
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2007, 13:50
17
Lokalizacja: Lublin

Mój pierwszy bonsai - Wiąz

Post autor: grcx00 »

Witam serdecznie.
Chciałbym przedstawić moje pierwsze drzewko :) . Jak już udało mi się to (z pomocą forum) zidentyfikować, jest to wiąz drobnolistny. Jest ze mną dokładnie od dnia 12 lutego 2007, ponieważ był to prezent na urodziny. Nie znam jego dokładnego pochodzenia, wiem jedynie, że ostatnie miejsce które zajmował przed moim domem to jeden z marketów. Początkowo był ustawiony po północno-wschodniej stronie na kuchennym parapecie. Oczywiście jako nic nie wiedzący (jeszcze wtedy) o bonsai, wystraszyłem się gubienia liści. Bałem się tego, że jak na zimę, może mu za ciepło. Moja mama spisała go już nawet na straty. W pewnym momencie (ok. miesiąc temu) przeniosłem go na parapet po stronie południowo wschodniej. Zgubił dużo liści, jednak zaraz z pączków rozwinęły się nowe. Zacząłem go również bardziej regularnie podlewać, a także zraszać. Podlewam codziennie, zwykle na wieczór. Oczywiście z umiarem, jeśli czuje że mu nie trzeba to nie podlewam. Zraszam w zależności od dnia 1-3 razy dziennie.
Nie był jeszcze przesadzany ani nawożony.

Mam w tym momencie kilka pytań.
Boję się tego, że jego liście są dosyć jasne (w porównaniu do większości wiązów obejrzanych przeze mnie na tym forum i w Internecie, starałem się to przekazać na zamieszczonych zdjęciach). Czy to źle?
Martwią mnie także plamki na liściach. Oglądałem liście i całe drzewko i nie jestem w stanie rozpoznać czy ma przędziorka. To znaczy nie zauważam żadnych pajęczynek ani robaczków. Czy należy je opryskać „na wszelki wypadek”?
Czy należy przesadzić go w tym momencie?
Czy należy koniecznie zmienić tę doniczkę (nie mówiąc o względach wizualnych)?

Bardzo proszę o ocenę moich obaw według zamieszczonych zdjęć (jeśli trzeba mogę jeszcze dorobić ;) ) i odpowiedź na moje pytania.

Byłbym również bardzo wdzięczny za jakiekolwiek rady co do kształtowania tego drzewka

Pozdrawiam
Piotrek

PS. Zdjęcie 4 stron zamieszczam również w dużej rozdzielczości (na zewn. serwerze): link


.
Załączniki
Taak to wÂłaÂśnie wyglÂąda
Taak to wÂłaÂśnie wyglÂąda
wstĂŞp.jpg (63.39 KiB) Przejrzano 3808 razy
Widok drzewka z czterech jego stron
Widok drzewka z czterech jego stron
4 strony.jpg (98.71 KiB) Przejrzano 3809 razy
Moja zmora, malutkie kropeczki na niektĂłrych liÂściach
Moja zmora, malutkie kropeczki na niektĂłrych liÂściach
kropki.jpg (84.98 KiB) Przejrzano 3809 razy
Chyba najgorszy listek :(
Chyba najgorszy listek :(
hmm.jpg (56.21 KiB) Przejrzano 3806 razy
Nie chodzi mi tutaj o biaÂły osad, domyÂślam siĂŞ Âże jest z wody, ale o przebarwienia koloru liÂścia.
Nie chodzi mi tutaj o biaÂły osad, domyÂślam siĂŞ Âże jest z wody, ale o przebarwienia koloru liÂścia.
przebarwienia.jpg (75.79 KiB) Przejrzano 3803 razy
Przebarwienia i kropki, najlepiej widoczne na gĂłrnych liÂściach tego przyrostu
Przebarwienia i kropki, najlepiej widoczne na gĂłrnych liÂściach tego przyrostu
przebarwienia2.JPG (67.74 KiB) Przejrzano 3807 razy
Takich liÂści nie widziaÂłem wiĂŞcej, dojrzaÂłem tylko jednÂą sztukĂŞ.
Takich liÂści nie widziaÂłem wiĂŞcej, dojrzaÂłem tylko jednÂą sztukĂŞ.
m³ody liœÌ.jpg (49.52 KiB) Przejrzano 3802 razy
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2007, 23:14 przez grcx00, łącznie zmieniany 1 raz.
grcx00
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2007, 13:50
17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: grcx00 »

Jeszcze jedno zdjęcie i jeszcze jedno dodatkowe pytanie... Czy to co jest ponad ziemią to jeden z korzeni i jeśli tak, czy znaczy to, że drzewko powinno być przesadzone??
Załączniki
korzen.jpg
korzen.jpg (63.4 KiB) Przejrzano 3803 razy
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Tak to korzeń, jeżeli psuje Ci kompozycje drzewka to poprostu go obetnij zaraz przy pniu -to malusi korzonek - mało istotny , po odcieciu pojedynczych takich korzeni nic zupełnie sie nie stanie.

Jak sprawdzić czy to sygnał do przesadzania? Wyjmij drzewko z doniczki i zobacz czy bryła korzeniowa bedzie bardzo zbita, czy wiecej bedzie pooplątywanych korzeni czy ziemi - jezeli bedą same korzenie -tzn ze trzeba by bylo w dogodnym terminie przesadzić drzewko bądz zrezukować bryłe korzeniową.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

grcx00 pisze:Nie znam jego dokładnego pochodzenia, wiem jedynie, że ostatnie miejsce które zajmował przed moim domem to jeden z marketów.
Jego genealogia prawdopodobnie przedstawia sie w sposób następujący: Chiny, Holandia, polski market, Twój dom (po drodze kontener na statku w raz z 1000 swoich braci) :-)

Pozdrawiam
Darek Rychlicki
ODPOWIEDZ