OdnoÅ›nie smarowania płynem do jin

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

OdnoÅ›nie smarowania płynem do jin

Post autor: MarcinWwa »

Witam, niejestem jeszcze znawcą i narazie nie miałem okazji zbytnio jinów robić, ale wziełem się i całkiem spoko to wychodzi, zrobiłem już ciekawe deathwood w suchodrzewie w jałowcach jiny itd, ale jest jedeny problem, bo niby jiny spoko wyglądają, ale jak zawsze jak się smaruje środkiem do jinu to obleje się trochę resztę drzewa, pień będzie trochę wybielony, czy jest coś czym teraz warto posmarować drzewko czy po prostu trzeba czekać aż normalnie będzie to wyglądać, z góry dzięki za rady, pozdrawiam
Marcin Wwa
kliksiu
Posty: 64
Rejestracja: 07 cze 2006, 17:48
17

Post autor: kliksiu »

marcin mozesz podac nazwe tego srodka :) ?
A co do smarowania galezi na Jiny no to trzeba to robic ostroznie :)
witam wszystkich jestem nowy :))
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Ten środek to "płyn do jin-ów" !!
Cyprys to była moja pierwsza roślina na której ten środek stosowałem i także nieĽle ją ubabrałem(jak i siebie). Kora robi się biała i nic więcej. Ale lepiej uważąj żeby płyn nie przedostał się do korzeni :idea:
Marcin M
Noriko

Post autor: Noriko »

Oprócz wybielania płyn także w pewien sposób zabezpiecza "ranę" powstałą na skutek odkrycia pnia z kory...zabezpiecza drzewko przed grzybem i chorobami...
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

tak, ale co teraz zrobić żeby to niebyło takie białe, ten płyn do jin nieĽle wybiela, ale nie ma opcji żeby nie oblać nim innego kawałka drzewa, zawsze coś ścieknie, bo trzeba nim porządnie smarować, może jest jakiś sposób żeby to normalniej wyglądało, może jakos to samo zarośnie w przyszłości, ale może też jest jakaś metoda żeby to poprawić już teraz, bo w niektórych miejscach jiny cienko widać, szczególnie kawałek szari który zrobiłem na moim drzewku, pozdro
Marcin Wwa
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

nie ma opcji żeby nie oblać nim innego kawałka drzewa
Do smarowania używa się pędzelka. Jest łatwiej :)
Artur
Noriko

Post autor: Noriko »

MarcinWwa pisze:tak, ale co teraz zrobić żeby to niebyło takie białe, ten płyn do jin nieĽle wybiela, ale nie ma opcji żeby nie oblać nim innego kawałka drzewa, zawsze coś ścieknie, bo trzeba nim porządnie smarować, może jest jakiś sposób żeby to normalniej wyglądało, może jakos to samo zarośnie w przyszłości, ale może też jest jakaś metoda żeby to poprawić już teraz, bo w niektórych miejscach jiny cienko widać, szczególnie kawałek szari który zrobiłem na moim drzewku, pozdro
Po pierwsze-nabieraj mniej na pędzelek i nakladaj kilka warstw, a jeśli za bardzo wg Ciebie wybiela to po prostu nałóz jedna cienka warstwę...
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

spoko rozumiem wasze rady, teraz to już będę bardziej uważał, smarowałem pędzelkie, to oczywiste, ale czy da radę jakoś teraz te części co są niepotrzebnie wybielone pociemnić, da radę zrobić to dobrze przy jinach, ale jak się robi np shari to trudna sprawa żeby pomalować idealnie całe shari bez maznięcia reszty, zobacze jak wprawę będę większą miał, narazie musi zostać jak jest, pozdro
Marcin Wwa
Noriko

Post autor: Noriko »

Po prostu musisz smarować bardziej precyzyjnie :)
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Jesli nie chcesz by wybielana czesc byla tak biała to wex niepotrzebna gałazke spal ja i obskrob ja z tego wegla i wsyp do srodka jin,bedzie matowa i takia jakie maja stare drzewa
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Noriko

Post autor: Noriko »

Jakoś nie bardzo rozumieć to co Ty napisać...
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Jeśli pragniesz aby środek do jin był ciemniejszy wsyp tam popiołu(albo węgla).
Marcin M
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Jest on wtedy szary i matowy,i wygląda to tak jak juz na starych drzewach i nie wyglada jak np.swiezo złamana gałaĽ
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Noriko

Post autor: Noriko »

Ale to nie o to chodzi żeby sam płyn był ciemniejszy tylko martwe drewno...
Moja rada-rozcieńcz po prostu zamiast kombinować...
Poza tym praca nad martwym drewnem to nie tylko obdarcie z kory i posmarowanie preparatem, ale głównie praca nad jego kształtem, strukturą etc. ...tak przy okazji...
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Ewo wiem jak to wyglada,bo juz pare jinów i shari zrobiłem i nie kombinuje tylko 3/4 doswiadczonych bonsaistów tak robi.Nie chodzi mi o kolor płynu przeciez jego nie ogladam potem,tylko o martwe drewno,chodz o ten kikucik bez kory,smarujesz tym płynem i masz efekt starego drewna
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Ewo Piotrek ma rację :-) zabarwiając płyn zabarwiasz tym samy jina i shari. Osobiście nie lubię białego koloru na martwych częsciach rośliny poniewaz nie wygląda to naturalnie. Jin i shari na drzewach w naturze zwykle powstaje przez uderzenie pioruna czy innych działających na drzewo czynników i nie jest on przecież biały- najpierw może być czarny (jeżeli się drzewo paliło) lub taki pomarańczowy (jeżeli został nadłamany) i wówczas potem zmienia barwę na szarą ale czy na wręcz czystą biel? Wiem, jest to kwestia gustu ale tyczy się ona zabarwiania środka do jina :wink:

Pozdrawiam
Patryk Radulak
ODPOWIEDZ