Formowanie w stylu miotły

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
ma_sza
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2006, 20:42
18
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Formowanie w stylu miotły

Post autor: ma_sza »

Witam.

Moje pytanie dotyczy bardzo drastycznego cięcia pnia przy formowaniu drzewa w stylu Hokidachi. W moim przypadku będzie to cięcie na ok 1/4 wysokości pnia (zdjęcie drzewka wystawię, jak tylko będę mial dostęp do cyfrówki).

W innych wątkach na forum wyczytałem, że taka ingerencja determinuje wysokość pnia, ale własciwie o to mi chodzi.

Chciałem zapytać, czy ktoś z Was postępowal w taki sposób jak na poniższych skanach i czy drzewko to "przetrzymało" :) (poniższe skany pochodzą z "Bonsai" Płochockiego str. 144.)

Prosiłbym też o jakieś wskazówki na co szczególnie zwracać uwagę przy takim zabiego. Jest on dość inwazyjny więc wolę o wszystko wypytać w miarę szczegółowo.

Drzewko to wiąz drobnolistny. Czy w jego przypadku trzeba to cięcie robić na wiosnę, czy można jeszcze w tym roku póĽną jesienią? Oczywiście przycinane będą równiez korzenie.
Załączniki
Odcinamy pieù na ¿¹danej wysokoœci. Wyciêcie powinno mieÌ formê sto¿ka skierowanego wierzcho³kiem w dó³.
Odcinamy pieù na ¿¹danej wysokoœci. Wyciêcie powinno mieÌ formê sto¿ka skierowanego wierzcho³kiem w dó³.
1.gif (6.7 KiB) Przejrzano 2384 razy
Miejsce ciĂŞcia owijamy taÂśmÂą i obwiÂązujemy sznurkiem lub drutem, by nie powstaÂło zgrubienie. Drzewko wypuszcza nowe przyrosty
Miejsce ciĂŞcia owijamy taÂśmÂą i obwiÂązujemy sznurkiem lub drutem, by nie powstaÂło zgrubienie. Drzewko wypuszcza nowe przyrosty
2.gif (7.79 KiB) Przejrzano 2384 razy
ZagĂŞszczamy koronĂŞ
ZagĂŞszczamy koronĂŞ
3.gif (8.54 KiB) Przejrzano 2384 razy
Przez nastĂŞpne lata formujemy koronĂŞ
Przez nastĂŞpne lata formujemy koronĂŞ
4.gif (9.83 KiB) Przejrzano 2384 razy
Pozdrawiam.
Marek
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Marku, takie zabiegi powinno sie robic na wiosne. W ten sposob drzewko ma wystarczajaco czasu do wypuszczenia nowych pedow, a co za tym idzie, zabliznienia ran. Wprawdzie Twoje drzewko to "indoor" ale trzeba pamietac, ze przez zime jest o wiele mniej swiatla, a to na pewno nie przyczyni sie do lepszego rozwoju. Poczekaj do wiosny.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Po pierwsze tak jak napisał Kamil.
Po drugie jest to trudny zabieg. Potrzeba dużego doświadczenia aby go skutecznie przeprowadzić.
Artur
Noriko

Post autor: Noriko »

Trick rodem z tych jakie widziałam w książe Jarka Pisla ;) Nie podjęłabym się :)
ODPOWIEDZ