kompendium wiedzy o bonsai

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
najbo
Posty: 24
Rejestracja: 27 maja 2006, 21:36
18
Lokalizacja: ŁĂłdĽ

kompendium wiedzy o bonsai

Post autor: najbo »

Witam Serdecznie
Jestem początkujący w temacie bonsai, mam jedno drzewko (Wiąz Drobnolistny) ale kupiłem go już jako całkowicie ukształtowanego, jego pielęgnacja dostarcza mi wiele frajdy i satysfakcji a teraz chciałbym sobie kupić jakiś materiał na swoje od podstaw własne bonsai. Myślałem o drzewkach Ligustr, Ficus, Sageretia i chciałbym jak najlepiej od początku się nimi zająć. No i teraz do konkretów. Wiem, że temat książek był już poruszany ale nie padła podpowiedĽ jednoznaczna co do najlepszej książki dostępnej na rynku. Chciałbym, żeby było to w zasadzie kompendium wiedzy w tym temacie. Pomożecie mi w wybraniu najlepszego z tytułów w tej materii? Nie musi być ona tania, ale musi być dokładna i wiarygodna. Podejrzewam, że każda ksiązka po trosze się uzupełnia, ale może jest ta jedna jedyna :-) :co:
---------------------------------------------
Pozdrawiam Michał, ŁódĽ.
[/quote]
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Jeśli nie musi być tania to najlepsza będzie książka Johna Naki(ona niestety nie jest po polsku).
sklep/product_info.php?products_id=156

A najciekawsza książka przełożnona na polski to "Bonsai" - H. Tomlinson
Marcin M
Awatar użytkownika
najbo
Posty: 24
Rejestracja: 27 maja 2006, 21:36
18
Lokalizacja: ŁĂłdĽ

Post autor: najbo »

Dzięki, podjadę do Empiku i zobaczę sobie książkę "Bonsai" - H. Tomlinsona. A jeżeli chodzi o pierwszą książkę, to niestety nie znam niemieckiego.

------------------------------
Pozdrawiam Michał,
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Ale jest możliwość zakupienia po angielsku...
Marcin M
Awatar użytkownika
najbo
Posty: 24
Rejestracja: 27 maja 2006, 21:36
18
Lokalizacja: ŁĂłdĽ

Post autor: najbo »

:) No tak ale zgodzisz się chyba, że najlepiej by było aby tego typu ksiązka była jednak w rodzimym języku.
Ps. byłem już w empiku i przekartkowałem "bonsai" Harrego Tomlinsona i wydaje mi się, że to warta uwagi pozycja.

----------------------------------
Pozdrowienia Michał, ŁódĽ
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Tak kupuj ja ją mam i jestem bardzooo zadowolony :idea:
Marcin M
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Witam.
Wszystko zależy od tego, jakie drzewka Cię interesują. Uprawiane w mieszkaniu (indoor), czy na zewnątrz (outdoor)? Jeśli na zewnątrz, to książka Tomlinsona opisuje dużo gatunków roślin, które się do tego nadają. A przede wszystkim, jest pięknym albumem prezentującym świetne zdjęcia bonsai.
Natomiast wg mnie, najbardziej obszerną publikacją na temat drzewek do wnętrz jest "Robimy bonsai" Wolfganga Kawollka. Sa tam opisy takich roślin doniczkowych, których by się w ogóle nie podejrzewało, że nadają się na bonsai. Naprawdę warto zainwestować w tę książkę.
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
najbo
Posty: 24
Rejestracja: 27 maja 2006, 21:36
18
Lokalizacja: ŁĂłdĽ

Post autor: najbo »

Witam, zapoznałem się z polecanymi przez Was książkami i chyba wybiorę "Robimy bonsai" Wolfganga Kawollka. Tomlinson to piękny album, ale z tego co wyczytałem w necie do moich potrzeb czyli indoor lepszy będzie Kawollk.
Dzięki Panowie za . & Pozdrawiam
----------
Michał.
Arkadiusz

Post autor: Arkadiusz »

fater pisze:Natomiast wg mnie, najbardziej obszerną publikacją na temat drzewek do wnętrz jest "Robimy bonsai" Wolfganga Kawollka. Sa tam opisy takich roślin doniczkowych, których by się w ogóle nie podejrzewało, że nadają się na bonsai. Naprawdę warto zainwestować w tę książkę.
chcialem zapytac gdzie ta ksiazke mozna kupic ? chodzi mi o ksiegarnie internetowe, jezeli jest ktos wstanie mi . to bylbym bardzo wdzieczny, szukalem ale nei znalazlem
Awatar użytkownika
najbo
Posty: 24
Rejestracja: 27 maja 2006, 21:36
18
Lokalizacja: ŁĂłdĽ

Post autor: najbo »

Witam. Ja książkę kupiłem w księgarni za 40 zł. Ale można ja kupić w sklepach internetowych np.: merlin.pl , empik.com i polecam też nową fajną przeglądarkę porównującą ceny w sklepach on-line 9sekund.pl http://9sekund.pl/a17/?ids=994814,941804,1598628

-----------------------------------------
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie ponieważ wielu z nas ma inną swoją najlepszą. Dla mnie elementarzem jest Płochocki i jego 'Bonsai'. Znajdziesz tam podstawy i ogólne zasady formowania drzew. Jak dla mnie Płochocki to PODSTAWA
Artur
JOEMCDONALD

Post autor: JOEMCDONALD »

Tez mam Płochockiego. Niewiem czy jest najlepsza bo niemam z czym porównać ale moge powiedzieć że przyjemnie sie czyta i wszystko jest dobrzee opisane :wink:
Awatar użytkownika
najbo
Posty: 24
Rejestracja: 27 maja 2006, 21:36
18
Lokalizacja: ŁĂłdĽ

Post autor: najbo »

Ten post założyłem trzy miechy temu, w międzyczasie kupiłem Kawollek’a, mam dwie ksiązki w PDF (Bonsai - Sztuka Miniaturyzacji Drzew i Krzewów, Bonsai z Naszych Drzew) a informacje śmiało można uzupełniać na tym właśnie wyczesanym forum. Źródeł informacji jest sporo ale niestety stwierdzić musze, że i tak czasem szukam jakiejś porady i lipa znaleĽć nie mogę. Ale nie ma co się łamać czasem można uczyć się na własnych błędach i zdobywać szlify :-)
------------------------------------
Pozdro, Michał
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Jak tylko widzę jakąś książkę, której nie mam to od razu kupuję. Czasami warto dla jednej strony ją mieć! Jednak książka to książka, a praktyka to praktyka. Tak jak mówisz, mimo tego, że jest tyle książek, for i info w necie to swoje trzeba przećwiczyć.
Artur
reizer
Posty: 33
Rejestracja: 19 wrz 2006, 19:39
17
Lokalizacja: Albigowa

Post autor: reizer »

witam! jestem poczatkujacy i za niedlugo chcialbym posiadac swoje bonsai. przeczytalem pare ksiazek ale chcialbym sie zapytac czy ktos nie ma linkow do jakichs filmow z warsztatow itp.(chodzi mi tylko o formowanie).
P.S.gdzies czytalem ze sa domowe sposoby na zrobienie pasty na rany(tzw bonsai-laku) słyszał ktoś o tym??
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Co do filmików to był już poruszany temat na forum także sobie poszukaj.
Jeżeli gdzieś czytałeś o paście domowej roboty to przeczytaj to jeszcze raz, zrób tą paste a za jakiś rok lub dwa lata zdaj nam relację jak ona działa. Łatwiej chyba jest ją kupić w sklepie ogrodniczym albo u Kamila w sklepiku.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
reizer
Posty: 33
Rejestracja: 19 wrz 2006, 19:39
17
Lokalizacja: Albigowa

Post autor: reizer »

tylko ze nie bylo napisane jak to zrobic - była tam tylko wzmianka o tym...
czy zamiast specjalnej masci do bonsai mozna uzyc masci/pasty sadowniczej??
Karol
Awatar użytkownika
najbo
Posty: 24
Rejestracja: 27 maja 2006, 21:36
18
Lokalizacja: ŁĂłdĽ

Post autor: najbo »

Na przykład na tej stronie jest sporo filmików http://www.bonsaifarm.tv , ale poszukaj, na forum znajdziesz więcej linków.
-----------------------------
Pozdrawiam. Michał
ODPOWIEDZ