Brzoza yamadori

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
majkelfm
Posty: 9
Rejestracja: 05 wrz 2005, 15:35
18
Lokalizacja: KrakĂłw

Brzoza yamadori

Post autor: majkelfm »

Witam

Dzisiaj w trakcie spaceru natknąłem się na bardzo ciekawie wyglądającą brzozę. Ma ładnie wygięty pień ok 10 cm od ziemi i jest dobrze rozgałęziona. Nie wiem ile może mieć lat ale <font color="#FF0000">napewno //ort</font> ponad 10. Jej wysokość to ok 120-130cm. Chciałbym ją pozyskać jako yamadori. I w związku z tym mam pytanie, gdyż nie chciałbym jej "zepsuć". Czy dopuszczalne jest tylko wykopanie jej w całości na wiosnę i posadzenie do pojemnika przejściowego na 2 sezony i dopiero wtedy kształtowanie, czy (ze względu na jej dość dużą wysokość) jest możliwość przycięcia jej do 60cm gdy rośnie jeszcze w naturze np teraz i wykopanie na wiosnę? Czy wogóle coś takiego jest dopuszczalne i nie spowoduje śmierci drzewka?

Pytam bo nie chciałbym "mieć na sumieniu" takiego ładnego drzewka :)

Pozdrawiam
Michał
Michał

Post autor: Michał »

No to mi się podoba gość nie wie co zrobic i się pyta a nie tak jak niektórzy kopią drzewka a puĽniej dopiero się pytają. 8)

Ja bym zrobił tak:
Na wiosne najlepiej po ostatnich mrozach, (przełom marca i kwietnia) wykopał ją i jednocześnie skrócił do tych 60 cm czy ile tam chcesz.
Następnie posadził ją do przejsciowego pojemnika z odpowiednią, przepuszczalną mieszanką (może być ziemia ogrodowa i żwir 1:1)
Odczekał 2/3 lata i zabrał się za formowanie. 8)
pozdr
Awatar użytkownika
majkelfm
Posty: 9
Rejestracja: 05 wrz 2005, 15:35
18
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: majkelfm »

Tak też mi się wydawało że będzie najlepiej. Dzięki :)
acer6

Post autor: acer6 »

A propos przepuszczalnego podłorza ... to lukas pisał coś kiedyś o ciężkiej glebie dla świeżych yamadori , w sumie jeśli dodać trochę gliny , darniowej ziemi czy torfu do podłorza - łatwiej by było utrzymać wilgotność . Oczywiście drenaż i otwory są ważne . Doświadczeni mówią że brzoza jest trudnym drzewem .
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

odnosnie brzozy poczytaj artykul na stronie PAB na temat brzozy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
majkelfm
Posty: 9
Rejestracja: 05 wrz 2005, 15:35
18
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: majkelfm »

Czytałem już :)
ODPOWIEDZ