Iglak

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
Nexaron
Posty: 15
Rejestracja: 01 cze 2006, 10:18
18

Iglak

Post autor: Nexaron »

Witam
Wiem, ze nie jestescie zwolennikami ukorzeniania gałazek, aby pozyskać materiał na bonsai. Pomimo tego mam nadzieję, że pomozecie mi w jednej sprawie a mianowicie; dzisiaj przyniosłem gałazke moim zdaniem o budowie nadajacej sie na bonsai tylko nie wiem dokładnie co to za gatunek.
Zdjecia:

http://img410.imageshack.us/my.php?imag ... 663ei2.jpg
http://img410.imageshack.us/my.php?imag ... 592gq6.jpg

Czytalem w książce "Bonsai z naszych drzew", że poczatek wrzesnia jest najlepszym okresem na ukorzenianie iglaków. Pisze tez tam, ze najlepiej jest wsadzic taka gałazke do ziemi i obudowac to folią ktora by sie opierała na konstrukcji z drutów. Wiem, ze niektrorzy ukorzeniają wsadzając tylko do wody. Ktora z tych metod była by lepsza? Z racji ze jestem bardzo poczatkującym bonsaistą proszę o wyrozumiałosć
(Sorry ze drugi taki sam temat otworzylem ale pomylilem działy)
Awatar użytkownika
Nexaron
Posty: 15
Rejestracja: 01 cze 2006, 10:18
18

Post autor: Nexaron »

Ziemia "uniwersalna" nadaje sie do ukorzenienia tego drzewka?
Awatar użytkownika
Szczerbinek
Posty: 70
Rejestracja: 11 lis 2004, 16:05
19
Lokalizacja: OstrĂłda <Dolina MuminkĂłw>

Post autor: Szczerbinek »

Wygląda to na cis.
Krzysztof
POZDRAWIAM !
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

cis ma dlugie i ciemne igly, wedlug mnie to cyprys
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

łał ! masz jałowca - gratuluje - coś zbliżone do Juniperus horizontalis 'Agnes'
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

no Przemek widze, że nawet odmiany identyfikujesz-szkoda że błednie razem z rodzajem, bo to nie horizontalis (jak w ogole można go pomylić?). Zgaduj dalej ;)
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Szkoda tylko, że gałaź jest z góry skazana na śmierć: proponuję pociąć ja na kawałki i dopiero wtedy wsadzić do ziemi z dodatkiem ukorzeniacza, może wtedy...
Jest to po prostu gałąźo wiele za duża. Wnioskuję z tego, że pytający rzadko miewa do czynienia z roślinami w ogóle, inaczej wiedziałby, że bardzo rzadko udaje się ukorzenić duże gałęzie jakichkolwiek roślin, muszą to być gatunki mające szczególne predyspozycje.

Aby ukorzenić gałąź która "przepięknie nadaje się na bonsai" jest właściwie tylko jeden sposób: odkład powietrzny. Wtedy roślina cały czas zasila gałąź, korzenie mają czas na wytworzenie się "bezstresowo". oczywiście trwa to długo.

To dlatego właśnie "nie jesteśmy zwolennikami ukorzeniania gałązek": po pierwsze nie wszystko rozmnaża się wegetatywnie tak łatwo jak fikusy czy wierzby, a po drugie ogromna większość tych ukorzenionych gałązek to malutkie sadzonki, nadające się na bonsai dopiero po wielu latach.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

PatrykRadulak pisze:no Przemek widze, że nawet odmiany identyfikujesz-szkoda że błednie razem z rodzajem, bo to nie horizontalis (jak w ogole można go pomylić?). Zgaduj dalej ;)
Jak wiesz lepiej to napisz a nie pajacujesz. Z tych fotek wyglądały gałązki podobnie -tylko pokrój z deka inny ... może Jałowiec chiński "Stricta" ? -ale to cel pal ;]
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
many
Posty: 49
Rejestracja: 07 lut 2006, 17:35
18
Lokalizacja: GorzĂłw Wlkp.

Post autor: many »

Jest to jałowiec pośredni możliwe, że "Pfitzeriana". Tak jak napisała AnnaDorota Twoje szanse na ukorzenienie tej gałęzi są żadne. Z Twojego "przyszłego bonsai" można zrobić 15 - 20 sadzonek, które miały by szanse na ukorzenienie się jedynie przy umiejętnym ich pobraniu lub odrobinie szczęścia.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ