Brzoza yamadori 2006

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Adek

Brzoza yamadori 2006

Post autor: Adek »

Cześć. Po Wczorajszym spotkaniu KBP postanowłem sie wybrać na takie urwisko koło torów, gdzie rośnie bardzo dużo starych brzóz, które <font color="#FF0000">napewno //ort</font> często są ścinane ze względu na pociągi. Postanowiłem wykopac taką oto brzoze, ponieważ pozyskałem juz kilka roslin w poprzednim i tym roku i jak narazie czują sie bardzo dobrze.
Brzoza ba bardzo fajną fakture kory, myśle ze 50% jest spruchniała. Z tyłu jest wielkie shari, zalane grubą tkanką kalusu. Myslałem ze ze względu na rozmiary pnia będe miał bardzo duże kłopoty z pozyskaniem. Naszczęscie było inaczej. Wszystkie brzozy rosną w bardzo lekkiej ziemi (jakaś jałowa + dużo żwiru) Nie miała żadnych korzeni głęboko, raczej rozchodziły się na boki. Posadziłem ją w ziemi uniwersalnej i drobny keramzyt w proporcji 1:1. <font color="#FF0000">napewno //ort</font> przez następne kilka lat <font color="#FF0000">napewno //ort</font> nic nie bede z nią robił. Aha dodam jeszcze ze pień przy najszerszym miejscu przy podstawie ma ok 14 cm średnicy.

Brzoza ta ma bardzo dużo róznych wypruchniałych dziur, zdaje mi sie ze juz wczoraj widziałem w niej mrówki, natomist dzis przy czyszczeniu znalazłem ich naprawde dużo. Czy mogą one zaszkodzić tak świezemu yamadori, a może ktoś zna jakieś sposoby na zwalczenie tych mrówek?
Załączniki
strona1.JPG
strona1.JPG (44.82 KiB) Przejrzano 6362 razy
strona2.JPG
strona2.JPG (46.97 KiB) Przejrzano 6362 razy
strona3.JPG
strona3.JPG (44.48 KiB) Przejrzano 6362 razy
Jedna z wielu dziur
Jedna z wielu dziur
dziurka.JPG (48.89 KiB) Przejrzano 6362 razy
Shari
Shari
shari.JPG (70.89 KiB) Przejrzano 6362 razy
Listek
Listek
listek.JPG (19.55 KiB) Przejrzano 6362 razy
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Mnie się bardzo podoba. Gratuluje znależiska i życze brzózce dużej witalności bo zapowiada sie bajerancko :-)
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Adrianie,

faktycznie ciekawy material. Ja bym przechylil ta brzoze troszeeeeczke.
Załączniki
strona2_845.jpg
strona2_845.jpg (68.27 KiB) Przejrzano 6340 razy
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
acer6

Post autor: acer6 »

Matreriał bardzo ciekawy ,no i konkretny 14 cm :razz: ,a przy takim pniu forma będzie raczej orgyginalna , cos pod fukanagashi czy półkaskedę i shariki ,a z czasem moze sabamiki :D powodzenia .
POzdr

P.S. a mrówki ... powinny się szybko wynieśc, jeśli nie ma tam gniazda .
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Mrówki bez "królowej" nie maja szans na przeżycie. Często w ogrodoach chcać się pozbyć mrowiska zakładano na nie wiaderko do góry nogami wypełnione wiórkami. "Królowa" kiedy znalazła wygodniejsze miejsce (trociny) przenosiła sie, a wiaderko po kilku tygodniach zabierano i szybko wywożono do np. lasu. Reszta mrówek powoli zanikała (z oczu).

Tak więc mrówki to kwestia czasu bo raczej w drzewku "królowej" nieznajdziesz :wink:
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Adek

Post autor: Adek »

Mieliście racje, mrówek już prawie nie ma. Dzięki Kamil za propozycje, bardzo możliwe ze za kilka lat ustawie go w takiej pozycji, tym bardziej że na tej stronie pień jest najszerszy i nebari jest nawet do przyjęcia :-)
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Ja w nim widzę drzewo uszkodzone, nadłamane przez piorun. I takie właśnie powinno pozostać, z koroną przechyloną w jedną stronę. Dzięki temu będzie się wyróżniać z tłumu.
Ogólnie bardzo fajne yamadori.
Pamiętaj, że drewno brzozy nie jest zbyt twarde i szybko próchnieje.
Adam Cieślik
Mydełko-=FA=-

Post autor: Mydełko-=FA=- »

Ładne drzewko wygląda na stare co dodaje mu charakteru i wartosci :)
ODPOWIEDZ