Niedawno dostałem w prezencie od znajomych drzewko. Szybko zidentyfikowałem gatunek: Fikus Microcarpa. Zaopatrzyłem się w lekturę: "Bonsai w mieszkaniu" Jochen'a Pfisterer'a. Co prawda lektura dosyć ogólnikowo traktuje na temat hodowli i pielęgnacji Bonsai, jednak pozwoliła mi zgromadzić podstawową wiedzę dla początkujących.
Wydaje mi się, że proporcje drzewka są zachwiane; wysokość drzewka: 66cm, wysokość korony: 52cm, wysokość pnia: 14cm, wielkość misy: 32x24x8cm:

Chciałbym dokonać radykalnego cięcia na wysokości ok 32cm, a następnie uzyskac styl wzniesiony nieregularny:

W związku z tym mam kilka pytań:
1. czy wskazane jest dokonywanie tak radykalnych cięć (przy obwodzie pnia ok. 13-14 cm)?
2. czy nie ucierpi na tym drzewko?
3. czy ucięty, tak gruby pień o wysokości ok 18-19 cm, z bujną koroną jest w stanie puścić u dołu pędy i w przyszłości zakorzenić się?
4. czy może bardziej powinienem skupić się na przesadzeniu drzewka i pielęgnacji bujnej korony? (dodam, że subiektywne względy estetyczne nakazują skrócenie drzewka).
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi
