Strona 1 z 1

Outdoor: DÄ…b szypułkowy (Quercus robur)

: 31 maja 2006, 23:10
autor: Tomek
Dąb szypułkowy (Quercus robur)


Dąb szypułkowy często dożywa ponad 800 lat. Jest potężnym drzewem z szeroką koroną i grubą, podłużnie spękaną, ciemnoszarą korą. Duże pąki szczytowe są gęsto otoczone licznymi pąkami bocznymi. Liście skórzaste, ciemnozielone, z 5-7 parami głęboko wciętych klap.
Od dębu bezszypułkowego (quercus petraea) gatunek ten można odróżnić po bardzo krótkim ogonku liściowym i długiej szypułce, na której jest osadzony owoc. Liście dębu są często atakowane przez szpeciele.
Kwiaty niepozorne, rozdzielnopłciowe. Z żeńskich powstają owoce zwane żołędziami, osadzone w zdrewniałych miseczkach. Dojrzewają we wrześniu i paĽdzierniku.

Stanowisko: Pełne słońce, ponieważ w zacienionym, wilgotnym miejscu liście są szybko porażane przez mączniak. Zimą należy chronić system korzeniowy przed przemarznięciem, ponieważ jest bardzo wrażliwy na mróz.

Podlewanie: Przez cały rok utrzymywać podłoże równomiernie wilgotne, ale niezbyt mokre. Liście nie powinny być zwilżane przede wszystkim w czasie upalnego lata, gdyż łatwo zostają porażone przez mączniaka.

Nawożenie: Duże dawki nawozu powodują silny wzrost liści. Dlatego od maja do połowy sierpnia stosuje się oszczędnie organiczny nawóz w kulkach. Zimą nie nawozić!

Przesadzanie: Co dwa, trzy lata, łącznie z przycięciem korzeni wczesną wiosną lub na jesieni. Zawsze należy usunąć korzeń palowy, jeśli istnieje. Stosować mieszankę ziemi Akadama i ziemi próchniczej (4:1).

Przycinanie: Grubsze konary mogą być przycinane wczesną wiosną. Ważne jest dokładne pokrycie ran środkiem gojącym. Młode pędy pozostawia się, aż utworzą 6-8 liści i skraca do 2-3 liści. Przycinanie liści jest możliwe co dwa lub trzy lata pod koniec czerwca. Zasadniczo nie należy przeprowadzać corocznego cięcia liści, ponieważ prowadzi to do niepotrzebnego osłabienia rośliny.

Drutowanie: Po opadnięciu liści na jesieni można drutować wszystkie części drzewa. Zwykle drut pozostawia się przez dwa lata. jeżeli wcześniej zaczyna on uciskać korzeń, musi zostać usunięty i zabieg należy powtórzyć.

przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85b_szypu%C5%82kowy
http://www.atlas-roslin.com/dab_szypulkowy.html
http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/atlas_drzew.html
viewtopic.php?t=846&highlight=
viewtopic.php?t=1386&highlight=

zdjęcia - inspiracje przygotował: Tomek
informacje przygotował Tomek na podstawie: H. Stahl, H. Ruger "Bonsai z drzew rodzimych"
Linki: Tomek