Strona 1 z 1

Outdoor: Modrzew europejski (Larix decidua)

: 31 maja 2006, 22:20
autor: Tomek
Modrzew europejski (Larix decidua)

Modrzew europejski wyrasta do 50m. Korona początkowo regularnie stożkowata, u starszych egzemplarzy spłaszczona i luĽna. Łuszcząca się kora grubości do 10cm, głęboko spękana, szarobrązowa lub czerwonobrązowa. Młode pędy słomkowożółte lub jasnobrązowe, gęsto pokryte igłami. WyraĽny podział na krótkopędy i długopędy. Na długopędach igły pojedyncze, ustawione skrętolegle, na krótkopędach zebrane w pęczki po 40-50.
Charakterystyczne cienki, miękkie igły, młode barwy jasnozielonej, póĽniej ciemniejsze, opadające na zimę. Kwiatostany męskie i żeńskie pojawiają się na trzyletnich krótkopędach. Nasiona dojrzewają w sterczących szyszkach.

Stanowisko: Pełne słońce, ponieważ na skutek braku światła wiosną wydłużają się igły. Zimą, gdy temperatura spada poniżej -5*C, chronić bryłę korzeniową przed przemarznięciem.

Podlewanie: Modrzew powinien mieć zawsze równomiernie wilgotną bryłę korzeniową. Należy unikać stojącej wody.

Nawożenie: Nawóz nie może obfitować w azot, gdyż wtedy zarówno pędy, jak i igły staną się zbyt długie. Nawożenie rozpoczyna się, gdy igły na młodych pędach są już soczyście zielone, a kończ się w połowie sierpnia.

Przesadzanie: Co dwa lata do pięciu lat, łącznie z przycięciem korzeni wczesną wiosną. Stosować mieszankę ziemi Akadama i ziemi próchniczej 2:1. Należy przy tym zawsze pamiętać o grubej warstwie drenującej.

Przycinanie: Tuż przed pojawieniem się nowych pędów przycina się pędy zbyt długie, pozostawiając 1-2 pąki. Z pąków wierzchołkowych rozwijają się długopędy, natomiast krótkopędy powstają z pąków kątowych. Długopędy przycina się, pozostawiając 1-2 pąki, gdy tylko pojawią pąki kątowe obok niektórych igieł. Przed przycięciem krótkopędów można spowodować ich przyrost do długopędów. Również te pędy należy skrócić, gdy widać już pąki.

Drutowanie: Formowanie za pomocą drutu łukowato nachylonych, poduszkowatych skupisk gałęzi może się odbywać wczesną wiosną. Do jesieni odrutowane części drzewa zwykle tak stwardnieją, że można już usunąć drut.

przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Modrzew_europejski
http://free.of.pl/k/kolarzem/modrzeur.html
http://www.atlas-roslin.com/modrzew_europejski.html
viewtopic.php?t=2685&highlight=
viewtopic.php?t=2333&highlight=
viewtopic.php?t=815&highlight=
viewtopic.php?t=2233&highlight=


zdjęcia - inspiracje przygotował: Tomek
informacje przygotował Tomek na podstawie: H. Stahl, H. Ruger "Bonsai z drzew rodzimych"
Linki: Tomek

: 31 maja 2006, 22:22
autor: Tomek
next

: 31 maja 2006, 22:23
autor: Tomek
:-)