Strona 1 z 2
To mnie denerwuje w innych postach
: 19 mar 2006, 19:14
autor: Kamil
Witam,
widzac coraz czesciej zbaczanie z tematow i poruszanie innych problemow (ortografia, etc) nie zwiazanych z aktualnym tematem, postanowilem o utworzenie tego tematu. Tutaj mozecie poruszczac drazniace Was rzeczy w innych tematach. Aby bylo wiadomo o jaki temat sie rozchodzi, prosze podawac rowniez link do ww. tematu.
Chcialbym rowniez podkreslic, ze od tej pory posty offtopic beda kasowane.
: 19 mar 2006, 21:19
autor: PatrykRadulak
Osobiście uważam, że nie powinno sie wytykać błędów w wypowiedziach internetowych, ze względu na kilka czynników kształtujących kulturę wirtualnego życia.. W takich wypowiedziach częstno nie stosuję sie polskich liter, żeby przyspieszyć tempo „liter na minute” i tym samym często się popełnia wiele, wydaję się, że oczywistych błędów.
Opracowałem kilka punktów, które określają poprawną pisownię wyrazów, w których często napotykamy błędy. Są to również wyrazy najczęściej występujące na forum.
1. post scriptum- skrót tego wyrazu często Ľle zapisujemy pisząć P.S w rzeczywistości powinno się pisać PS.
Ponadto jest to wyraz stosowany wyłącznie w listach nie w wypowiedziach innej formy. Stosujemy go tylko gdy naprawdę czegoś zapomnimy. Nie jest to skrót pozwalający zrobić mały offtopic. Od tego są inne „chwyty” interpunkcyjne. W oficjalnych listach niepotrzebne użycie tego skrótu świadczy o małej wiedzy adresata co często go „przekrśla”.
2. Wyraz „wogUle”- tutaj często są popełniane dwa błędy w jednym wyrazie. Wyraz ten piszemy ozłącznie z „w” przez „ó”- w ogóle, w (całym) ogóle.
3. Akapit jest to podstawowa „jednostka” dzielenia wypowiedzi na częsci, w której każda zawiera INNˇ myśl, a powracanie do poprzedniej myśli z poprzedniego akapitu musi być uzasadniona, nie może być „od tak se”.
W internecie (na forach) akapit wykonujemy za pomocą entera (JEDNEGO)
4. Wielokropek- składa sie tylko i wyłacznie z TRZECH kropek. Nie piszemy „......................” robiąc szlaczki w wypowiedziach.
5. Kropek nie stawiamy na stronie tytułowej; po nazwiskach w podpisach!
6. conajmniej (co najmniej)
7. <font color="#FF0000">poniewarz //ort</font> (ponieważ)
8. spowrotem (z powrotem)
Punkty zostały opracowane przeze mnie. Wyrazy w nawiasach to poprawna forma! Jak inne "zjawiska" sie pojawią to dodam poprawną wersję!
: 20 mar 2006, 20:35
autor: ar2r
Jestem w stanie zaakceptować (przychodzi mi to ciężko) jak ktoś zamiast rz pisze ż, zamiast ó u lub ch zamiast h ale jak ktoś na tym forum napisze <font color="#FF0000">chodować //ort</font> to tego nie akceptuję. Nie mogę jednak przełknąć jak ktoś pisząc zjada litery, czasami jeszcze je przestawia i do tego nie używa polskich liter to czasami czytam kilka razy post aby go zrozumieć. Ktoś chce szybko coś napisać ale nie zastanawia sie, że ktoś to chciałby szybko przeczytać.
: 20 mar 2006, 21:41
autor: Kamil
Witajcie,
z tym przestawianiem liter tez mi sie zdarzy ale czytanie raz jeszcze tego co sie napisalo wiele pomaga.
Odnosnie polskich liter. Jak wiecie, przebywam aktualnie w Niemczech, zwiazku z tym korzystam z niemieckiej klawiatury. Jak na zlosc, przestawiajac na polska klawiature, zamieniaja sie miejscami "z" z "y". Dlatego tez unikam tej zamiany.
Co innego gdy uzywa sie polskiej klawiatury na codzien.
: 21 mar 2006, 14:57
autor: Sentinel
Niestety nie mogę się zgodzić z wypowiedziami jakoby pisanie z błędami i bez polskich znaków było usprawiedliwione "kulturą wirtualnego życia". Wiadomo, że jak się człowiek spieszy to błędy się trafiają ale bez przesady. Wrzucanie postów zawierających po kilka błędów i literówek w każdym zdaniu świadczy o kompletnym braku szacunku dla innych użykowników formum i dla języka, którym się posługujemy. Tłumaczenie też, że błędy wynikają z powodu szybkiego pisania sprawia, że zaczynam się zastanawiać czy osoby takie aby nie piszą po prostu bez namysłu a o szybkim pisaniu mają mgliste pojęcie. Proponuję zaopatrzyć się w jeden z kilku dostępnych programów uczących tej umiejętności a nie klepać w klawisze na oślep. Protokolantki w sądach piszą 240 znaków na minutę i więcej i nie tlumaczą się, że z tego powodu robią błędy. A zresztą po co się spieszyć? Chcemy mieć cierpliwość do Bonsai a brak jej, żeby napisać 3 linijki tekstu?
Zgadzam się z Kamilem co do ponownego czytania własnych postów przed ich wysłaniem. Wręcz umieścił bym takie zalecenie w regulaminie, gdyby nie niemożność wyegzekwowania takiego zapisu.
Pozdrawiam
Bartek
: 21 mar 2006, 22:13
autor: Kamil
Oj Bartku, a jak chcesz to sprawdzac?
Jesli o mnie chodzi to w ogole nie mialbym nic przeciwko temu, gdyby nie bylo regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045). Wezme za przyklad Niemcy. Troche tu juz zyje i widze, ze na wszystko sa jakies przepisy. Pierwsze co sie nasuwa to po co? Po krotkim namysle zmieniam jednak zdanie. Dlaczego? Poniewaz sa osoby, ktore robia wszystko po swojemu i nie zwracaja uwagi jakie panuja w danym miejscu "zasady". ich regula jest "po co mam to tak robic jak inni i tak po swojemu robia". Tylko czy wlasnie nie powinno zaczac sie od siebie samego?
: 22 mar 2006, 09:47
autor: Sentinel
Pewnie, że nie da się wyegzekwować wszystkich zasad i może nawet byłoby to niewskazane. Za duża kontrola też prowadzi do buntu. Zawsze jednak sobie tłumaczę, że takie moje narzekanie na to, że niektórzy nie przestrzegają różnych norm (czy to pisowni czy zachowania) uświadomi może jednemu z drugim, że są w ogóle jakieś zasady.
A na to kto się będzie stosował już wpływu nie mam i też na siłę nikogo zmieniać nie chcę, bo na siłę to się da tylko drzewko połamać.
Pozdrawiam
Bartek
: 15 kwie 2006, 20:54
autor: ar2r
No imam post co mnie denerwuje.
viewtopic.php?t=801&start=20
Ludzie wstawiają zdjęcia takich rozmiarów, że nie da się ich obejrzeć w całości. Duże to nie znaczy dobre. Widzę na ekranie tylko część rośliny za nic nie mogę zobaczyć całości. Albo góra, albo dół. A nie wspomnę, że aby przeczytać posty muszę przewijać stronę na boki co chwilę.
: 20 kwie 2006, 16:58
autor: Kropa
Ten tekst czytałam 4 razy by coś zrozumieć:
"dzis za 8 zl w ogrodniku niedaleko mnie kupielm oliwnika niesty z racji naszej dlugiej zimi nic jescze niekwitnie pare galezi obciolem bo zanic niepasowaly i niesty wiekszosc przyciec bylo robionych przez ogrodnika ale okej plus mam ten ze uimnie wpokoju przezcaly dzien jest slonce i jest cieplo zawsze tez moge wystwaic rosline nazewnatrz. Mysle o <font color="#FF0000">dwuch //ort</font> //ort stylech mitole lub prostym nieregularnym. pytanie moje czy gore zostyawic tak jak tam bylo widac ze byly 3 galezie czy uciac ? narazie roslina jest w wiekszym naczyniu by korzenie sie mogly rozrosnac bo neisty stra naczynie bylo male ale wysokie"
Tylko jedna duża litera, żadnych przecinków! A ten ktoś z miasta "Lodzi" pochodzi ( za grosz szacunku ).
Czułam się jak w pierwszej klasie podstawówki. Za grosz szacunku nawet dla naszego narodowego języka. Poprostu lenistwo !
Nie przecze, że sama nie popełniam błędów, ale one są popełniane nieświadomie. I nie ma co sie zasłaniać dysortografią, jak to inni sie tłumaczą bo sama ją mam (
) i tego faktu nie wykorzystuje.
Nie wiem czy osoba która nie spełnia na tym forum znaczącej roli może się tak wypowiadać, ale za bardzo mnie to drażniło.
Pozdrawiam Olcia
: 20 kwie 2006, 18:19
autor: Kamil
A potem dziwi sie ta osoba, ze usunalem jej temat... nie mowiac juz o niedostosowaniu sie do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045).
: 20 kwie 2006, 19:04
autor: ma_sza
patrick O_o pisze:
1. post scriptum- skrót tego wyrazu często Ľle zapisujemy pisząć P.S w rzeczywistości powinno się pisać PS.
Zacytuję "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Władysława Kopalińskiego:
postscriptum (P.S.) [wym. ...skri...] dopisek do listu, artykułu itp. Etym. - n.łac. 'jw.' z łac. r.nij. od postscriptus p.p. od postscribere 'podpisać pod, przy (czym)'; zob. post-; scribere, zob. skryba.
Czyli jednak dwie kropki
patrick O_o pisze:
Ponadto jest to wyraz stosowany wyłącznie w listach nie w wypowiedziach innej formy. Stosujemy go tylko gdy naprawdę czegoś zapomnimy. Nie jest to skrót pozwalający zrobić mały offtopic. Od tego są inne „chwyty” interpunkcyjne. W oficjalnych listach niepotrzebne użycie tego skrótu świadczy o małej wiedzy adresata co często go „przekrśla”.
Spotkałem się kiedyś z opinią, że przy pisaniu "komputerowym" w ogóle nie powinno się używać P.S. Dlaczego?
W czasach, gdy pisało sie listy odręcznie, często zdażały się przypadki, że już po złożeniu podpisu autor przypominał sobie o jakimś fakcie, którgo nie zawarł w liście. W takim przypadku - aby uniknąć przepisywania całości - ktoś wpadł na pomysł, żeby takie "zapomniane" myśli opatrywać w.w. skrótem. Z powyższego widać, że przy pisaniu tekstów na komputerze używanie P.S. jest po prostu niecelowe.
Oczywiście w obecnych czasach (wszechobecnej dysgrafii, dysleksji i bylejakości) mało kogo to obchodzi.
patrick O_o pisze:
W internecie (na forach) akapit wykonujemy za pomocą entera (JEDNEGO)
A pisząc precyzyjniej: akapit powinien się kończyć enterem, pod nim należy wstawić "pusty" enter i dopiero poniżej zaczynać następny akapit.
Chodzi o to, żeby pomiędzy akapitami był
dokładnie jeden pusty enter.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany innymi regułami poprawnego składu tekstu, to dobrym miejscem jest
http://www.typografia.ogme.pl/SpisTresci.htm.
: 20 kwie 2006, 19:07
autor: verbel
wybacz kropa ale ja z jezykiem polskim to mam stycznosc jedynie w mowie. nieuzwam polskich liter bo niemam polskeigo Window$a. Litery mi sie przestawiaja bo pisze szybko i czasmi niewszystko jestem wstanie wylapac bo juz tego niewidze , kwestia przyzwyczajenia. Ale jak niepasuje to okej niebede nic pisac to niebedzie Cie to draznic
: 20 kwie 2006, 19:57
autor: Tomek
To, co piszesz i jak piszesz świadczy o Tobie. Napisanego posta wystarczy raz przeczytać po napisaniu i problem z błędami rozwiązany. Sam nie zdajesz sobie sprawy jak się ciężko czyta posty, które Ty piszesz
: 20 kwie 2006, 20:12
autor: verbel
to wielkie przepraszam
ale mowie nawet jak przeczytam raz to niewylapuje wszystkiego postaram sie bardziej uwazac i jak dziecko patrzec jaka literke naciskam na klawiaturze
: 21 kwie 2006, 13:33
autor: PatrykRadulak
ma_sza pisze:patrick O_o pisze:
1. post scriptum- skrót tego wyrazu często Ľle zapisujemy pisząć P.S w rzeczywistości powinno się pisać PS.
Zacytuję "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Władysława Kopalińskiego:
postscriptum (P.S.) [wym. ...skri...] dopisek do listu, artykułu itp. Etym. - n.łac. 'jw.' z łac. r.nij. od postscriptus p.p. od postscribere 'podpisać pod, przy (czym)'; zob. post-; scribere, zob. skryba.
Czyli jednak dwie kropki
no to chyba jedyny taki słownik; sprawdziłem jeszcze w wikipedii i jest tak jak napisałem; Pani od polskiego tez jest uczluna na stawianie kropek w P.S.
a reszta to już zależy z jakich żródeł się uczymi i jakich korzystamy. Nawet w języku jak w ustawach ciągle są zmiany, więc proponuje sugerować sie nowymi wydaniami słowników
: 21 kwie 2006, 15:24
autor: Iwona
Patryk, sorki, ale Kopaliński jest dla mnie większym autorytetem, niż Twoja "pani od polskiego". A wikipedia też nie jest wymarzonym Ľródłem wiedzy. Zwrot, o którym mówimy, nie zestarzał się, jak wiele innych słów i dlatego powinien w takiej, niezmienionej formie, pozostać.
Ale zaimponowałeś mi swoim podejściem do błędów językowych. To miłe, że są jeszcze młodzi ludzie, których te błędy irytują.
: 21 kwie 2006, 21:45
autor: ma_sza
patrick O_o pisze:
no to chyba jedyny taki słownik; sprawdziłem jeszcze w wikipedii i jest tak jak napisałem; Pani od polskiego tez jest uczluna na stawianie kropek w P.S.
Co by nie mówić Kopaliński jednak jest autorytetem... Ale merytorycznie:
Język oczywiście ewoluuje. Tu są podane dopuszczalne formy pisowni tego skrótowca:
http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?id=6625. Wynika z tego że napisanie "PS." jest przypadkiem szczególnym.
Co do Wikipedii - pod adresem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brachiografia jak byk stoi "P.S.". Skrót ten wywodzi się przecież z łaciny.
patrick O_o pisze:
a reszta to już zależy z jakich żródeł się uczymi i jakich korzystamy. Nawet w języku jak w ustawach ciągle są zmiany, więc proponuje sugerować sie nowymi wydaniami słowników
W pisowni skrótowców ostatnio rewolucji nie było
: 21 kwie 2006, 22:02
autor: piotr brozek
No szanowni państwo to jak to w końcu jest z ta odmianą slowa forum?
: 21 kwie 2006, 22:16
autor: ma_sza
piotr brozek pisze:No szanowni państwo to jak to w końcu jest z ta odmianą slowa forum?
Tak samo jak z odmianą słowa "akwarium"
: 21 kwie 2006, 22:30
autor: PatrykRadulak