jak mam pomóc mojemu wiązowi?

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Monia

Post autor: Monia »

ale to i tak nie zmienia faktu ze jestem prawie w depresji - wszedzie czytam ze wiaz drobnolisnty jest ciezki w utrzymaniu, szczegolnie w domu i szczegolnie dla poczatkujacych. Ja jestem jak najbardziej poczatkujaca - mam moje drzewko 5 dni a juz zauwazylam ze zolkna mu listki i opadaja :cry:
Episkey
Posty: 1
Rejestracja: 23 sie 2009, 11:33
14
Imie i nazwisko: Paulina S.
Województwo: mazowieckie

Post autor: Episkey »

Witam!
Kilka dni temu zakupiłam wiąz drobnolistny i postanowiłam poszukać wskazówek o jego pielęgnacji, ale nie znalazłam zbyt wielu informacji. To moja pierwsza roślinka, w dodatku bonsai, więc pewnie będzie ciężko. Postawiłam drzewko w pokoju, którego okna wyglądają na południe - więc jest tu ciepło i jasno. Dziś rano zauważyłam, że zaczął gubić listki. Może powinnam wystawić go na dwór, na parapet? Ale martwię się, że w zimę zmarznie. Wiem, że należy podlewać go co dziennie, ale tylko tak, żeby miał wilgotno. Zamówiłam też nawóz do bonzai. No i co z przesadzaniem i przycinaniem?
voyageur7
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2020, 20:26
4
Imie i nazwisko: Darek
Województwo: wielkopolskie

Post autor: voyageur7 »

Witam. Jestem tutaj nowy. Kupilem wiaza ale wiedzac jak konczy sie jego zywotnosc tym razem postanowilem sie przylozyc zanim zacznie umierac :-)
Przeczytalem wszystko na tym forum i nie tylko na temat gatunku. Kilka pytan pozostaje bardzo prosze o . zanim zaczna sie problemy z roslinka:
1. Mamy poczatek marca a moj okaz z pelna korona lisci chyba nie byl zimowany. Czy teraz trzymac go w domu?
2. Mam balkon loze calkiem oszklona czy to miejsce do zimowania jest dobre? 3.Jesli zima bedzie mroz na balkonie temperatura tez zerowa czy wtedy drzewko wnosic do mieszkania potem jak cieplej znowu na balkon i tak przez cala zime czy lepiej w mieszkaniu bez zimowania przetrzymac.
4. Czy sa tu osoby majace wiaza caly czas w mieszkaniu? Nie po to sie kupuje takie piekne drzewko zeby stalo zime w piwnicy latem na balkonie a w mieszkaniu go nie widac :-)
Załączniki
Moj  bonsai wczojar kupiony
Moj bonsai wczojar kupiony
20200303_092141_compress42.jpg (256.08 KiB) Przejrzano 6780 razy
20200303_092217_compress88.jpg
20200303_092217_compress88.jpg (376.66 KiB) Przejrzano 6779 razy
20200303_092209_compress78.jpg
20200303_092209_compress78.jpg (230.31 KiB) Przejrzano 6779 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Darku na forum.

Gdzie byl wczesniej trzymany ow wiaz? Jesli kupiles go w jakims centrum handlowym to zapewne byl trzymany w srodku. W Tym przypadku zostawilbym go w domu az temperatura nie bedzie spadac juz ponizej (powiedzmy) 10 stopni.
Osobiscie trzymalem mojego wiaza caly rok na zewnatrz i tez Tobie to bym proponowal.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Bardzo ładny okaz uważaj na niego.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
voyageur7
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2020, 20:26
4
Imie i nazwisko: Darek
Województwo: wielkopolskie

Post autor: voyageur7 »

Przycinać nowe gałązki?
Przycinać nowe gałązki?
20200318_123625_resize_27.jpg (341.93 KiB) Przejrzano 6729 razy
Dzieki. Staram sie juz jakiś miesiąc się trzyma. To forum widze praktycznie martwe. Bonsai zaczął puszczać pędy czy je przycinać?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

No niestety fora umierają. Nie mamy szans z FB mimo że wolę forum bo można bardzo łatwo znaleźć interesujące rzeczy opcją szukaj. Na FB tona tych samych pytań ale komu się chce wertować tonę postów o niczym.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

voyageur7 pisze: 18 mar 2020, 11:45 Bonsai zaczął puszczać pędy czy je przycinać?
Jesli uwazasz, ze sa zbedne (tzn. jesli nie potrzebujesz ich do uzyskania formy, ktora sobie ustawiles jako cel) to tak.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ