Wady i zalety drzewek

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
Jacob_sSs
Posty: 162
Rejestracja: 16 mar 2015, 20:02
9
Imie i nazwisko: Kuba S
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Koluszki, pod Łodzią

Wady i zalety drzewek

Post autor: Jacob_sSs »

Jako że wiele osób dopiero zaczyna przygodę z bonsai, prosiłbym o opisanie podstawowych wad i zalet bonsai np. zbyt długi pień, zwężanie pnia ku dołowi, a zalety Równomiernie ułożone korzenie, czy umiejętne shari. Myślę, że zaoszczędzi to mi, jak i innym wiele złości i problemów. Proszę o to dlatego, bo nie mogę udać się na warsztaty, a nic nie osiągnę nie znając tych rzeczy, a w książkach nie jest to napisane wprost, ale opisane skomplikowanie i ciężko do zrozumienia.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

I trzeba by było napisać kolejną książkę o tym jak ktoś rozumie coś pod danym pojęciem - co pewnie spowodowałoby koleją dyskusję i rozkminianie tak prostych rzeczy. Jeżeli w bonsai - jako sztuce "perfekcyjnej" masz dążyć do tego by roślina była wyidealizowana i są określone pewne ścisłe kanony to niestety trzeba się ich trzymać. Materiał na przyszłe bonsai - bo pewnie o to pytasz ma jak najbardziej pasować do określonych stylów bonsai (kanonów). Jeżeli materiał odbiega i to znacznie to jako początkujący powinieneś omijać go szerokim łukiem bo tak jak już napisał jeden z użytkowników zajmie długie lata by wyprowadzić go do formy bonsai a na to jak sam w swoim poście zauważyłeś nie jesteś gotowy bo nie posiadasz wiedzy która ci na to pozwoli - niestety taki rodzaj wiedzy zdobywa się wyłącznie na warsztatach czy spotkaniach z ludźmi którzy mają większe doświadczenie. Nie znam nikogo kto by się nauczył tej pięknej sztuki z książek bez praktyki.
Możesz się oburzać ale to tak jakbyś wpadł z muralem do kaplicy sykstyńskiej - niby obie to sztuka "naścienna" ale jakoś do siebie nie pasują.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Jacob_sSs
Posty: 162
Rejestracja: 16 mar 2015, 20:02
9
Imie i nazwisko: Kuba S
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Koluszki, pod Łodzią

Post autor: Jacob_sSs »

Niestety ma pan rację :-( , ale na pewno są jakieś normy, które można opisać w kilku postach. Do reszty postaram się sam dojść, lecz jeśli miałbym kiedyś iść na warsztaty, to wolałbym mieć choć tą podstawową wiedzę.

Nadal proszę o określenie kilku norm i zasad, o których dowiedzieliście się z książek lub z doświadczenia. [-o<
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Poszukaj na forach i w googlach historii drzewek. Można tam często zobaczyć jak wykorzystuje się predyspozycje roślin które już częściowo przygotowała natura i na ile daje radę wyciągnąć z rośliny człowiek. Jak w kolejnych latach rozwija się roślina i jak uzyskuje się np. ramifikację gałęzi.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Jacob_sSs
Posty: 162
Rejestracja: 16 mar 2015, 20:02
9
Imie i nazwisko: Kuba S
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Koluszki, pod Łodzią

Post autor: Jacob_sSs »

Dziękuję za sugestię, a czy mógłby mi ktoś podać link z tego forum lub czego ktokolwiek, bo szukam i szukam, ale na żadne konkrety nie wpadam.
Martyna1234
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2016, 12:37
8
Imie i nazwisko: Marty Na
Województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Martyna1234 »

Nie mogę znaleźć podobnego tematu a chciałabym się dowiedzieć czy jakieś gatunki są szkodliwe dla kotów?
Moja kicia lubi podgryzać wszystko co jest w doniczkach i martwię się, że coś może się jej stać.
Awatar użytkownika
Jacob_sSs
Posty: 162
Rejestracja: 16 mar 2015, 20:02
9
Imie i nazwisko: Kuba S
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Koluszki, pod Łodzią

Post autor: Jacob_sSs »

Myślę, ze bardziej szkodliwe to będzie dla drzewek ;) a co do zalet i wad drzewek, to za jakiś czas napisz komentarz, w którym odpowiem na zadane kiedyś przeze mnie pytanie.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nie znalazłeś nic w google? Na forum Polskiej Asocjacji Bonsai w wyszukiwarce wpisz "historia" w googlach "bonsai progress" "bonsai before after"
Martyno jak poznasz wartość bonsai to jak go kot uszkodzi to ty będziesz największym zagrożeniem dla kota :)
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ