Próba łączenia ficusów

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
pablo85pg4
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:48
13
Imie i nazwisko: Pawel Radziszewski
Województwo: podlaskie

Próba łączenia ficusów

Post autor: pablo85pg4 »

Witam wszystkich. Przegladajc forum postanowilem ze i ja sprobuje polaczyc ficusy za pomoca rafii. Wiec kupilem kilka ficusow i polaczylem. Wiem ze jakosc drutowania jest kiepska ale to moje pierwsze drutowanie i mysle ze nastepne bedzie juz o wiele lepsze. Moze ma ktos propozycje jak dalej formowac drzewko. Wiem ze teraz musze tylko czekac na efekty. Ale bede wdzieczny za jakies porady i sugestie.
Załączniki
SAM_0177 zmn.JPG
SAM_0177 zmn.JPG (79.74 KiB) Przejrzano 11862 razy
SAM_0178 zmn.JPG
SAM_0178 zmn.JPG (76.97 KiB) Przejrzano 11862 razy
SAM_0179 zmn.JPG
SAM_0179 zmn.JPG (72.82 KiB) Przejrzano 11862 razy
SAM_0180 zmn.JPG
SAM_0180 zmn.JPG (76.85 KiB) Przejrzano 11862 razy
SAM_0181 zmn.JPG
SAM_0181 zmn.JPG (74.54 KiB) Przejrzano 11862 razy
Archer
Posty: 60
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:44
13
Imie i nazwisko: Grzegorz L.
Województwo: mazowieckie

Post autor: Archer »

Dla mnie bomba ! Wiesz, ja nie potrafię jeszcze określać stulu, czy też stylów bonsai wię Ci nie poradzę. Myślę jednak, że jak to wszystko zrośnie Ci się w kupę to będziesz mial świetny materiał wyjściowy. Ja też kupiłem takie 10-12 mikrych patysiów posadzonych przy sobie, związałem rafią ale nie formowalem bocznych konarów tylko wszystko związałem w miotłę i czekam... Powiedz ile było tych Twoich ? Formując boczne gałęzie wyginałeś te wiązki pod kątem prostym, nie pękały Ci wtedy ?
Pozdrawiam.
stachu
Posty: 19
Rejestracja: 07 wrz 2010, 12:56
13
Imie i nazwisko: Mateusz S.
Województwo: śląskie

Post autor: stachu »

masz jakieś gałązki z tyłu? Bo jeśli nie to drzewko będzie trochę płaskie i słabo to będzie wyglądać
pablo85pg4
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:48
13
Imie i nazwisko: Pawel Radziszewski
Województwo: podlaskie

Post autor: pablo85pg4 »

Te zdjecia sa zrobione z roznych stron. Wiec galazki mam w kazda strone. W tej chwili jeszcze troszke inaczej wyglada bo troche zmienilem ulozenie galazek zeby bardziej uzyskac glebie. Ale byly to kosmetyczne zmiany. Galazki wyginalem pod bardzo duzym katem, ale wyszedl taki luk bardziej w tych miejscach i zadna galazka mi sie nie zlamala. Od tamtego czasu minelo 19 dni i drzewko ma sie dobrze. Jedynie tylko jedna galazka uschla, w sumie to nie wiem czemu. A ficusow bylo bardzo duzo, bo jak je kupowalem to byly bardzo male to musialem kupic wiecej. Jest ich okolo 20. Jednak sam juz wiem ze popelnilem jeden bardzo duzy blad, ale juz jest za pozno na poprawke. To jest eksperymentalny egzemplarz.
Archer
Posty: 60
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:44
13
Imie i nazwisko: Grzegorz L.
Województwo: mazowieckie

Post autor: Archer »

Jaki to błąd ?
pablo85pg4
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:48
13
Imie i nazwisko: Pawel Radziszewski
Województwo: podlaskie

Post autor: pablo85pg4 »

Moze tego nie widac tak bardzo na zdjeciach ale zielen troche za daleko wyszla mi od pnia, ale postaram sie to zniwelowac formujac galazki.
Archer
Posty: 60
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:44
13
Imie i nazwisko: Grzegorz L.
Województwo: mazowieckie

Post autor: Archer »

Myślę, że spora część bocznych konarów ma być zdrewniała i goła. Poza tym Ficus odbija zieleń w tak nieprawdopodobnych miejscach, że na pewno coś Ci tam będzie kiełkować...
pablo85pg4
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:48
13
Imie i nazwisko: Pawel Radziszewski
Województwo: podlaskie

Post autor: pablo85pg4 »

No mam taka nadzieje. Okaze sie za kilka mcy.
pablo85pg4
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:48
13
Imie i nazwisko: Pawel Radziszewski
Województwo: podlaskie

Post autor: pablo85pg4 »

Drzewko bardzo ladnie rosnie i sie rozwija. Pojawilo sie bardzo duzo nowych listkow. Chcialbym teraz bardziej zagescic drzewko. Czy obciecie koncowek galazek to bedzie dobry pomysl? Teraz sa juz dlugie i mysle ze skrocenie byloby wskazane. Czy lepiej jeszcze troche poczekac az sie rozrosna bardziej i wtedy skrocic do dlugosci finalnej jaka bym chcial zeby mialy galazki?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Poczekaj i to z parę miesięcy najmarniej.
Chodzi o to, że nie jest powiedziane że fikus zachowa się tak jak tego oczekujesz... Teraz kiedy ma dużo liści, jakoś znosi ten gorset z drutu i rafii bo ma czym oddychać; jak zaczniesz ciąć, może odrzucić wszystko w diabły i zostaniesz z jedną grubą gałęzią na czubku konstrukcji... Na razie nie ma co myśleć o o przyblizaniu zieleni czy nadawaniu kształtu całości, pacjent jeszcze nie przeżył operacji, ona ciągle trwa.

Szczerze mówiąc, należało raczej połączyć pnie w jeden gruby, zostawiając na zewnątrz pojedyńcze cienkie gałazki. A tu widzę że i "konary" zapakowałeś po kilka? Dobrze myślę?
Anna Dorota
pablo85pg4
Posty: 10
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:48
13
Imie i nazwisko: Pawel Radziszewski
Województwo: podlaskie

Post autor: pablo85pg4 »

Tak wlasnie zrobilem niestety. Myslalem ze tak bedzie lepiej,ale wyszlo jak wyszlo, czasu juz nie cofne. Popelnilem kilka bledow, ale wyciagnalem wnioski i mysle ze za kilka miesciecy bede probowal drugi raz.
Slawek-new
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2023, 10:49
Imie i nazwisko: SławekB
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Slawek-new »

Witam serdecznie wszystkich
Jestem tu nową osobą. Dopiero zaczynam swoją przygodę z bonsai. Fikus Benjamin jest moją pierwszą rośliną.
Zainteresował mnie temat łączenia pni o którym jest ten wątek. Mam zatem pierwsze pytanie.
Czy tak ściśnięte łodygi fikusów (pnie) faktycznie się zrosną po jakimś czasie. Jeśli tak to ile trzeba odczekać na ich trwałe zrośnięcie?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witamy Sławku na forum.

Tak, zrosną się. Nie wiem czy dokładnie można odpowiedzieć na Twoje drugie pytanie ponieważ wszystko zależy to od tego jak szybko drzewka rosną...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
jeszua
Posty: 45
Rejestracja: 08 paź 2020, 10:52
3
Imie i nazwisko: Przemysław

Post autor: jeszua »

bry,

owszem, zrosną się, aczkolwiek taka operacja wymaga czasu: mamy dwie wiązki natasji z ikei, początkowo w planie było zrobienie jednego drzewka - okazało się, że siewki są na tyle splątane, że w praktyce rozdzielanie ich do późniejszego połączenia mogłoby potargać większość korzeni; poszły więc na dwa osobne drzewka. pierwsze zaczęło "wylewać się" z rafii po jakichś 3 miesiącach, o ile mnie pamięć nie myli - mówimy o sezonie wegetacyjnym, nie zimowym; drugie po zdjęciu oplotu nieco później zostało związane ponownie. pierwsze teraz rośnie już bez wiązania, ale wyraźnie widać poszczególne pnie i jeszcze nie biorę się za drutowanie gałęzi, ten sezon sobie pewnie popracuje nad masą 8)

tu masz foty tego, który szybciej się zrósł - na dziś nie wygląda wiele lepiej pod tym względem, przez zimę pod lampą trochę puszczał liści, ale ogólnie przyrostu na pniu nie widać (inna sprawa, że w ogóle to widać było dopiero jak się pojawiła "beczka" nad rafią)

jsz
Załączniki
20221116_201226.jpg
20221116_201226.jpg (674.01 KiB) Przejrzano 6229 razy
20221116_201235.jpg
20221116_201235.jpg (595.27 KiB) Przejrzano 6229 razy
Slawek-new
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2023, 10:49
Imie i nazwisko: SławekB
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Slawek-new »

Dziękuję bardzo za odpowiedzią szczególnie za fotki. Niesamowita jest ta przyroda. Zatem i ja spróbuję tej sztuczki z łączeniem pni fikusów. Mam akurat kilka małych sztuk. Gałązki wyrastające z pniaczków i liście trzeba zapewne usunąć przed owinięciem?
Awatar użytkownika
jeszua
Posty: 45
Rejestracja: 08 paź 2020, 10:52
3
Imie i nazwisko: Przemysław

Post autor: jeszua »

bry,

to, ma być związane - owszem, ale nie wycinaj zieleni za wysoko/ za daleko, bo później trudno ją odbudować (wstecznie)

jsz
ODPOWIEDZ