Żwirek higieniczny zamiast Akadama

Ogólnie o tematyce bonsai.
jarkogr
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2007, 21:51
16
Lokalizacja: GRECIA ..:RODOS:..

Żwirek higieniczny zamiast Akadama

Post autor: jarkogr »

żwirek higieniczny zamiast Akadama

Obrazek
Obrazek

Akadama, Turface i Seramis znajdą się wśród najlepszych (nieorganiczny)
składników gleby dostępnych dla rośliny do twojej sztuki bonsai . Niestety
one również mogą być bardzo trudne do kupienia w
szczególności jeśli masz wiele dużych drzew do przesadzania, także dla początkującego, który
tylko potrzebuje przesadzić jednego albo dwa drzewa jest
również niechętny by kupić niepotrzebnie duże torby drogiej gleby.

Tymi składniki gleby są (zasadniczo) granulki gliniane, które
wystrzelone tworzą małe kulki albo granulki, ideał dla hodowli sztuki bonsai.

żwirek higieniczny jest dokładnie tym; granulatem glinianym.
Mądry współ- entuzjasta BONSAI, który używał tego w ostatnich
dziesięcioleciu zapoznał mnie z używaniem granulatu produkowanego
jako żwirek higieniczny przed laty.

Szczególny rodzaj, którego używałem w ostatnich 3 latach okazał się
doskonałym materiałem, który poleciłbym jako zamiennik Akadama i
Seramis.


Bardzo mogę polecać produkt dostępny w'Tescos'
Niewątpliwie będą jakieś inne ale
rodzaje, które zrobiłyby odpowiednią glebę sztuki bonsai ale to jest jedyny,
z którym mam pewne doświadczenie i dlatego mogę go polecać.
używam tego produktu do wszystkich moich drzewek bonsai,
dla Jałowców ,Sosny i innych , które wymagają suchszej gleby dodaje piasek.
Dla drzew wymagających
nieznacznie więcej wilgoci albo dla drzewka bonsai w garnuszku
(małe doniczki) dodanie około 10% porąbanej kory jest przydatna.

jest to wycinek artykułu który znalazłem tu

piszcie proszę co wy o tym sądzicie , czy macie swoje własne doświadczenia
zależało by mi na tym , mieszkam na wyspie i niestety nie mam dostępu do materiałów o temacie ..:BONSAI:.. :?
nie mam gdzie kupić doniczki a co dopiero Akadama

Pozdrawiam
JAREK
Obrazek
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

witam
Skoro doświadczony hodowca poleca to można na tej opinii zasadniczo polegać. Ten temat był już na forum poruszany trzeba tylko poszukać
viewtopic.php?t=1132&highlight=
Osobiście używam tego żwirku razem z keramzytem i ziemią kwiatową lub do iglaków w proporcji mniej więcej 30%/30%/40%, ale zbyt krótko stosuję żeby stwierdzić na ile faktycznie jest to dobre rozwiązanie.
Natomiast z keramzytem jest pewien problem, jako że jest to materiał lekki ma niestety tendencję do "wyłażenia" na powierzchnię i szybkiego wysychania przez co niejako oszukuje nas że gleba jest sucha a tymczasem pod centymetrową warstwą jest jeszcze wystarczająco wilgotno, poza tym w takim układzie nie spełnia on swojej funkcji czyli spulchniania i napowietrzania gleby. Dzieje się tak oczywiście wtedy gdy keramzytu jest stosunkowo dużo (ok 30%).
Walter Pall stosuje jeszcze inny materiał ale niestety nie udało mi się go namierzyć w żadnym sklepie, ale może któś inny wie gdzie go dostać w naszym pięknym Kraju.
http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/ ... t-for.html
pozdr
Paweł Dembek
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

żwirek z tesco, niezbrylający, stosuję od 3 lat, z powodzeniem. Mieszam go w proporcji z ziemią trawnikową oraz torfem (kwaśnym lub odkwaszonym w zależności od gatunku) w proporcji 2:1:1 (najczęściej).
Początkowo miałem pewne obawy związane z jego zapachem - jest delikatnie perfumowany, jednak zapach perfum znika po dwóch-trzech podlaniach, a wzrost korzeni jest imponujący - szczególnie dla drzew pozyskanych. Od tamtej pory zaprzestałem stosowania akadamy. Jeśli nie stać was na akadamę super jakości, żwirek tesco jest dobrą alternatywą - nie muli się po kilku podlaniach, co zdarza się akadamom gorszego sortu.

Szymon
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

widziałem ostatnio taki żwirek w tesco, pisało na opakowaniu, że to bentonit. czy mowa jest o tym samym?
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
17
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Widziałem ten żwirek w tesco - chodzi o NIEZBRYLAJĄCY - w składzie ma palony piasek, glinę i popiół wulkaniczny. Betonit jest w żwirkach zbrylających, kto ma kota zna zaletę, ale do drzewek się nie nadaje.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
18
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Tak jak napisał Damian, koniecznie musi być to żwirek niezbrylający. Chyba, że chcemy zabetonować roślinę :?
Co do żwirku niezbrylającego - Tesco to od zawsze używam go jako element mieszanki do yamadori. Sprawdza się świetnie!
Ostatnio zmieniony 29 paź 2008, 23:56 przez shishiodoshiMeth., łącznie zmieniany 1 raz.
Artur
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

sprawdza się do yamadori, a do bonsai?
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
18
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Prawdę mówiąc nie mam jeszcze bonsai ;) ale do drzewek, które czekają na docelową misę używam innej mieszanki. Tzn. używam akadamy i żwiru zamiast tego "kociego", jezeli o to Ci chodzi
Artur
koami
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2007, 13:31
16

Post autor: koami »

Witam, zawsze zastanawialo mnie to czy zamiennikiem akadamy moze byc szamot (dokladniej mączka szamotowa) to przeciez jest rowniez wypalana glina. Czy ktos cos wie na ten temat?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Nie wiem, jaki skład ma mączka szamotowa, ale jeśli jest to MĄCZKA, czyli coś drobno zmielonego, to do kitu.
Anna Dorota
koami
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2007, 13:31
16

Post autor: koami »

W maczce szamotowej są grudki roznej wielkosci mozna przesiac, wyplukac i zostawic te powiedzmy 2-3 mm kawalki. To są własnie takie granulki giny ogniotrwalej wypalanej w dosc wysokiej temp.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Wiecie, ja was nie rozumiem, przeciez ten zwirek dla kota tylko wygladem przypomina akadame. Wlasciwosci fizyczno chemiczne sa kompletnie inne. To takie samo podobienstwo jak miedzy krzeslem a krzeslem elektrycznym, oba wygladaja podobnie ale sluza do czego innego. Akadama to akadama i nic jej nie zastapi. Moim zdaniem jak ktos ma zamiar sypac zwir dla kota zamiast akadamy to juz lepiej niech nic z tego nie sypie do podloza. Watpie by ktos z was majac wartosciowe drzewo zastosowal jako skladnik mieszanki zwir dla kota. Dlaczego? Bo to wprowadza zbedne ryzyko utraty drzewa.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Jestem podobnego zdania co Łukasz.Biorac pod uwage ze akadama jest jałowa,ie wiem jak z tym zwirkiem,ale jesli kogos stac na donice docelowa,to czemu nie naziemie?Zreszta ziemie nie kupuje sie co miesiac 1 l kosztuje 20zł wiec to chyba nie tak strasznie?Pozatym nie trzeba drzewa sadzac w zupełnie czystej akadamie
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

znam osobiscie osobe , ktora ma bardzo wartosciowe drzewa i używa w zwirku, i rosna w nim znakomicie.(zwirek jest w tym przypadku jednym ze skladnikow mieszanki glebowej)
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
18
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Ten żwirek jest:
- wypalaną gliną (jest jałowy)
- lekki,
- dobrze absorbuje wodę,
- nie kruszy się,
- podnosi cyrkulację powietrza
poza tym jest sprawdzonym elementem mieszanki.
Nie rozumiem dlaczego go nie używać? Dlatego że nie ma na worku napisane 'do bonsai'?
Poza tym producent wymienia, że ten substrat dobrze się nadaje do uprawy roślin.
Jedyny minus w stosunku do akadamy to, że jest twardy i nie da się go 'ugnieść', 'ubić' w donicy i mieszanka przez cały czas jest luźna, co w przypadku ładnego i gotowego drzewa uniemożliwia utrzymanie wzgórka wokół nebari.
Piotrze i Łukaszu, jeżeli chcecie do 20 litrowej donicy z dużym yamadorcem wsypywać 10l akadamy? To proszę bardzo :)
Artur
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Ja uwazam ze jak ktos chce to moze go uzywac, ale nie jako zamiennik akadamy. Moze to sluzyc jak skladki ale tak jak napisalem, akadama to akadama i nic jej nie zastapi.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Cześc wam.
Jezeli ma podobne wałsciwosci to owszem mozna,ale przeciez do 20 litrowego yamadorca nie musi byc to akadama czy taki zwirek moze byc to równiez zwirek z zoologa wymieszany np z ziemia:)
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

z punktu widzenia fizyko - chemicznego tak naprawdę żwirek, akadama, keramzyt to jest prawie to samo -po prostu wypalana glina- akadama to glina wypalana z dodatkiem większej ilości gazu niż np. keramzyt, no i dzięki temu ma nieco większą pojemność wodną, a jak byście zadali sobie trud i otworzyli link który podałem wyżej to by się okazało że chyba najbardziej znany niemiecki bonsaista używa jako podstawowego składnika do gleby (80%) materiału do izolacji podłóg a nie akadamy.
pozdr
Paweł Dembek
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
18
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Jezeli ma podobne wałsciwosci to owszem mozna,ale przeciez do 20 litrowego yamadorca nie musi byc to akadama czy taki zwirek moze byc to równiez zwirek z zoologa wymieszany np z ziemia:)
Oczywiście, mieszanka ze żwirkiem z zoologa jest również dobra.
Jednak rozwijając dalej temat, żwirek z zoologa nie ma żadnej chłonności wody więc jeżeli szukamy tańszego zamiennika akadamy, to przegrywa ze żwirkiem dla kota. Poza tym w moim mieście żwirek z zoologa kosztuje 3 zł za litr.
Artur
jerz
Posty: 5
Rejestracja: 10 sie 2006, 19:02
17

Post autor: jerz »

Witam,
Gdzie mozna dostac ten zwirek do kota? W Tesco w Warszawie na kabatach nie ma tego zwirku. Bylem rowniez w kilku sklepach zoologicznych (glownie w centrach handlowych) i nigdzie nie widzialem niezbrylajacego sie zwirku do kota. Powiem wiecej, sprzedawcy nie wiedzieli nawet, ze cos takiego istnieje.
ODPOWIEDZ