Outdoor: Olsza czarna (Alnus glutinosa)

Gatunki drzew, które należy hodować na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
Answers: 0
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Outdoor: Olsza czarna (Alnus glutinosa)

Post autor: Tomek »

Olsza czarna (Alnus glutinosa)

Olsza czarna bez problemu toleruje stojącą wodę. Ma luĽną, wydłużoną koronę i prosty, wysoki pień; często tworzy kilka pni. Młode pędy są oliwkowozielone, póĽniej zielonkawobrunatne i lśniące. Starsze drzewa mają tafelkowato spękaną korę barwy ciemnoszarej lub czarnej. Liście naprzemianległe, odwrotnie jajowate, mają 4 – 9 cm długości i tyle samo szerokości, na wierzchołku wycięte, nieregularne karbowano – ząbkowane. Brzeg liścia podwójnie piłkowany.
Kwiatostany męskie (kotki) pojawiają się już w lecie, ale zakwitają dopiero w następnym roku wiosną, przed rozwojem liści. Kotki żeńskie są osadzone w kątach liści i tworzą drewniejące szyszeczki.

Pielęgnacja
Stanowisko: Pełne słońce i półcień, osłona przed silnym wiatrem. Zimą przy spadku temperatury poniżej -5*C chronić bryłę korzeniową przed przemarznięciem.

Podlewanie: Podłoże powinno być stale równomiernie wilgotne. Należy bezwzględnie unikać przesuszenia korzeni. Ponieważ olsza jest przystosowana do życia na wilgotnym podłożu, potrzebuje obfitego podlewania. Oda powinna być uboga w wapń lub całkowicie go pozbawiona.

Nawożenie: Olsza żyje w symbiozie z bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny, dlatego nie wymaga nawożenia tym składnikiem pokarmowym. Zasila się ją nawozem ubogim w azot od pojawienia się pędów do jesieni. Zimą nie nawozić!

Przesadzanie: Co dwa lub trzy lata wiosną, łącznie z umiarkowanym przycięciem korzeni. Stosować mieszankę ziemi akadama i ziemi próchnicznej (2:1).

Przycinanie: Jeżeli musza zostać usunięte grubsze konary, należy to wykonać póĽną wiosną. Większe rany po cięciu zimowym lub jesiennym goją się z trudnością.
Pierwsze pędy powinny mieć 8-10 liści i wtedy się je przycina, pozostawiając 2-3 liście. Następne pędy wykształcają 6-8 liści i zostają skrócone tak, że pozostają 1-2 liście.. Wykonując jedno lub dwa cięcia w okresie wzrostu rośliny, osiąga się lepsze rozgałęzienie, ale nie zmniejszenie wielkości liści.

Drutowanie: Starsze, dające się przygiąć konary, można drutować tuż przed pojawieniem się nowych pędów. Młodsze pędy drutuje się, gdy zaczynają drewnieć.

przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Olsza_czarna
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Alnus_glutinosa.htm
http://free.of.pl/k/kolarzem/olszaczarna.html
http://www.wiki.lasypolskie.pl/o/olsza-czarna

zdjęcia - inspiracje przygotował: Tomek
informacje przygotował Tomek na podstawie: H. Stahl, H. Ruger "Bonsai z drzew rodzimych"
Linki: Tomek
Ostatnio zmieniony 15 lut 2007, 20:31 przez Tomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
Answers: 0
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

zdjęcia
Załączniki
1.jpg
1.jpg (76.34 KiB) Przejrzano 8943 razy
2.jpg
2.jpg (63.67 KiB) Przejrzano 8942 razy
3.jpg
3.jpg (51.34 KiB) Przejrzano 8939 razy
4.jpg
4.jpg (18.27 KiB) Przejrzano 8939 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
ODPOWIEDZ