Jałowiec sztywnoigłowy (Juniperus rigida)
Jałowiec ten jest podobny do naszego jałowca pospolitego (Juniperus communis), z jednym podstawowym wyjątkiem: konary jałowca pospolitego rosną pionowo w górę, a jałowca sztywnoigłowego łukowato zwisają. Jego wysokość bez względu na to, czy roślina ma postać drzewa czy krzewu rzadko dochodzi do 3 metrów. Kora, koloru od brunatnoczerwonego do żółtobrązowego, łuszczy się pasmami. Igły, w kształcie szydła, są sztywne, osto zakończone i kłujące; osiągają długość od 13 do 25 mm i szerokość 1 mm: na powierzchni mają głęboki rowek i od połowy biały wąski pasek.
Jałowiec sztywnoigłowy jest rośliną dwupienną, aby więc wydał owoce, potrzebne są dwa egzemplarze męski i żeński. Kwiaty pojawiają się wiosną; męskie przypominają małe kotki wierzbowe, żeńskie są zielone i niepozorne. Rok po zapyleniu powstają szyszkojagody nich szyszkojagody ciemnogranatowej barwy. Imponująco wyglądają zwłaszcza stare jałowce o częściowo ogołoconych ogołoconych kory pniach i konarach.
Pielęgnacja
Stanowisko: Latem roślinę stawiamy w miejscu jasnym i słonecznym. Zimą trzeba chronić korzenie przed przemarznięciem, a części nadziemne przed lodowatym, suchym wiatrem.
Podlewanie: Przez cały rok podłoże powinno być jednakowo wilgotne. Nigdy nie należy dopuszczać do tego, by roślina stała w wodzie.
Przesadzanie: Co 2-3 lata wczesną wiosną do ziemi do bonsai; jednocześnie przycinamy korzenie.
Utrzymanie kształtu: Wiosną usuwamy grubsze konary, psujące styl. Gdy młode pędy osiągną około 2 cm długości, ich końce delikatnie uszczykujemy palcami. To samo czynimy ze zbyt długimi igłami.
Nadmiernie zagęszczone igły przerzedzamy od czasu do czasu nożyczkami. Przycinamy także zbyt wysoko wyrośnięte gałęzie. Usuwamy także wszystkie pędy rosnące w dół.
Drutowanie: Rośliny drutujemy wiosną, gdy konary są elastyczne. Drut usuwamy po roku.
przydatne linki:
zdjęcia - inspiracje przygotował: Tomek
informacje przygotował Tomek na podstawie: H. Stahl, H. Ruger " Bonsai- to może być proste"
Linki: Tomek
Outdoor: Jałowiec sztywnoigłowy (Juniperus rigida)
Outdoor: Jałowiec sztywnoigłowy (Juniperus rigida)
Ostatnio zmieniony 15 lut 2007, 20:33 przez Tomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Tomek Dzieninis