Outdoor: Pinus thunbergii (Sosna Thunberga)

Gatunki drzew, które należy hodować na zewnątrz.
Eva

Outdoor: Pinus thunbergii (Sosna Thunberga)

Post autor: Eva »

Sosna Thunberga - Pinus thunbergii

Ten bardzo ozdobny gatunek sosny pochodzi z Japonii. Sosny są klasycznym materiałem na bonsai, a sosna Thunberga jest jednym z najpopularniejszych gatunków. Sosnę Thunberga powszechnie uprawia się w parkach i ogrodach Japonii, gdzie nawet dużych rozmiarów są kształtowane i przycinane według zasad bonsai. W Polsce spotykana jest w kolekcjach dendrologicznych. Swoim prostym pniem 40 metrowej wysokości, i szeroką parasolowatą koroną drzewo to przypomina naszą rodzimą sosnę pospolitą. Ma grube, odstające i często lekko zwisające konary, przy czym ich końcówki skierowane są do góry. Kora czarnoszarej barwy pokrywa pień nierównomiernie ułożonymi płatkami. Młode pędy są początkowo pomarańczowożółte, w drugim roku przybierają barwę szaroczarną. Ciemnozielone igły wyrastają z pochewki po dwie, są przy tym lekko skręcone i odchylone od siebie. Mają aż 6-12 cm długości i 1,5-2 mm szerokości, jednak mimo to z sosny Thunberga można ukształtować piękne bonsai. Korzenie tego drzewa żyją w symbiozie z grzybem. Sosna zapewnia mu produkty fotosyntezy, a grzyb dzięki daleko sięgającym w ziemię nitkom grzybni odżywia korzenie drzewa, dostarczając im wody i soli mineralnych, pobieranych z głębszych warstw podłoża. Bez grzybni drzewo obumiera. Dlatego przy przesadzaniu wszystkich odmian tej sosny należy do nowej ziemi dołożyć garść starego podłoża, zawierającego grzybnię. Sosna Thunbergia toleruje złe warunki, w naturze jest w stanie przetrwać na glebie ubogiej, kamienistej. Ze względu na tolerancyjność i charakterystyczną korę stosowana jest często jako podkładka do szczepienia sosny drobnokwiatowej.

Stanowisko: dobrze nasłonecznione. Zimą chronimy korzenie przed przemarznięciem i igły przed mroĽnym, wysuszającym wiatrem.

Pielęgnacja:
Podlewanie: zimą i wiosną umiarkowane. Latem podłoże powinno być stale wilgotne.
Nawożenie: od chwili, gdy roślina wypuści nowe pędy do końca sierpnia co cztery tygodnie nawozem płynnym.
Przesadzanie: co 3-5 lat wczesną wiosną do ziemi do bonsai zmieszanej pół na pół z drobnym żwirem. Przy przesadzaniu przycinamy korzenie.
Drutowanie: wczesną wiosną. Po roku drut usuwamy.
Utrzymanie kształtu: nowym pędom pozwalamy rosnąć do końca maja, po czym wszystkie te, które mają długość ponad 3 cm, krótko przycinamy. Wokół miejsca cięcia pojawia się wiele małych pąków, z których w następnym roku lub nawet w tym samym wyrastają krótsze igły.
Rozmnażanie: zimą namoczyć świeże nasiona w wodzie przez noc, usunąć nasiona pływające po powierzchni, a wysiać te, które opadły na dno. Wysiewy ustawić na zewnątrz, by zmarzły, zabezpieczyć przed ptakami i gryzoniami. Jeżeli chcemy uzyskać wcześniejsze wschody należy przeprowadzić stratyfikację zimną (nasiona zmieszane z wilgotnym piaskiem przechowujemy w lodówce w temperaturze 0 – 5 st. C przez 2 do 3 tygodni), a następnie wysiewamy w domu do mieszaniny piasku i torfu w stosunku 1:2.
Uwaga: Przed wysiewem zaprawić nasiona np. Funabenem. (Po bardzo ładnym kiełkowaniu straciłem 80% siewek z powodu zgorzeli białej.)
Kiełkowanie jest gwałtowne, jeśli nasiona są świeże. Odmiany rozmnaża się przez szczepienie pod koniec zimy lub wczesną wiosną.
Formy bonsai: nadaje się na wszystkie formy z wyjątkiem miotlastej. Szczególnie dobra na formę literacką, w której można wykorzystać poszarpaną korę pnia. Może być prowadzona we wszystkich wielkościach, ale odmiany z krótszymi igłami, nadają się do sadzenia na kamieniu.

przykładowe tematy na forum dotyczace uprawy gatunku:
viewtopic.php?t=1926&highlight=
viewtopic.php?t=882&highlight=
viewtopic.php?t=1039&highlight=

przydatne linki:
http://members.lycos.co.uk/bonsaii/index.php?id=sosna

informacje przygotował dary1 na podstawie H. Tomlinson "Bonsai", H. Stahl, H. RĂźger "Bonsai z roślin pokojowych”
zdjęcia przygotowała Eva
inspiracje przygotowała Eva[/list]
Załączniki
pinus thunbergii 1.jpg
pinus thunbergii 1.jpg (11.75 KiB) Przejrzano 18856 razy
pinus thunbergii 2.jpg
pinus thunbergii 2.jpg (31.17 KiB) Przejrzano 18858 razy
Ostatnio zmieniony 22 mar 2006, 10:22 przez Eva, łącznie zmieniany 3 razy.
Eva

Post autor: Eva »

inspiracje
Załączniki
pinus thunbergii  .jpg
pinus thunbergii .jpg (17.64 KiB) Przejrzano 18860 razy
pinus thunbergii.jpg
pinus thunbergii.jpg (15.18 KiB) Przejrzano 18882 razy
pinus thunbergii.jpg
pinus thunbergii.jpg (25.13 KiB) Przejrzano 18854 razy
Ostatnio zmieniony 22 mar 2006, 10:27 przez Eva, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ