Pokazy formowania w Łodzi

Informacje jak i nasze wrażenia z wystaw i innych imprez związanych z bonsai.
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Pokazy formowania w Łodzi

Post autor: Deoos »

Podczas wystawy w palmiarni odbyły się dwa pokazy formowania. Darek Zając i Marek Gez pierwszego dnia formowali jałowca. Zobaczcie wyniki ich pracy.
Załączniki
I jeszcze samo drzewko...
I jeszcze samo drzewko...
formowanie_jalowca4.jpg (32.42 KiB) Przejrzano 7691 razy
JaÂłowiec przed pokazem
JaÂłowiec przed pokazem
formowanie_jalowca1.jpg (27.4 KiB) Przejrzano 7689 razy
Mozolne drutowanie ka¿dej ga³¹zki...
Mozolne drutowanie ka¿dej ga³¹zki...
formowanie_jalowca2.jpg (43.84 KiB) Przejrzano 7689 razy
Po 3,5 godzinie formowania gotowe drzewko. Jeszcze tylko jin, na ktĂłry nie byÂło juÂż czasu.
Po 3,5 godzinie formowania gotowe drzewko. Jeszcze tylko jin, na ktĂłry nie byÂło juÂż czasu.
formowanie_jalowca3.jpg (32.85 KiB) Przejrzano 7690 razy
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Drugiego dnia formowana była sosna.
Załączniki
Sosna przed formowaniem
Sosna przed formowaniem
formowanie_sosny1.jpg (31.99 KiB) Przejrzano 7691 razy
Jak widaĂŚ sosna byÂła mocno ciĂŞta. Jiny sÂą juÂż prawie gotowe, teraz pora na przeÂświetlenie korony i drutowanie.
Jak widaĂŚ sosna byÂła mocno ciĂŞta. Jiny sÂą juÂż prawie gotowe, teraz pora na przeÂświetlenie korony i drutowanie.
formowanie_sosny2.jpg (33.04 KiB) Przejrzano 7690 razy
Po drutowaniu najprzyjemniejsza czêœÌ - pracowanie nad uk³adem ga³êzi
Po drutowaniu najprzyjemniejsza czêœÌ - pracowanie nad uk³adem ga³êzi
formowanie_sosny3.jpg (34.97 KiB) Przejrzano 7689 razy
Gotowe bonsai
Gotowe bonsai
formowanie_sosny4.jpg (33.42 KiB) Przejrzano 7689 razy
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
18
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Oj, ta sosna to mi się nie podoba. Tyle zabiegów a wygląda jak po wielkiej suszy. Wydaje mi się, że usunięto za dużo części zielonej. Piękny pień ale szczerze mówiąc wolę to drzewko w wersji początkowej.
Pozdrawiam
Bartek
Pozdrawiam
Bartek
acer6

Post autor: acer6 »

:) a nie słyszałeś nigdy o zasadzie : najpierw musi być gorzej , żeby potem mogło być lepiej .
Podczas zasadniczego formowania trzeba usunać wiele drobnych gałązek z igłami , lub stare igły . Nie można się za bardzo "rozczulać" nad drzewkiem , przy takim myśleniu ( wygląda ładnie bo jest zielone i niech tak zostanie ) nie zrobisz z rośliny bonsai , trzeba podjąć stanowcze działania , zeby po kilku latach cieszyć się efektami .
Michał

Post autor: Michał »

Jak dla mnie to sosna już jest elegancka a co dopiero jak wszystkie gałęzie się zagęszczą.
MMMMMMMM
cód miód i orzeszki :-D :-D
darek

Post autor: darek »

Witam

Tak , na początku miała ogromną masę zieleni. Wyglądała książkowo. Idealny materiał do formowania.Dużo zieleni, piękny pień i mocno osadzona w gruncie(donicy).Bardzo mi się podobała, jest żywotna i będzie z tego ciekawe drzewo. A że spadło z niej 2/3 zieleni to nie szkodzi.Był to chaszcz który trzeba było wyprostować. Na górze były zbyt silne gałęzie, które musiały być zastąpione cienkimi inaczej drzewo nie wyglądałoby proporcjonalnie.Dolna gałąĽ jest bardzo ciężka i z nią było najwięcej problemów.Analizując fotki i póĽniej po rozmowach z kolegami doszliśmy do wniosku, że powinna być bardziej przechylona , najniższa gałąĽ jeszcze bardziej opuszczona ,a zieleni na niej powinna być podzielona na dwie chmurki. Wieszchołek powinien być wyżej i bardziej być przesunięty w prawo. Myślę że drzewo jest przyszłościowe.ale wymaga jeszcze minimum dwóch formowani .
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
18
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Fakt, to dopiero pierwsze formowanie. Ja bym się ne odważył na taką redukcję części nadziemnej za jednym podejściem. Ale wierzę, że teraz z każdym rokiem będzie piękniejsza.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nie no przy formowaniu sosen (tych ktore sa w dobrym stanie) to obowiazek zredukowac mase zieloną. To jeden z podstawowych sposobów miniaturyzacji zarowno drzewa jak i jego igieł/lisci.

Co do drzewka to rzeczywiscie dolna gałąz jest za wysoko w porównaniu do jej ciezaru.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Michał

Post autor: Michał »

A ja chciałem dodać że bardzo podoba mi się w jaki sposób zostały uformowane gałęzie jałowca, a w szczególności 1-sza z lewej :-D
darek

Post autor: darek »

Tu zastosowaliśmy prosty sposób. GałąĽ była krucha, a więc została owinięta rafią dla wzmocnienia, a całość odrutowana grubym drutem. Natępnie została powyginana w "esa" aby wizualnie ja skrócić, ponieważ zieleń była zbyt daleko i nie naturalnie wyglądała.Dodatkowo zmieniliśmy kąt ustawienia rośliny tak ,że ta gałąĽ wychodzi lekko z tyłu, a więc zieleń jeszcze bardziej się zbliżyła do pnia.Teraz należy ją skubać, gdyż końcówki mają dużo zieleni i są ciężkie. Brakuje zieleni we wnątrz gałęzi, ale to da sie wyrównać poprzez systematyczne skubanie.Jeszcze zmienimy kąt ustawienia rośliny, głowa jeszcze Ľle wygląda druga gałąĽ jest troche jak wachlarz, to wszystko jeszcze trzeba dopracować .

Mod: Darku zamieść jesczez raz zdjęcie bo nic nie widać:|
Załączniki
jaÂłowiec_1.jpg
jaÂłowiec_1.jpg (32.67 KiB) Przejrzano 6181 razy
ODPOWIEDZ