Pilnie potrzebna . Bardzo stary ficus traci liście .!

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Damian980
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2011, 14:20
12
Imie i nazwisko: Damian
Województwo: śląskie

Pilnie potrzebna . Bardzo stary ficus traci liście .!

Post autor: Damian980 »

]witam wszystkich
Potrzebuje . z moim Ficusem Retusa.
Zaczne od poczatku, bosaia kupilem od osoby prywatenej ktory byl w jego posiadaniu 10 lat, ogolnei podobno ma około 30.
zamieszczam poniezej zdjecia jak wygladal po zakupie a jak wyglada teraz.
Przez miesiac po zakupie było z nim wszystko ok, nic sie nie dzialo.
stał na parapecie na oknie ktore jest ustawione na południe. Jendak po miesiacu zaczal tracic liscie, przez pol roku zgubil około 80%, ale nie przejmowałem sie tym, myslalem ze odrosna.
Niestety 3 miesiace temu zaczely mu usychac galazki, i spadlo jeszcze wiecej lisci.
Postanowaiłem przeniesc drzewko okło 2-3 metry od okna, myslalem ze to slonce go tak spalilo, ale to chyba nie to, drzewko obecnie wypuiszcza nowe listki, rosna do okolo 30% wielkosci normalnejgo liscia a nastepnie opadaja, na szczescie jeszcze troche listkow mu zostalo,ale to chyba ostatni moment na wasze porady.
wypuszcza pedy z pnia,ale bardzo mizerne.
Moje pytania dotycza tego jak przywrocic drzewko do dobrej kondycji?
2-3 metry od okna wystawionego na poludnie to dobre staowisko?
drzewko czasami nawoze nawozem do bonsai w odpowiedniej ilosci ale nie przynosi to efektow.
podloze utrzymuje stale wilgotne ale nie mokre. podlewam go okolo 2 razy w tygodniu mocniej, i codziennie zraszam liscie i korzenie woda.
Czy przesadzenie go do nowej ziemi pomoze? jesli tak to do jakiej? , po zakupie tylko dosypalem troszke torfu, poniewaz bylo malo ziemi
dodam ze posiadam jeszcze jednego ficusa retuse ktorego mam od 6 lat i nie mam z nim najmniejszego problemu, tylko ze on ma 40 cm wysokosci,a ten o ktorego pytam okolo 1,4m i jest znacznie starszy
zdjecie po zakupie
https://zapodaj.net/fe7cf4c13da6d.jpg.html
zdjecie teraz
https://zapodaj.net/b37bbf8d9f5a0.jpg.html
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Fikusy nie muszą mieć mokro non stop dobrze jest przesuszyć korzenie. A ilość światła maleje z kwadratem odległości od okna więc jeżeli możesz to bliżej i pilnować przeciągów. Zraszaniem liści nie zaszkodzisz.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Biorąc pod uwagę mieszankę w której rośnie, plastykowy pojemnik oraz słabe zagęszczenie gałęzi śmiem wątpić czy była u prywatnej osoby 10 lat, wygląda jak typowa roślina z masówki fikusowej przygotowana do sprzedaży, ALE oczywiście mogę się mylić. Po drugie tak jak napisał Bolas konieczne jest właściwe doświetlenie rośliny i usuwanie wody z podstawki. Mało światła to słaba fotosynteza i transpiracja więc i mniej wody roślina pobiera, mała ilość światła może więc powodować w dalszej konsekwencji gnicie korzeni w wilgotnej glebie. Po trzecie miałem podobnego fikusa niestety w końcu padł, okazało się bowiem że od spodu rośliny (tam gdzie zwykle jest korzeń palowy) była dziura wielkości pięści zalepiona gliną :shock: , po usunięcie gliny wyglądało to tak jakby ktoś odłamał roślinę z grubego korzenia, niestety rana była zbyt duża i wdały się tam procesy gnilne. Przy najbliższej okazji radziłbym dokładnie obejrzeć jak wygląda system korzeniowy.
Paweł Dembek
ODPOWIEDZ