Brązowe końcówki liści u azali

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Awatar użytkownika
Pelidea
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2013, 17:38
10
Imie i nazwisko: Joanna
Województwo: podkarpackie

Brązowe końcówki liści u azali

Post autor: Pelidea »

Witam!

Mam problem z azalią indyjską. Końcówki liści robią się brązowe. Na razie znalazłam kilka takich listków, usunęłam, jednak obawiam się, że zmiany zaczynają pojawiać się na następnych.

Czy to jest jakiś grzyb? Jeśli tak, to jaki? Czy stanowi zagrożenie dla innych drzewek? Obok stoją dwie azalki japońskie, na których na razie nie znalazłam żadnych zmian. Oprócz tego jeszcze fikusy i parę iglaków, nie chciałabym, aby jakaś zaraz mi się po nich rozniosła.

I jeśli to grzyb, to czym to cholerstwo zabić?

Z góry dziękuję za ..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ps. Nie mogę dodać załączników poprzez forum, wyświetla mi się komunikat, że plik jest błędny.
Awatar użytkownika
Pelidea
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2013, 17:38
10
Imie i nazwisko: Joanna
Województwo: podkarpackie

Post autor: Pelidea »

Niestety nikt mi nic nie podpowiedział...

Opryskałam azalie Topsinem w zeszły czwartek. Przez dzień lub dwa pojawiały się jeszcze zmienione listki, które natychmiast usuwałam. Od kilku dni jest spokój (odpukać). Zaczęłam też podlewać je Biohumusem do rododendronów (w nieco mniejszym stężeniu niż na opakowaniu), bo doczytałam gdzieś, że podobne zmiany na liściach mogą pojawiać się przy braku nawożenia.

Zamierzam powtórzyć oprysk w ten czwartek.

Nie wiem co zadziałało, ale może ktoś będzie miał podobny problem i przyda mu się podpowiedź.
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

hm czy twoja azalia jest wystawiona na słońce od godz 11 do 16 ?
Jeśli tak zmień to miejsce
oczywiście nie mam co do tego 100% pewności dopiero zaczynam z azaliami :wink:
wydaje mi sie ze jest to normalne u mnie tez tak usychają i wychodzą nowe listki
Awatar użytkownika
Pelidea
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2013, 17:38
10
Imie i nazwisko: Joanna
Województwo: podkarpackie

Post autor: Pelidea »

Nie. Azalki mają słońce od 8-10, później stoją w półcieniu pod osłoną innych roślin.
ODPOWIEDZ