Karmona po raz setny

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Abbadon
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2012, 21:39
11
Imie i nazwisko: Michal O.
Województwo: dolnośląskie

Karmona po raz setny

Post autor: Abbadon »

Witam serdecznie, od ponad 2 miesięcy jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem chyba jednej z bardziej popularnych odmian drzew-miniatur karmony. Problem mój zaczął się jakieś 3-4 tygodnie temu, gdy zauważyłem na moim drzewku szkodniki - mszyce. Za sprawą porady mojej mamy, postanowiłem spryskać ją roztworem mleka z czosnkiem (wiem, wiem jakieś szamańskie metody) które jednak okazały się być poniekąd skuteczne. Mszyce zniknęły, pojawiło się kilka nowych listków ale.. no właśnie, ale.. bo zawsze musi być coś nie tak. Po ok 2 tygodniach drzewko zaczęło gubić liście i to w szybkim tempie.

Z racji na charakter mojej pracy (częste delegacje, nawet tygodniowe) musiałem poszukać jakiejś metody na dostarczenie wilgoci dla rośliny, pierwszą rzeczą była podstawka z keramzytem, która była uzupełniana w wodę, a ta parując tworzyła mikroklimat dla rośliny (niby... taką rade utrzymałem od pani w sklepie). Podlewam zraszając glebę często, ale małymi porcjami, liści nie zraszam w ogóle, do podlewania używam odstanej kranówy (4-5 dniowej).

Podsumowując, załączam parę zdjęć które wam - specjalistom zapewne pomogą w znalezieniu przyczyny takiego stanu rzeczy. Zależy mi, by roślina odżyła, bo po 1 szkoda mi rośliny, po 2 to prezent, przez co ma dla mnie wartość sentymentalną.

Zaczerpnąłem języka w internecie, czytałem różne fora i doszedłem do wniosku, że może byc to spowodowane małą ilością światła. Nature chyba mam jakiegoś troglodyty bo lubię ciemne pomieszczenia i widocznie w tym nie dogaduje się z rośliną, drzewko powędrowało już na parapet (z dala od grzejnika). Z niecierpliwością czekam na porady.

Z poważaniem Michał.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Brak światła to podstawowy i najbardziej niedoceniany powód słabej kondycji roślin w mieszkaniu. W zimę nawet na parapecie przy oknie bywa za ciemno. Kup specjalną żarówkę do doświetlania roślin, ustaw ją w bezpośredniej bliskości rośliny i doświetlaj kilka godzin dziennie.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

i jak tam drzewko?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Abbadon
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2012, 21:39
11
Imie i nazwisko: Michal O.
Województwo: dolnośląskie

Post autor: Abbadon »

Żyje i ma się świetnie, podlewanie przez zanurzenie + parapet dało efekt pozytywny, zdjęcia wrzucę niebawem,
ODPOWIEDZ