Robaczki w glebie (fikus ginseng)

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
inecita
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:20
11
Imie i nazwisko: Agnieszka
Województwo: mazowieckie

Robaczki w glebie (fikus ginseng)

Post autor: inecita »

Witam,

O drzewkach nie wiem zbyt wiele ale od 4 lat mam fikusa z IKEA i wszystko było świetnie.
Niestety pod koniec marca zaczął gubić pożółkłe liście (teraz do 5-6 codziennie), myślałam że to zmiana pogody itp. ale niestety pewnego dnia pod słońce zobaczyłam, że w glebie są maleńkie robaczki takie chyba typu pajączkowatego ale naprawdę BARDZO małe, widać je tylko pod światło, są chyba w kolorze ziemi.

Co powinnam zrobić żeby uratować drzewko?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Niestety nie trafiłaś na forum wróżkarskie więc niewiele wskóramy bez zdjęcia. Jeżeli możesz to zrób takowe i umieść na forum jeżeli nie to wpisz w googlach albo w szukaj na forum hasło "szkodniki fikus" i spróbuj znaleźć coś podobnego do tego co gryzie twoją roślinę a my wtedy możemy pomóc w doborze odpowiedniego środka zwalczającego.
Na już mogę polecić Talstar ale lepiej żebyś znalazła co to dokładnie jest za owad.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
inecita
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:20
11
Imie i nazwisko: Agnieszka
Województwo: mazowieckie

Post autor: inecita »

Tego nie widać nawet gołym okiem a co dopiero na zdjęciu, szukałam w goole nigdzie nie znalazłam nic o robakach w ziemi, raczej na liściach itp. A to jest tylko w ziemi i widać jedynie po nachyleniu się że coś się rusza, jak wyjdzie słońce pod odpowiednim kontem widać wyraźniej że są to robaczki, wielkości max łebka od szpilki, nawet koloru nie jestem w stanie określić, ale zbliżony do ziemi
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Może skoczogonki??
Obrazek
Obrazek
Jednak się da zrobić zdjęcie:
http://swiatnaszkolorowy.blox.pl/tagi_b ... gonki.html
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
inecita
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:20
11
Imie i nazwisko: Agnieszka
Województwo: mazowieckie

Post autor: inecita »

Hm może i ten drugi delikwent by pasował, robaczki są jasno brązowe (beżowe), lich nie widzę.
Niestety nie dysponuję takim sprzętem. Że coś łazi po ziemi widać tylko pod światło :(
Jest ich sporo, czy powinnam użyć jakiegoś środka???
Polećcie coś zanim do końca stracimy liście
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Trigard Nomolt Cascade
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
inecita
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:20
11
Imie i nazwisko: Agnieszka
Województwo: mazowieckie

Post autor: inecita »

Dziękuję, w sklepie ogrodniczym koło mnie znalazłam jedynie Nomolt, ale z etykiety nie wynika żeby działał na te paskudztwa. Czy niezbędne są też pozostałe dwa specyfiki?
inecita
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:20
11
Imie i nazwisko: Agnieszka
Województwo: mazowieckie

Post autor: inecita »

Mam tez watpliwosc co do dawkowania Nomoltu:

"Dwukrotnie podlewać co 10 dni roztworem"

Znaczy ze należy zaaplikować go dwa razy raz dziś i raz za 10 dni (wówczas powinno być "dwukrotnie podlać" a nie "podlewać" chyba? Czy co 10 dni dwa razy dziennie do skutku???
Awatar użytkownika
wizja
Posty: 79
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:51
13
Imie i nazwisko: Norbert
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: wizja »

na innym forum kolega napisał: "u mnie NOMOLT 150SC sprawdziło się w 100%, stosowany przez oprysk co tydzień, w ciągu trzech tygodni pozbyłem się wszelkich nieproszonych gości, a miałem już dosyć poważną " plagę " na 5 roślinach. Po miesiącu mam spokój i rośliny powoli odradzają się. Ważne żeby zabieg przeprowadzać co tydzień( na opakowaniu pisze 10dni) aż do efektu, gdyż jednorazowy oprysk nie przyniesie rezultatu."
blog.strzelecki.org
inecita
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:20
11
Imie i nazwisko: Agnieszka
Województwo: mazowieckie

Post autor: inecita »

Dzięki. Ja chyba będę podlewać, a nie opryskiwać bo paskudztwo jest w glebie wyłącznie.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Sęk w tym że to też musi trafić do gleby bo tam się wylęgają skoczogonki. Podałem tylko nazwy preparatów które możesz zastosować nie jest konieczne stosowanie wszystkich 3 na raz. Reszta tak jak napisał Norbert.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
inecita
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:20
11
Imie i nazwisko: Agnieszka
Województwo: mazowieckie

Post autor: inecita »

Wielkie dzięki, zastosowałam pierwszy raz wczoraj. Na ulotce napisano, że : "Zwalcza szkodniki: gąsienice, śmietki, larwy ziemiórek, mączlika szklarniowego, owocówki, gąsienice szklarniowych motyli." Mam nadzieję, że skoczogonki także...
Marcin29
Posty: 103
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:04
10
Imie i nazwisko: Dariusz Pawlak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Opacz Kolonia

Post autor: Marcin29 »

a gdzie ten nomolt można kupic byłem juz w 2 sklepach i wszędzie słysze ze jest wycofany ze sprzedarzy? W zwiazku z tym czy istnieje inny preperat o podobnym działaniu ?
ODPOWIEDZ