Pytanie: bonsai troszkę pada

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Sevotharte
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:03
13
Imie i nazwisko: Wojciech
Województwo: mazowieckie

Pytanie: bonsai troszkę pada

Post autor: Sevotharte »

Witam!

Posiadam Bonsai: Ficus Ginseng. Na razie jest jeszcze malutki, w formie marchewki. Mam go już jakieś 2 miesiące. w tym czasie nawoziłem drzewko 2 razy. Podlewam w sumie co dwa dni (100ml około), staram się zraszać codziennie listki i podłoże. Od kilku dni natomiast zobaczyłem, że mój Bonsai zaczął gubić listki (od wczorajszego wieczora zgubił około 4...)

Co mu dolega? brak słońca, nadmierne podlewanie? Temperatura w domu 20-21 stopni. Oto zdjecia:
http://img715.imageshack.us/g/drzewko.png/
Awatar użytkownika
Antek_R
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2011, 21:09
13
Imie i nazwisko: Antoni
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Izabelin

Post autor: Antek_R »

Tez mam Ginsenga. Mój jest trochę większy. Jak czytałem, kilka tygodni po przenosinach może pospadać większość liści. Mi spadło już ze dwadzieścia. A więc myślę, że to normalne.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Do obydwu panów: po pierwsze, to nie są bonsai, te "ficus ginseng" które macie.

Po drugie: "Ficus ginseng" to tylko nazwa handlowa, wzięta przez handlarzy z podobieństwa tych korzeni do żeń-szenia.

Po trzecie - opadanie liści nigdy nie jest normalne u fikusów, świadczy o tym że coś jest źle (brak światła, wody, przeciągi, szkodniki, uszkodzone korzenie, przemrożenie w handlu lub sklepie czy w drodze ze sklaepu do domu itd. To, że zdarza się u większości fikusów świadczy tylko o tym, jak te biedne rośliny są traktowane.

Po czwarte: Skąd możemy wiedzieć w jakich warunkach jest trzymany ten fikus ze zdjęcia? Na oko oceniłabym, że brak mu światła, bo doprowadzenie fikusa w 2 miesiące do takiego stanu to spora sztuka. Postaw go na parapecie okna, podlewaj nieco więcej (podłoże wygąda na suche) ale nie zalewaj.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ