Ficus retusa - pilna .

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
tweet8
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2010, 13:33
13
Imie i nazwisko: Magda F
Województwo: małopolskie

Ficus retusa - pilna .

Post autor: tweet8 »

witam, 2 miesiące temu dostalam w prezencie bonsai ficus retusa, przez chwilę odchorował zmianę miejsca, zrzucił troche liści, ale później nabral dużo malutkich, świeżych, zdrowych listków, wszystko było ok do ostatniego tygodnia kiedy zauwazylam że starsze listki znów czernieją, w internecie znalazlam informację że prawdopodobnie go przelałam (do tej pory miałam tylko ficus benjamina ktory uwielbia być przemoczony), a retuse podlewałam w sumie tylko trochę rzadziej niż banjaminka. stwierdziłam, że go przesusze, ale bardziej od listków zaniepokoił mnie korzeń, który zaczął hmmm usychac? od przelania? może przegnił :(
dołączam zdjeca, retusa ma duże nadziemne bulwiaste korzenie i jeden z nich jest wkleśnięty co widać na zdjeciu. jak mam go ratować? :(
dziekuję z góry za .!
Załączniki
zdjecie.JPG
zdjecie.JPG (99.42 KiB) Przejrzano 5721 razy
zdjecie2.JPG
zdjecie2.JPG (87.43 KiB) Przejrzano 5721 razy
zdjecie3.JPG
zdjecie3.JPG (93.89 KiB) Przejrzano 5721 razy
stachu
Posty: 19
Rejestracja: 07 wrz 2010, 12:56
13
Imie i nazwisko: Mateusz S.
Województwo: śląskie

Post autor: stachu »

Czy mi się wydaję czy w środku doniczki jest folia? Jeśli tak to prawdopodobnie korzenie się gotują co może powodować te problemy. Czy ta doniczka ma otwory drenażowe bo jakoś podejrzanie to wygląda. Napisz jeszcze gdzie stoi to może będzie można coś powiedzieć więcej
tweet8
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2010, 13:33
13
Imie i nazwisko: Magda F
Województwo: małopolskie

Post autor: tweet8 »

dziekuję za odpowiedź. ficus stoi na pólce którą widać w tle na pierwszym zdjeciu, po lewej stronie są duże oszklone drzwi balkonowe wiec nie powinno być bardzo ciemno, leżał na oknie, ale bałam się że grzejnik mu zaczkodzi :/ owszem, jest folia i nie wiem czy na calej powierzchni czy tylko na bokach a doniczka nie ma otworów drenażowych, w tej doniczce dostałam drzewko, nie przesadzałam, z resztą zima nie jest chyba najlepszym czasem na przesadzanie roślin?
Loongi
Posty: 119
Rejestracja: 30 lip 2009, 21:21
14
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: mazowieckie

Post autor: Loongi »

No to teraz musisz zobaczyć czy ta folia owija całe korzenie, jeśli tak to możliwe że zaczęły gnić. Naszykuj sobie jakąś donice byle większą niż ta w której jest fikus, oczywiście taką w której są otwory drenażowe. Wyciągnij go z tej donicy, możliwie nie naruszając korzeni i wsadź do tej naszykowanej, resztę wolnego miejsca uzupełnij zwykłą ziemią do kwiatów. i czekaj co będzie dalej, podlewaj nie za dużo i zapewnij sporo światła. a o grzejnik się nie martw, jeśli się boisz o to ze kaloryfer bedzie wysuszał powietrze możesz położyć mokry ręcznik na nim i bedzie sie dobrze powietrze nawilżało albo postaw obok donicy jakąś tace z keramzytem zalanym wodą.
pozdrawiam
Sebastian
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Widać jak ten gruby korzeń zaczyna się marszczyć. Może być zainfekowany. Przy przesadzaniu zwróć uwagę na korzenie pod kątem ich zdrowotności.
pozdrawiam Krzysztof
stachu
Posty: 19
Rejestracja: 07 wrz 2010, 12:56
13
Imie i nazwisko: Mateusz S.
Województwo: śląskie

Post autor: stachu »

jeśli nie ma otworów drenażowych to nie masz wyjścia musisz przełożyć drzewko do większej donicy bez ruszania bryły korzeniowej i dosypać ziemi tak jak napisał Loongi. Nie ma co czekać do wiosny bo drzewko tego nie przeżyje.
Loongi
Posty: 119
Rejestracja: 30 lip 2009, 21:21
14
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: mazowieckie

Post autor: Loongi »

No i zapomniałem o najważniejszym....jak go wyjmiesz z tej doniczki to usuń tą folię koniecznie...
pozdrawiam
Sebastian
tweet8
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2010, 13:33
13
Imie i nazwisko: Magda F
Województwo: małopolskie

Post autor: tweet8 »

witam, dziękuję wszystkim za odpowiedź, wyjęłam ficusa z doniczki, faktycznie tamta byla fatalna, schnąłby wieki, o ile by w ogóle przeżył :/ włożyłam do zwykłej białej plastikowej doniczki z otworami, ale miałam tylko taką że idealnie mi weszła bryła korzeniowa, nie mogłam dosypać zwykłej ziemi, a, o zgrozo, ficus tylko na górze ma ziemie z torfem a poniżej powierzchni sam torf. obejrzałam korzenie, poza tym że były wilgotne nic im chyba nie dolega, przynajmniej tym z wierzchu bo nie chciałam mu kopać wgłąb. jedyne co mi się rzuciło w oczy to 2 ziemiórki ale z nimi walcze w kilku innych kwiatkach wiec jakos mnie ich obecnosc szczegolnie nie zdziwila. oskrobalam tez kawaleczek kory, insektow w korzeniu nie ma, jest natomiast dość wilgotno, boje sie ze tam głębiej zacznie gnić :/ położyłam go bliżej grzejnika, to moze przyspieszy troche schnięcie
Pako095
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2011, 20:03
13
Imie i nazwisko: Pawel
Województwo: śląskie

Post autor: Pako095 »

Witam
Mam Ficusa retusa od ponad miesiąca.
stoi na biurku zaraz pod oknem. Podlewam go raz na 3/4 dni tak żeby miał cały czas wilgotno.
Rano i wieczorem zraszam. Niby wszystko jest okej liście nie żółkną i wypuszcza młode listki i tu się pojawia problem bo mało które listki wyrastają na duże większość schnie i odpada. Tylko reszta dużych liści jest w porządku.
O CO CHODZI????????????
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Klasyka - ZA MAŁO ŚWIATŁA.

To co dla ciebie jest jasnym pokojem, dla rośliny jest ciemną jaskinią - pisaliśmy o tym wielokrotnie.
Daj go na parapet.
Może też być przelany, roślin nie podlewa sie wg kalendarza, tylko wg potrzeb. Nie wiem jak wyglada twój fikus (stary, młody, jakie podłoże), ale jeśli w doniczce jest włókno kokosowe zamiast normalnej ziemi (powszechna praktyka przy młodych retusach) to przy dużych dawkach wody moze po prostu pleśnieć.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ