FIKUS RETUSA

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
anulka_niunia
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2010, 20:53
13
Imie i nazwisko: ania
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: świdwin

FIKUS RETUSA

Post autor: anulka_niunia »

.!!!! od tygodnia mam drzewko FICUS RETUSA zaczął gubić dużo liści , usychają , na niektórych pojawiają się czarne plamki , stoi daleko od grzejnika i okna , podlewam co 2 dni zraszam , nie używam żadnych nawozów proszę o szybką odpowiedz !!
alien1987
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2010, 17:33
13
Imie i nazwisko: Krzysztof Alien
Województwo: podlaskie

Post autor: alien1987 »

miałem tak samo na początku zaraz po zakupie drzewka, one nie lubią zmieniacz otoczenia potrafią w tedy zgubic prawie wszystkie liście ze stresu, podlewaj przez zanurzenie ( sam dostałem taką radę gdyż po 8 miesiącach moje drzewko straciło kondycję )
daj fotki krzaka , a i postaw na parapet teraz potrzebują dużo światła
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Postaw na okno, on potrzebuje mnóstwo światła. Chłód parapetu i ciepło grzejnika mniej mu zaszkodzą niż brak światła. Niestety ale nie wszystkie rośliny chcą rosnąć po ciemku :wink:
Wojciech N.
anulka_niunia
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2010, 20:53
13
Imie i nazwisko: ania
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: świdwin

Post autor: anulka_niunia »

już go zanurzyłam spryskuje nawet 2 razy dziennie ,fikus jest bardzo duży wiec na parapet nie da rady go postawić :(
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

To kup lampę do doświetlania roślin albo wybuduj półkę poszerzającą parapet. Koniecznie musi mieć mnóstwo światła, inaczej padnie całkiem.
Spryskiwanie nie jest takie absolutnie konieczne. Wystarczy że zadbasz o wyższą wilgotność powierza. Na początek możesz postawić płaskie naczynia z wodą na grzejnikach a później możesz kupić specjalne pojemniki do zawieszania albo elektryczny nawilżacz powietrza.
Co do zanurzania to raz nie wystarczy. Podlewaj przez zanurzenie zawsze wtedy kiedy wierzchnia warstwa ziemi trochę przeschnie. U mnie to jest zazwyczaj raz na 2-3 dni ale mam i rośliny, które podlewam raz na tydzień a inne codziennie więc to nie jest reguła. Sama musisz ocenić kiedy jest dobry moment.
Wojciech N.
anulka_niunia
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2010, 20:53
13
Imie i nazwisko: ania
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: świdwin

Post autor: anulka_niunia »

mój fikus jest w wąskiej doniczce a nie w płaskim naczyniu czy to ma znaczenie jeśli tak to czy teraz w zimę można go przesadzać ?
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Na chwilę obecną nie ma to większego znaczenia. Płaska doniczka w bonsai ma tylko znaczenie estetyczne i potrzebna jest dopiero wtedy kiedy drzewko ma konkretną formę i chciałoby się je wyeksponować. Teraz nic nie rób, poczekaj do wiosny a w tym czasie poczytaj o fizjologii roślin żebyś wiosną miała potrzebną wiedzę do samodzielnego przesadzania.

Pozdrawiam,
Bushman
Wojciech N.
anulka_niunia
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2010, 20:53
13
Imie i nazwisko: ania
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: świdwin

Post autor: anulka_niunia »

dziękuję bardzo za porady mam nadzieję że fikus zacznie puszczać nowe listki :) POZDRAWIAM :)
anulka_niunia
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2010, 20:53
13
Imie i nazwisko: ania
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: świdwin

Post autor: anulka_niunia »

Mój fikus już przestał tak dużo gubić liści :) zaczyna puszczać nowe hurra !! :) DZIĘKUJĘ BARDZO ZA . :)
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Nie chwal dnia przed zachodem. Może się zdarzyć że te nowe liście też bardzo szybko opadną. Dbaj aby dalej miał optymalne warunki i dużo czytaj.

Pozdro,
Bushman
Wojciech N.
ODPOWIEDZ