Strona 1 z 1

Problemy z Grabami

: 24 maja 2010, 20:02
autor: oliwia99
Ostatnio zauważyłem, że liście moich Grabów mają jakieś przebarwienia.Myślę, że to nie choroba grzybowa,tylko niedobór któregoś z minerałów,albo ta deszczowa
pogoda która wpływa na dotlenienie korzeni.Drzewka mają bardzo przepuszczalną glebę (75% akadama)Proszę o ..

Re: Problemy z Grabami

: 27 maja 2010, 12:54
autor: Kamil
Witaj Rafale,

poprosilem o . pana Buscha z Niemiec.
Jego zdaniem jest to Blattfleckenpilz (tlumaczac na polski: grzyb listno-plamistny?). Podal wprawdzie srodki ale zapewne sa one dostepne jedynie w Niemczech: "Polyram", "Dithane ultra".

Re: Problemy z Grabami

: 27 maja 2010, 19:27
autor: oliwia99
Cześć Kamilu,

Wielkie dzięki za .. Jeden oprysk już zrobiłem, za dwa tygodnie poprawka. Podziękuj serdecznie Wernerowi w moim imieniu.

Re: Problemy z Grabami

: 27 maja 2010, 20:58
autor: Yacek
Kamilu mógłbyś podać substancje aktywne w Polsce pewnie są te same środki choć pod inną nazwą handlową.

Re: Problemy z Grabami

: 27 maja 2010, 21:08
autor: Kamil
Rafale, przekaze.

Jacku(?), Polyram zawiera 80% Metiram a Dithane ultra 80% Mancozeb.

Re: Problemy z Grabami

: 28 maja 2010, 13:40
autor: Yacek
z tego co znalazłem i po konsultacji z kolegami jest to parch.
"... preparaty z grupy IBE oraz fungicydy, których substancją aktywną są anilinopirymidyny i strobiluryny. Grupę preparatów o działaniu zapobiegawczym stanowią: Delan SC 750, Dithane Ultra WP, Euparen Multi 50 WG, Funguran, Kumulus (odpowiednikiem są preparaty zawierające siarkę), Mal­vin (w Polsce preparaty zawierające kaptan) i Merpan oraz Stroby WG (Discus 500 WG) i Flint (Zato 50 WG). Preparatami o działaniu interwencyjnym są: Baycor, Benocop (Punch Bis 400 EC), Systhane 20 EW oraz preparaty o działaniu interwencyjnym i zapobiegawczym: Chorus, Scala (Mythos 300 SC) i Vision (Clarinet 200 SC).

Łatwo dostępny w rolnictwie jest preparat ACANTO® który posiada strobilurynę. ja od kilku lat stosuję gr skutecznie przy drzewkach, owocowych i krzewach różanych.

W Polsce od kilku sezonów toczone są wśród sadowników dyskusje na temat niewielkiej skuteczności paru preparatów. Spowodowane jest to nierzetelnymi informacjami dotyczącymi sposobów działania fungicydów działających wyłącznie zapobiegawczo. Należy jednak pamiętać, że w warunkach szybkiego przyrostu liści i du­żego zagrożenia infekcyjnego działanie ochronne fungicydu kontaktowego trwa 3 dni. Przy słabszych przyrostach w późniejszych fazach rozwojowych działanie tych fungicydów wydłuża się do 7 dni.

Środki IBE, w zależności od przebiegu pogody, wykazują działanie interwencyjne (w zależności od preparatu) od 48 do 120 godzin po zakażeniu. Celowe jest łączenie tych preparatów ze środkami o działaniu kontaktowym. Zmniejsza się wtedy ryzyko powstania ras odpornych patogenu na substancje aktywne preparatów o działaniu interwencyjnym. "

Re: Problemy z Grabami

: 28 maja 2010, 19:52
autor: Przemek R.
Ja twż zaspałem i w tym roku złapałem to gówno. Dziś tym co miałem pod ręką popryskałem graby i wszystkie do okoła - mianowicie Amistar 250 SC. Nie wiem czy pomoże, ale jutro Markowi zawioze liście do Warszawy przy okazji szkoły i dopytam jak to zwalczać :( :-k

Re: Problemy z Grabami

: 28 maja 2010, 22:17
autor: daniell 79
pezepraszam zapomnialem jak to sie pisze . provikurem do glebowo topsinem do listnie . za jakis czas zmienic preparat

Re: Problemy z Grabami

: 01 cze 2010, 18:57
autor: oliwia99
Polyram jest dostępny w Polsce,właśnie go znalazłem w pewnej hurtowni.

Re: Problemy z Grabami

: 06 cze 2010, 21:34
autor: wog
i jak grab?

Re: Problemy z Grabami

: 14 cze 2010, 16:17
autor: oliwia99
Opryskałem Topsinem ,po dwóch tygodniach Polyramem,na razie jest choroba nie postępuje,ale przyrosty nie są takie jak powinny być.Zobaczymy co będzie dalej,myślę że pogoda nie pomaga.

Re: Problemy z Grabami

: 14 cze 2010, 19:36
autor: Przemek R.
Wiesz jak to było sprawdzić ? Wsadzając mokre liscie do worka- jak wychodowałeś grzyba po 3 dniach - trzeba pryskać. Ja sie tak srałem, a te przebarwienia to na skutek przepalenia na słońcu. Gałazki wysychają i co jakis czas wyskakuje nowy lisć, trwa to wolno. Na grabach stojących obok ale bardziej w zacienionym miejscu - rosną jak głupie i mają duże przyrosty.