bonsai...pogorszyło mu się

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
świeżynka86
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2010, 13:09
14
Imie i nazwisko: dorota p
Województwo: lódzkie

bonsai...pogorszyło mu się

Post autor: świeżynka86 »

Witam
mam drzewko od 2 tygodni w zasadzie( bonsai retusa- tak po wygladzie stwierdzam) , mimo czytania wielu artykułów na temat jego pielęgnacji drzewko mi pada
mieszka sobie w malo nasłonecznionym pokoju,
w dzien- godzinach mojej nieobecnosci temperatura ok 14-15 stopnii , jak wracam nawet 24 stopnie bo grzeje kominek,
na słonce go nie wystawialam, dopiero jak zaczał marnieć zafundowalam mu troche słońca, ale nie bylo efektów.
podlewam go raz dziennie, zraszam mu listki, w zasadzie caly jest popsikany wodą i oczywiście gleba.
po paru dniach jego listki straciły swoją sprężystość, zaczely sie tak jakby marszyć, zwijac, są zielone ale takie wątłe bardzo

i teraz juz nie wiem co mam robic? czy podlewac bardziej bo mu malo wody, czy troche mu dać odpocząc, zobaczyć jak zareaguje na mniejsza ilość wody...
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Po pierwsze postaw drzewko na parapecie.Sama piszesz że pokój jest słabo nasłoneczniony - dla rośliny uprawianej w domu słońca nigdy za wiele o tej porze roku.
Co do podlewania to napisz dokładniej jak to robisz.Jeśli podlewasz obficie, to codziennie jest o wiele za często,a jak tylko zraszasz górną warstwę gleby to wogóle źle.
...
świeżynka86
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2010, 13:09
14
Imie i nazwisko: dorota p
Województwo: lódzkie

Post autor: świeżynka86 »

chyba po prostu go przelałam, od 2 dni stoi przy oknie, lapie słoneczko i mniej wody dostaje, leje mu bezpośrednio do doniczki, a nie na listki i jest lepiej, odżywa powolutku

podlewałam duzo, bo kobieta w sklepie uczulala ze lubia wode, no a podlewalam i korone, listki, i ziemię, pryskalam go całego wiec moze po prostu przesadziłam.
jak najlepiej go podlewać??
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Najlepiej podlewaj przez zanurzenie (o szczegółach poczytaj na forum) albo tradycyjnie - ale na tyle obficie żeby przy podlewaniu woda zaczęła wypływać otworami w dnie.Zmniejsz za to częstotliwość - podlewaj jak gleba zacznie wysychać.W zimie rzadziej,w lecie oczywiście częściej.Spryskiwanie korony nie zastąpi podlewania.Oczywiście zdarza się że drzewko trzeba podlewać przez spryskiwanie (przy zwykłym podlewaniu woda może spływać po powierzchni - np.jak bonsai rośnie na płaskiej tacy).Ale wtedy też trzeba spryskiwać tak intensywnie żeby cała gleba była wilgotna.
...
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

W okresie zimowym, duzo lepiej fikusa troche przesuszyc, niz przelac. Ja swoje podlewam okolo raz na tydzien i maja sie dobrze. (wiadomo duzo tez zalezy od wielkosci doniczki)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
ODPOWIEDZ