"ŁYSY" ficus - .!

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
msn_88
Posty: 8
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:26
14
Imie i nazwisko: Marek Czajkowski
Województwo: wielkopolskie

"ŁYSY" ficus - .!

Post autor: msn_88 »

Witam Was drodzy forumowicze...od pewnego czasu mam problem z moja roslinka..zaczely leciec z niej liscie - dodam ze podlewam kwiata gdy ma sucho i uzywam kranowki ale odstanej przynajmniej 5dni. Ponizej zamieszczam zdjecie jak drzewko wygladalo na poczatku

Obrazek
Obrazek

Aktualnie drzewko wyglada tak :(

Obrazek

drzewko zaczelo wypuszczac juz listki i na nowo zaczyna robić się "zielono" ale problem w tym ze nie w tym mcu w ktorym chcialbym. mozecie mi powiedziec co zrobic zeby wypuscilo listki na tych galazkach na ktorych wczesniej byly one? bo teraz to smiesznie wyglada...i widze ze galazki wychodza w nie tym mcu w ktorym chcialbym
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Napisz gdzie stoi Twój fikus.Bo te nowe pędy są wiotkie i delikatne - wyglądają jakby miały za mało światła.Z tej przyczyny mogły też opaść liście.Co do miejsca wypuszczania pędów to możesz mieć jedynie nadzieję że coś wyrośnie w innym miejscu.
...
msn_88
Posty: 8
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:26
14
Imie i nazwisko: Marek Czajkowski
Województwo: wielkopolskie

Post autor: msn_88 »

wczesniej kwiatek stal na parapecie nad grzejnikiem i tam wlasnie zaczely listki opadac to przestawilem na komode dalej od okna..i od grzejnika - dopiero jak przestawilem w to mce gdzie mam teraz zaczely wyrastac nowe listki
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Moje wszystkie fikusy stoją na parapetach nad kaloryferami i im to nie szkodzi więc nie wierzę że u Ciebie to było przyczyną opadania liści.Podejrzewam że było tak:fikus stał na parapecie i z jakiejś przyczyny zaczęły mu opadać liście (aklimatyzacja,przelanie,przesuszenie,czy coś takiego).Przeniosłeś go w ciemne miejsce i to go dobiło.Mimo to roślina próbuje walczyć,ale jak ma za mało światła to nie da rady.Wierz mi - brak światła jest o wiele groźniejszy niż kaloryfer pod parapetem.
...
msn_88
Posty: 8
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:26
14
Imie i nazwisko: Marek Czajkowski
Województwo: wielkopolskie

Post autor: msn_88 »

spoko zgadzam sie z toba tylko ze ona ma dostep do swiatla...to nei jest jakas ciemnia czy cos...normalnie oswietlone mce
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Człowiekowi może się wydawać że jest dużo światła a dla rośliny to może być ciemnia.Mieszkanie nie jest dla rośliny naturalnym środowiskiem i nawet jak stoi na parapecie to ma warunki gorsze niż na powietrzu między innymi przez to że szyba nie przepuszcza całego światła.A jeśli dodatkowo odstawisz roślinę od okna to już kaplica.Więc moja rada jest taka żebyś postawił fikusa na parapecie.Oczywiście możesz się uprzeć że na komodzie ma dużo światła i czekać aż padnie.

ADMIN: @Autor tematu. Prosze dostosowac nazwe tematu do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045)!
...
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Witam. Z tego zdjęcia widzę że zaszczepiona część (szlachetna) padła. To jeszcze nie powód do wielkiego zmartwienia. Teraz podkładka uwolniona od naszczepu ruszy z silnym wzrostem. Wzrost podkładki będzie o wiele szybszy i w krótkim czasie pędy wysoko wyrosną. Problemem może być utrzymanie tych pędów w ryzach. Podkładka ma spore zapasy w bulwiastych korzeniach i dla tego nie wymaga obfitego podlewania. Wymaga ciepła i maximum słońca. Uwaga na wietrzenie w mroźne dni. Na czas uchylania okna roślinę odstaw z okna.
pozdrawiam Krzysztof
msn_88
Posty: 8
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:26
14
Imie i nazwisko: Marek Czajkowski
Województwo: wielkopolskie

Post autor: msn_88 »

mozna troche jasniej kolego? :) na poczatek postanowilem postawic kwiatka na parapecie i zaluzje podciagam na maksa zeby wiecej slonca kwiat wychwytywal no i ziemie kupilem nowa - w weekend chce go przesadzic
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Nie przesadzaj w środku zimy jak nie ma naglącej potrzeby.Wstrzymaj się z tym do wiosny,a roślina na pewno łatwiej to zniesie.
...
Zablokowany