Dziwne "zachowania" Ficusa.

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Moze dodam aby nie bylo potem na mnie... oczywiscie zastosuj odpowiednia mieszanke przygotowana do bonsai.
Galazki, ktore obumarly, mozna wyciac. Postaw drzewko w naslonecznionym miejscu i czekaj... moze z czasem drzewko wypusci nowe paki...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
tomidun
Posty: 2
Rejestracja: 17 paź 2009, 17:48
14
Imie i nazwisko: Tomek R.
Województwo: pomorskie

Post autor: tomidun »

to mój ficus
to mój ficus
P1000481.JPG (79.11 KiB) Przejrzano 4603 razy
Witam. Mam podobny problem. Ficusa kupiłem 3 msc. temu ,wyglądał super,ma 80 cm wys.i stoi tuż przy oknie od strony zachodniej gdyż nie mam innej możliwości.
Otórz od dłuższego czasu zrzuca liście czasami są wyschnięte i zczerniałe i to w większości od wewnętrznej strony pokoju.Podlewam go co 5 dni,nawożę co 2 tyg.,zraszam co 2-gi dzień niestety problem nadal pozostał.
Poza tym wczoraj podczas podlewania zauważyłem przy korzeniu objawy próchnicy. Może powinienem przesadzić go do płytszej i szerszej doniczki.
Pomóżcie.Nie wiem co robić ,drzewko marnieje w oczach, a tanie nie było.
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

Poczytaj o prawidłowym podlewaniu. Podlewasz kiedy roślina tego potrzebuje. Czasem starczy raz na tydzień a czasem trzeba na drugi dzień już podlać. Muisz się sam tego nauczyć i wyczuć. Z nawożeniem bym się wstrzymał do wiosny. Przesadziłbym go do nowej mieszanki, która nie trzyma długo wody np. perlit z akadamą lub sama akadama z mała domieszka torfu lub innego substratu. Przesadziłbym bez podcinania korzeni oczywiście. Jak chcesz mieć dobre warunki dla niego to niezbedne bedzie zamontowanie oświetlenia. W ten czas możesz znaleść inne okno gdzie będzie stał bliżej niego bo tu liczy sie każde 10 cm. Powodzenia
Awatar użytkownika
bubinek
Posty: 117
Rejestracja: 19 wrz 2007, 12:57
16
Imie i nazwisko: Kacper B.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bubinek »

@sivy: Prześlij może jakieś fotki całego drzewka (i trochę wyraźniejsze). Z tego co widzę to liście czernieją, tak? Może za dużo nawozu, albo wody.
Napisz jak długo masz drzewko, jak często podlewasz i nawozisz. Gdzie drzewko stoi? Ma dość światła?

Moje fikusy nigdy tak nie miały. Podaj te informacje, o które prosiłem, to może ktoś z wykształconych 'ogrodników' :wink: Ci pomoże.

Pozdrawiam!
..::BuBu::..
Awatar użytkownika
sivy
Posty: 29
Rejestracja: 15 cze 2008, 17:57
15
Imie i nazwisko: Wojtek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sivy »

Powiem Ci że drzewko mam juz ponad rok . Juz miałem z nim przygody adaptacyjne . W tym sezonie była ciagle na balkonie bo tam pieknie rosła , gdy juz było za zimno wziąłem ja do domu , tuź przy oknie z dużą ilościa swiatła słoneczniego ( wschód - zachód ) .
Podlewam sporadycznie jak ziemia wyschnie . Ostatnio dosypałem nawet swierzą ziemie . Ale problem dalej sie pojawia . Dlatego nie wiem juz w czym sens tkwi . Liscie duże pozostały na drzewie i wygladaja dobrze . Małe odpadaja ciagle .

Zdjecia postaram sie podesłac jeszcze dziś .
Awatar użytkownika
sivy
Posty: 29
Rejestracja: 15 cze 2008, 17:57
15
Imie i nazwisko: Wojtek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sivy »

Awatar użytkownika
bubinek
Posty: 117
Rejestracja: 19 wrz 2007, 12:57
16
Imie i nazwisko: Kacper B.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bubinek »

Z tego co piszesz, drzewko warunki ma dobre... A czy ono stoi może niedaleko grzejnika? A może zdarzają się przeciągi?

Moje fikusy troszkę podobnie reagują na zbyt suche powietrze. Pamiętaj, że to rośliny tropikalne i świetnie czują się gdy jest duża wilgotność.
Może spróbuj zraszać drzewko dwa razy w ciągu dnia. Najlepiej rano i wieczorem, żeby słońce (o ile się pojawi) nie przypaliło liści. Możesz też zwiększyć wilgotność stawiając miskę z wodą obok drzewka, albo wstawiając drzewko z donicą do tejże miski (ale wypełnionej keramzytem, albo żwirkiem, żeby doniczka nie stykała się bezpośrednio z wodą.

Pozdrawiam!
..::BuBu::..
Awatar użytkownika
sivy
Posty: 29
Rejestracja: 15 cze 2008, 17:57
15
Imie i nazwisko: Wojtek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sivy »

Witam .

No grzejnik jest niedaleko pod oknem ( po skosie jakies 50 cm ) Staram sie zraszać przy podlewaniu - ale postaram sie systematyczniej . Przeciagów nie mam w tym miejscu .
Postaram sie zaobserwowac czy zraszanie pomoże . Bo powietrze w domu mam chyba raczej suche , bo jest ogolnie ciepło .

Dzieki . Do usłyszenia .
Awatar użytkownika
sivy
Posty: 29
Rejestracja: 15 cze 2008, 17:57
15
Imie i nazwisko: Wojtek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sivy »

Niestety nie pomaga . Dalej opadaja liscia . dałem 2 pojemniki z woda blisko drzewa . A jeszcze bo nie wspomniałem , mam szczepke , ktora ma 4 liscie , jest w skrzalce kolo onka nad grzejnikiem i sie trzyma choc o niej czasem zapominam i zyjce .

Postaram sie zdjecia porobic . Ale moze ktos wie o co chodzi .
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

1. Dostosuj sie do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045) (brak imienia w profilu)
2. Cierpliwosci... watpie aby po dwoch dniach drzewko zdazylo sie "odbic" od tego stanu. Co innego w druga strone, tu wystarczy juz kilka godzin. Z tego co widze na zdjeciach, imho drzewko ma za sucho. Do tego firanka zatrzymuje duzo swiatla.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
sivy
Posty: 29
Rejestracja: 15 cze 2008, 17:57
15
Imie i nazwisko: Wojtek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sivy »

1. nie działa . o co chodzi ?
2. No po 3 dniach nie byloi postepów , ale teraz zraszam 3 razy ( staram sie ) i uspokoiło sie na chwile . Ale mimo to mam pytanie czy musze kupić większą doniczke ?? ta ma wymiary i jest w owalu 26x12x24 i jak w lecie a raczej pod koniec zmieniłem ziemie w proporcjach 80/20 , to było całe wypełnione korzeniami .

Postaram sie zdjecia przesłac jak bedzie cos bardziej niepokojącego .
ODPOWIEDZ