brazowe plamki, nalot, przebarwienia !!!

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Dr. House
Posty: 2
Rejestracja: 01 cze 2009, 21:42
14
Imie i nazwisko: Tomasz W
Województwo: mazowieckie

brazowe plamki, nalot, przebarwienia !!!

Post autor: Dr. House »

Mimo, iz szukalem to nie moge znalezc podobnego problemu. Kupilem wczoraj ficusa retuse, pierwsze "prawdziwe" bonsai. Zakupilem drzewko w warszawie na Polczynskiej (wys. ok. 30 cm) w sklepie ogrodyjaponskie.pl, nie wiem ile lat ma, w kazdym badz razie, wyglada OK, za wyjatkiem "czegos" na lisciach. Martwi mnie to ze na sporej ilosci listkow sa brazowe plamki (jakby wypalenia), do tego zauwazylem lepki bialy osad (na wierzchu i spodzie lisci), jakby stary lukier ze starych paczkow(bardziej zaschly niz lepiacy sie), staralem sie wytrzec kazdy listek delikatnie chusteczka z woda. Mozna tez bylo zauwazyc w niektorych miejscach pajeczynki na lodygach. Choc nic pod liscmi, na lisciach ani na pniu, bo patrzylem, sie nie rusza. Martwie sie ogolnie, bo obok tego drzewka stoi na parapecie ficus "marchewka" i on na jednym listku tez ma juz takie przebarwienie. Kurcze to chyba nie jest panika, tylko jakis szkodnik, pomocie, bo nie chce zeby mi do reszty zmarnialo drzewko. Ponizej zalaczam zestaw zdjec, z dzisiaj. Osobiscie podejrzewam tarcznika, choc zadnych zgrubialych brazowych grudek nie ma.

Obrazek
Awatar użytkownika
EnDiK
Posty: 27
Rejestracja: 22 kwie 2008, 21:09
16
Imie i nazwisko: Rafal Andrys
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Piaski

Post autor: EnDiK »

Dr. House
Posty: 2
Rejestracja: 01 cze 2009, 21:42
14
Imie i nazwisko: Tomasz W
Województwo: mazowieckie

Post autor: Dr. House »

Nie rozumiem, co bijecie brawo, nie jestem pewien czy to tarcznik, przedziorek raczej to nie jest, a zapytalem konkretnie WAS co najlepeij zrobic, bo narazie nie chcialbym opryskiwac drzewka, bo boje sie ze zle to zrobie, no i zadnej odpowiedzi nie uzyskalem wiec postanowilem zapytac sie na tym forum o ten sam problem, to zabronione?
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Na stronie firmy w której kupiłeś fikusa w ofercie jest napisane:
Klinika bonsai
Szkodniki i choroby są bardzo niebezpieczne dla naszych bonsai. Pomagamy je wszystkie zwalczyć i doradzamy jak nie dopuścić do pojawienia się ich w przyszłości. Przyjedź z drzewkiem do naszego sklepu albo zadzwoń 0 602-246-660. Przyjmujemy także drzewka na czas wyjazdów wakacyjnych lub na regenerację.
Może pojedź tam ze swoim fikusem i poproś aby je spróbowali wyleczyć albo wymień na zdrowy egzemplarz.
Artur
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Tomku,

na zdjeciach dobrze nie widac ale czy te brazowe plamki nie sa to uszkodzenia mechaniczne (czy jak je tam zwal)?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
sivy
Posty: 29
Rejestracja: 15 cze 2008, 17:57
15
Imie i nazwisko: Wojtek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sivy »

Witam

Panowie mam problem polegający na tym że odkad drzewo ( po okresie wakacyjnytm ) wróciło do domu zaczynają opadać mi liścia i całe lub w połowie robią sie czarne . Drzewo ma juz ok 2,5 roku , podlewane normalnie , przez cały okres wakacji było spokojnie .

Odkąd wróciła do domu opadają liście , czy jest to spowodowane przeniesieniem i jest to chwilowy problem czy macie jakieś inne propozycje ?

F1 :shock:
Awatar użytkownika
sivy
Posty: 29
Rejestracja: 15 cze 2008, 17:57
15
Imie i nazwisko: Wojtek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sivy »

P.S. czy moze to byc spowodowane spadkiem temp , bo ostatni jest chłodno . Dajcie znac .

pzdr
ODPOWIEDZ