Trzy chore drzewka

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Czerwonykrol
Posty: 4
Rejestracja: 20 gru 2008, 23:38
15
Imie i nazwisko: Jan F
Województwo: mazowieckie

Trzy chore drzewka

Post autor: Czerwonykrol »

Posiadam trzy drzewka i obecnie wszystkie są w nie najlepszym stanie. Są to: sosna, sageretia i klon. Moje problemy zaczęły się w wakacje. Po powrocie z wyjazdu zauważyłem, że większość z liści klonu ma zżółknięte i uschnięte końcówki. Doszedłem do wniosku, że pod moją nieobecność został zasuszony. Podlewałem go i zraszałem jednak nowe listki również usychały na końcach. W październiku na ziemi w doniczce pojawił się biały osad. W listopadzie żółknąć zaczęły końcówki igieł sosny, a niektóre igły uschły w całości. Mój pokój ma okna skierowane na południe, przez co jest bardzo dobrze oświetlony i nagrzewa się. Pomyślałem, że suche powietrze i temperatura mogą być problemem. Kupiłem nawilżacz do powietrza i nawilżałem :). Biały osad w doniczkach pojawił się u wszystkich drzewek. Wilgotność w pokoju wzrosła, jednak i to nie pomogło. Drzewka stały na parapecie pod którym znajduje się kaloryfer... Klon przeniosłem do pokoju z oknami na północ, sosnę przestawiłem na drugi parapet. Sageretia ze względu na bardzo dobre zdrowie pozostała na tym samym miejscu. Stan sosny do tej pory się nie poprawił. Klon stracił większość listków i traci je dalej. Sageretia która do tej pory była w świetnym stanie w ciągu ostatnich 4 dni straciła 1/6 listków mimo wciąż pojawiających się nowych zdrowych pędów. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale były to liście starsze i mniejsze. Oprócz białego osadu, w doniczce sagereti i klonu pojawiła się pleśń. Proszę o rady i z góry dziękuje za ..
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
krysztof
Posty: 151
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:08
17
Imie i nazwisko: Krzysztof H
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: krysztof »

Chlopie poczytaj o klonach i sosnach gdzie powinno sie jest uprawiac.To sa drzewka ktore powinny caly rok byc na dworze . Co teraz masz zrobic ,musisz popytac bardziej doswiadczonych tym bardziej ze juz mamy zime.
Krzysztof

Jestem tu, aby nauczyć się.
Czerwonykrol
Posty: 4
Rejestracja: 20 gru 2008, 23:38
15
Imie i nazwisko: Jan F
Województwo: mazowieckie

Post autor: Czerwonykrol »

Dzięki za .. Czy w takim razie stopniowa zmiana temperatury, a w końcu wystawienie na dwór pomoże im? Pozostaje jeszcze problem sagereti. Ich objawy wydawały mi się podobne. Nie sądziłem, że to tylko zbieg okoliczności i że sosna i klon po prostu powinny zimować.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
17
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Zanosi się że stracisz rośliny. Pozostawienie outdoorów w mieszkaniu dobije je, wystawienie na zewnątrz zafunduje im szok termiczny, ale nic innego Ci nie zostaje. Pleśń w doniczce oznacza zbyt mokrą glebę, więc prawdopodobnie gniją już korzenie, źle podlewasz. Musisz poprawić podlewanie w odniesieniu do sageretii i liczyć na szczęście w odniesieniu do pozostałych.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Czerwonykrol
Posty: 4
Rejestracja: 20 gru 2008, 23:38
15
Imie i nazwisko: Jan F
Województwo: mazowieckie

Post autor: Czerwonykrol »

Dzięki za .. Jeszce jedno pytanie: Czy na pleśń i biały osad powinienem zastosować jakiś środek chemiczny?
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Witam. Nie podałeś jaki to klon i jaka sosna. Wyjściem z tej sytuacji może być umieszczenie tych roślin w zimnym ale widnym pomieszczeniu. Jeśli dysponujesz szklarenką lub foliakiem to też może być. W ostateczności można te dwie rośliny zadołować w ogródku i starannie okryć. W ogrzewanym mieszkaniu to do wiosny raczej nie dotrwają.
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
krysztof
Posty: 151
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:08
17
Imie i nazwisko: Krzysztof H
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: krysztof »

Plesn i osad narazie usun recznie i zostaw najwyzej dosyp swiezej mieszanki . Na zewnatrz to juz prawie zaprzestan podlewania chyba ze slonce bardzo wysuszy podloze(w co watpie) ale uwazam ze przy takiej pogodzie podlewanie na dluzszy czas bedzie zbedne.Przynajmniej ja tak robie. Gdy nie wiesz kiedy podlewac po prostu wloz palec w ziemie i stwierdz wilgotnosc podloza.
Krzysztof

Jestem tu, aby nauczyć się.
Czerwonykrol
Posty: 4
Rejestracja: 20 gru 2008, 23:38
15
Imie i nazwisko: Jan F
Województwo: mazowieckie

Post autor: Czerwonykrol »

Niestety nie wiem jaka to sosna i jaki klon. Jeszcze raz dziękuję za .. Drzewka przestawiłem na razie w zimniejsze miejsce, a za jakiś czas wyniosę na dwór.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ