Co począć?

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Hag
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2008, 16:14
16

Co począć?

Post autor: Hag »

Dobry dzień. Posiadam wiąza drobnolistnego, z którym nie wiem co się dzieje (a wiem, że dzieje się coś złego). Dostałem go na imprezie parapetowej. Postawiłem drzewko na półce niedaleko kaloryfera, żeby mu było ciepło i obok okna tak, że od ok10 do 14 był w słońcu. Na początku było wszystko w porządku-niby rosło sobie drzewko bonsai pomalutku. Podlewałem je codziennie wieczorem (mało) i zraszałem je rano i wieczorem. Problem pojawił się, gdy dostałem od kumpla (po około miesiącu) nawóz do drzewek bonsai. Dalej podlewałem je tak jak poprzednio tyle, że nawozem (odpowiednio rozrobionym). I wtedy się zaczęło-drzewko powypuszczało dużo nowych zielonych pędów, ładnie ulistnionych, ale na starych nie rosły nowe listki a te, co były pousychały. Siostra powiedziała, że drzewku może brakować światła a że zaczęło się robić ciepło pomyślałem, że to może dobry pomysł, więc postawiłem je na oknie, ale wiecie jaka jest pogoda w tym roku raz mu było ciepło, raz zimno=(. Myślałem, że jako drzewko-wiąz przetrzyma takie zmiany pogodowe. Wtedy drzewko wyglądało tak (1). Później było jeszcze gorzej, bo zaczęły usychać te nowe gałązki. Obecnie dalej podlewam je codziennie-co trzy dni nawozem i zraszam rano i wieczorem-na noc zdejmuje je z okna i stawiam koło akwarium(najcieplejsze miejsce w mieszkaniu). Obecnie wygląda tak(2, 3, 4, 5, 6). Trochę się rozpisałem, ale chyba ważna jest jego historia. Wiem, że popełniłem dużo błędów-mam nadzieje, że da się je jeszcze odratować. Dziękuję za ..
Załączniki
6
6
Kopia 0429220606.JPG (43.7 KiB) Przejrzano 3908 razy
5
5
Kopia 0429220543.JPG (49.76 KiB) Przejrzano 3909 razy
4
4
Kopia 0429220418.JPG (56.85 KiB) Przejrzano 3909 razy
3
3
Kopia 0429220346.JPG (52.96 KiB) Przejrzano 3908 razy
2
2
Kopia 0429220314.JPG (44.81 KiB) Przejrzano 3909 razy
1
1
Kopia 0409131144.JPG (51.78 KiB) Przejrzano 3909 razy
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Hag pisze:Obecnie dalej podlewam je codziennie-co trzy dni nawozem i zraszam rano i wieczorem-na noc zdejmuje je z okna i stawiam koło akwarium(najcieplejsze miejsce w mieszkaniu).
Ehhh a widziałeś kiedyś, żeby ktoś na noc wykopywał drzewko z ogródka i wstawiał do garażu? Na pewno błędem jest przenoszenie drzewka z taką częstotliwością, zostaw je na parapecie i nie ruszaj to raz. A po dwa nawozi się raz w tygodniu a nie 7 :P to nie jest wolnorozkładający się nawóz organiczny. Jak na mój łeb ciężko będzie odratowć o ile wogóle się jeszcze da.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Młody pisze: A po dwa nawozi się raz w tygodniu a nie 7
A skąd wytrzasnąłeś taką informację :shock: - chcesz radzić, to chociaż rób to z głową. Nie nawozi się tak często!
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

skąd? przykładowo w kompendium wiedzy na tej stronie i na etykiecie mojego nawozu, co byś dalej nie naskakiwał na mnie 2ml nawozu na litr wody. peace out
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Fizyk
Posty: 44
Rejestracja: 07 maja 2005, 22:05
19
Imie i nazwisko: Miroslaw Ficek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Fizyk »

1. Nawozi się bardzo różnie. W zależności od pory roku, rodzaju nawozu i gatunku drzewka i jego kondycji. W tym przypadku radzę nie nawozić. Drzewko nie ma liści, więc nie jest wstanie przyjmować tego, co dajemy i bardzo łatwo je przenawozić.
2. Co do przenosin dom – balkon. Dobrze drzewku będzie na balkonie. Jednak trzeba uważać na temperatury. Ja w tym stanie drzewko chronił przed temperaturami poniżej 5C.
3. Ratowanie drzewka zacząłbym od kupienia bardzo dobrej lupy. Z tego, co widzę bardzo dużo wiązów ma przędziorki, a tego bez lupy nie zobaczymy. Jeśli nie ma przędziorka ani innych chorób to trzeba go podlewać tak często i w takich ilościach, aby ziemia nie była mokra a zawsze wilgotna.
Fizyk
Awatar użytkownika
Dragonww
Posty: 211
Rejestracja: 13 lip 2006, 21:08
17
Imie i nazwisko: Wojtek Winiarski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Dragonww »

A ja widze przedziorki bez lupy :))
-------------------------------------------------------
Wojtek

Bonsai - sztuka sÂłuchania natury...
Hag
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2008, 16:14
16

Post autor: Hag »

Drzewka ani razu jeszcze nie wystawiałem na balkon. Zrobie tak jak radzicie-zaczne nawozić raz w tygodniu. Wole go nie wystawiać na balkon bo nie moge kontrolować temperatury=(, a w tym sezonie nigdy nic nir wiadomo z temperatura. Mam nadzieje że jeszcze nie straciłem swojego pierwszego drzewka. A tak na zaś-po czym poznać ża drzewko już jest "out"??? znaczy sie poległo?
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

najłatwiej sprawdzić zdrapując trochę kory, i sprawdzić czy pod spodem jest zielona warstwa przewodząca
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

jezeli drzewko jesze zyje to na pewno musisz zrezygnowac z nawozu . ewidentnie przecholowales z tym nawozeniem , po drugie nie rozumeim po co nawoziles skoro widziales ze drzewko jest w slabej kondycji , nie wiesz o tym ze nawozimy tylko zdrowe i silne rosliny ?? druga sprawa to przedziorek tak jak pisal przedmowca widac je golym okiem , kup sobie magys200sc i spryskaj raz a za 10 dni powtorz czynnosc . jezeli znikna szkodniki , roslina bedzie zyla , ale nie bedzie chcial wytworzyc nowych galazek to usun te ktore juz uschly i postaw drzewko w mini szklarence , na parapecie oczywiscie . podlewaj madrze i zraszaj czesto , nie zapomnij o tym by przynajmniej raz dziennie wietrzyc drzewko , nic wiecej juz nie pomoze . jak nie wierz jak stworzyc taka szklarenke znajdziesz na pewno na forum
ODPOWIEDZ