Jak krople rosy - co to jest?

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Awatar użytkownika
Agula76
Posty: 82
Rejestracja: 27 wrz 2006, 11:31
17
Imie i nazwisko: AgaG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Jak krople rosy - co to jest?

Post autor: Agula76 »

Witam serdecznie !
Pytanie za 100 punktów :evil: Na liściach ligustra ( spodnia część) pojawiły się maleńkie ok 1mm krople. Wygląda nieco jak rosa, ale jest "kleiste". Dodatkowo patrząc na liść pod światło widać wyraźnie prześwitujące kropki ( jak po nakłuciu igłą). Cóż to może być?
Z góry dziękuje za .
Aga
edit: dodam, że nie zauważyłam niczego biegającego, latającego lub pełzającego na i w okolicy rośliny
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2007, 16:05 przez Agula76, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

moze mszyca, ale bez zdjecia trudno zgadywac.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
gonematis
Posty: 46
Rejestracja: 31 lip 2007, 17:10
16

Post autor: gonematis »

akurat te dziurki jak po igle to normalne u ligustra raczej ;) a te krople to nie wiem :wink:
Posiadacz Carmony ;)
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

czasami ligustry pozbywaja sie nadmiaru wody u mnie jest tak samo ale dowiedzialem sie tez ze niema sie czym za bardzo martwic . bo i slonca mniej i parowanie mniejsze a wody tak samo
bo kazdy jest kims
olo
Posty: 3
Rejestracja: 04 sie 2007, 22:25
16

Post autor: olo »

Z moim ligustrem było tak samo - potem te liście brązowiały od końców poczynajac, a cały brązowy liść odpadał. Potem na liście wszedł biały nalot. Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że to początki mączniaka - tak było w przypadku mojego ligustra. Kup preparat na mączniaka i spryskuj roślinkę - polecam Baymat AE firmy Bayer. Lepiej dmuchać na zimne niż czekać aż drzewko padnie:(
pajak
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2007, 16:13
16
Lokalizacja: Kielce

Post autor: pajak »

gwarancji nie ma żadnej ale skutki podobne do ataku mszyc. Mszyce potrafią się dobrze maskować ale zdradzają je m.in. "krople rosy" pozostawiane na listkach. Te kropelki potrafią być początkiem choroby grzybiczej w miejscu ich występowania. Takie objawy miałem w początkowym okresie hodowli ligustra. Mszyc nie dostrzegałem ale kropelki były, niektóre pędy rosły rozetkowo czyli na krótkim odcinku dużo listków na okrągło dodatkowo parę listków zdeformowanych jakby się kurczyły w kierunku ukąszenia. Mospilan bardzo pomógł. Dopiero wtedy znalazłem mszycę gdyż martwa zbielała. Drzewko w oczach odzyskało kondycję.
PaweÂł Majkowski
ODPOWIEDZ