Czarne plamki na igłach modrzewia

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Czarne plamki na igłach modrzewia

Post autor: pawelo73 »

Witam
Na moim modrzewiu w górnej części pojawiły się na młodych igiełkach małe czarne plamki (na pewno jakieś robaki) Mam pewien problem z identyfikacją - w kilku miejscach pojawiły się też pajęczynki, ale bez białego nalotu - to by wskazywało na przędziorka ale ten nie jest chyba czarny, na mszyce to z kolei te plamki są raczej za małe (mniej niż 0,5 mm i nie są okrągłe tylko owalne) i nie ruchliwe - co to może być?? tarczniki, miseczniki??
z góry dziękuję za odpowiedź i pozdr
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Mszyce - pozdrawiam.
Darek Rychlicki
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Dzięki. No tak ale jeszcze jest pytanie jakie to mszyce. Na gałązkach właśnie znalazłem małe galasy (ok 5,6) u podstawy wybijających pędów i podejrzanym został od razu ochojnik świerkowo modrzewiowy. Jego larwy to właśnie takie małe czarne robaczki. Tyle tylko że z tego co czytałem to nie zimują one na modrzewiu muszą się dopiero przenieść ze świerku późną wiosną lub latem. Czy ktoś może jeszcze coś dodać - w necie znalazłem tylko jedno niewyraźne zdjęcie tych larw. Swoje wstawię jak tylko będzie więcej światła.
pozdr
Paweł Dembek
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Ok małe sprostowanko - doczytałem że ochojnik na modrzewiu też zimuje poniżej zdjęcie - byłbym zobowiązany gdyby ktoś potwierdził moją diagnozę.
z góry dziękuję i pozdr
Załączniki
goÂście goÂście 3.jpg
goÂście goÂście 3.jpg (93.55 KiB) Przejrzano 3858 razy
Paweł Dembek
Derazimo
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:14
15

Post autor: Derazimo »

Mam coś podobnego, tylko na fikusie Benjamina, i jakby moje są trochę grubsze, zbijają sie w gromady (? stada:P ?) są zarówno na dolnych jak i górnych listkach i gałęziach, jak sie tego pozbyć. Nie chciałem pisać nowego działu :P
Ash nazg durbatulĂşk,
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulĂşk,
Agh burzum-ishi krimpatul.
ODPOWIEDZ