serissa - umiera

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Tomek_
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2007, 13:54
17

serissa - umiera

Post autor: Tomek_ »

witam, we wrzesniu dostalem sarisse, po woli tracila liscie, myslalem ze sie aklimatyzuje ale do tego czasu pojawilo sie tylko kilka nowych listkow na dole pnia a te co sie pojawialy na galazkach szybko padaly, nie wiem co robic, probowalem roznych ustawien woda/swiatlo i nic, stoi jak widac w pojemniku (chyba po lodach) i miala w nim zawsze wode ok 1cm, teraz wode wylalem bo gdzies wyczytalem ze nie moze miec stojacej wody, kilka dni temu sie zrobilo cieplej i dalm ja na balko a na noc wnosilem do srodka, teraz stoi na zachodnim parapecie
hodowla roslin nie jest mi obca, zajmuje sie owadozerami ale z ta serssa mam najwiecej problemow
miala ziemiorki i potraktowalem je diazolem 0,8ml na 1,5 litra kilka dni temu i mech zaczol gnic od niego, wole stracic mech niz drzewko

oto fotki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ma kilka malutkich paczkow zielonych ale cos sie nie chca rozwijac, czesc galezi juz jest martwa - sprawdzilem przycinajac je

ps. sorki ze zdjecia odwrocone ale nie ma czym tego zmianic
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
17
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

prawdopodobną przyczyną choroby u Twojej serrisy jest ten feralny pojemnik po lodach :P nie trzyma sia doniczki z roślinką w pojemniku z wodą . taka technika powinna służyć tylko do podlewania i tez nie zawsze. wyciągnij drzewko z doniczki i sprawdż czy nie gniją korzenie. odznaczą sią ciemną barwą... nie wiesz że po podlaniu zawsze wylewa sie nadmiar wody z podstawki?? zycze powodzenia z drzewkiem, przyda Ci się, gdyż serrisa jest bardzo czuła na, zarówno zbyt duża ilość wody jak i przesuszenie :/ ale trzymam kciuki.
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
Tomek_
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2007, 13:54
17

Post autor: Tomek_ »

z tym nadmiarem wody nie widzialem - dzieki,
korzenie sprawdzilem ale nie potrafie ocenic czy sa zgnite czy nie, sa brazowe, nie sa zbyt ciemne wiec chyba jest ok (jutro zrobie fote w dzien), ale jesli byly by zgnite to roslina cala by pewnie padla a ma te 3 pedy zielone (chyba), ma troche malo ziemi :/ znaczy sie z wierzchu ma 1-1,5 cm a na dole same korznenie, moze przesadzic ja ? tylko nie wiem do jakiej ziemi
pojemnik po lodach wlasnie zostal zredukowany do podstawki o wysokosci 1cm
Awatar użytkownika
kutny leszek
Posty: 65
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:03
18
Imie i nazwisko: Leszek
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Post autor: kutny leszek »

Dodam jeszcze zebys nie przesadzil z podlewaniem ale za to spryskuj seriske.
Tomek_
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2007, 13:54
17

Post autor: Tomek_ »

a czy moze to byc spowodowane brakiem nawozenia ?
jaki nazow polecicie do tego drzewka ?

wlasnie zostala wyniesiona do szklarni - czy to bedzie dobre miejsce ? na noc bede ja zabieral do domu
Awatar użytkownika
kutny leszek
Posty: 65
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:03
18
Imie i nazwisko: Leszek
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Post autor: kutny leszek »

Z doświadczenia wiem, że serissa nie za bardzo lubi częste zmiany miejsca i reaguje na nie zrzucaniem liści więc nie wiem czy to dobry pomysł z noszeniem dzrewka w tą i z powrotem a co do nawozu to na razie nie nawóź a lepiej przesadź do większej doniczki ale nie przycinaj korzeni i nic nie rób przy bryle. Drzewko odstaw na zachodni parapet i utrzymaj wilgotność i nie przesadź z podlewaniem.
Tomek_
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2007, 13:54
17

Post autor: Tomek_ »

a jaka ziemie najlepiej zastosowac ?
ODPOWIEDZ