Małe szare muszki...

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
MateuszJasło
Posty: 56
Rejestracja: 07 sie 2006, 13:38
17
Lokalizacja: JasÂło

Małe szare muszki...

Post autor: MateuszJasło »

Mojego grubosza atakowała armia małych superszybkich szarych muszek, tylko zę nie wszystkie latały. Żerowały na ziemi, nie wchodziły na drzewko. Gdy się patrzyło na doniczkę to nie było nic widać, ale lekkie dmuchnięcie wywoływało "autostrade robaczków" biegały wkółko jak jakieś naspeedowane. Po podlaniu trutką zdechły lecz terraz ( około 2 tygodni. ) znów są, ale malutkie. Mimo to że nie było ich przez te 2 tygodnie mój grubosz marnieje w oczach... z gałązek robia sie jakieś sznurki i listki dawniej napęczniałe i soczyste teraz są cieniutkie, pomarszczone i jakby ze skóry. Dziś podleje znów tym środkiem, ale jak uratować drzewko bo ma ono już około 20 lat !!!
Dodatkowo zauważyłem ze w doniczce innego kwiatka często spotykam kilka muszek takich samych jak w gruboszu tylko większe i latające. Latają po całym pokoju i wracają do kwiatka. Narazie się trzyma ale obawiam się że będzie z nim tak jak z gruboszem.

Myślałem nad przsadzeniem grubosza i opłukaniu korzonków ale nie wiem czy to dobry pomysł... może obciąć i do ukorzeniacza i do ziemi?
Mateusz
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Twoje muszki to ziemiórki -> tu masz więcej o nich i ich zwalczaniu -> http://www.przyjacielebonsai.home.pl/fo ... .php?t=162
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
MateuszJasło
Posty: 56
Rejestracja: 07 sie 2006, 13:38
17
Lokalizacja: JasÂło

Post autor: MateuszJasło »

Nie wiem czy to normalne... ale moje muszki mają od 1 do do 2,5 mm a larwy OKOŁO 1 mm... praktycznie niezauważalne! Czy to <font color="#FF0000">napewno //ort</font> te szkodniki? Podlałem Basudinem 600 EW ( tym co ostatnio) może pomoże... czy może lepiej ziemie zmienić... bo grubosik gubi już konarki i bardzo śmierdzi pleśnią !
Mateusz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Grubosz to sukulent nie wymaga duzego podlewania ziemia powinna byc przepuszczalna i skladac sie z wiekszej ilosci piasku badz zwiru. Jesli ziemiorki sie zalegly to <font color="#FF0000">napewno //ort</font> tez sa tam skoczogonki. I jedne i drugie zywia sie czesciami organicznymi w glebie a jesli populacja jest zbyt duza zaczynaja nacinac korzenie i wysysac z nich soki co powoduje do chorob grzybicznych korzeni. Choroby znow powoduja gnicie korzeni ( stad ten zapach )a co za tym idzie roslina marnieje. Sprobuj przesuszyc ziemie to czesciowo pomaga ale czy pomoze nie gwarantuje.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Przy ziemiórce przesuszenie podłoża nie jest dobrym rozwiązanim. W suchej ziemii larwy z powodu suszy w poszukiwaniu wilgoci wgryzają się w korzenie niszcząc je. Lepiej je wcześniej wytępić chemią (basudin powinien być dobry). A potem dopiero obniżyć wilgotność podłoża.
Artur
ODPOWIEDZ