dwa rodzaje szkodnikow?!

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Monia

dwa rodzaje szkodnikow?!

Post autor: Monia »

Do tej pory myslalam ze zolkniecie i opadanie lisci mojego drzewka (wiaz drobnolistny) spowodowane jest zmiana otoczenia - mam je jakies 20 dni. Ale wczoraj zauwazylam malenkie robaczki w glebie - koloru czerwono-brazowego, wygladaja jak male pajaczki. Poczytalam na forum i juz nie wiem co o nich myslec - wygladaja jak przedziorki, zolkniecie lisci tez na to wskazuje ale nie zauwazylam zadnych pajeczynek a robaczki widzialam tylko w ziemi - nie na lisciach. Co to w takim razie moze byc? Poza tym widzialam w ziemi jeszcze inne, mniejsze i biale robaczki, ciezko bylo mi dojrzec ich ksztalt bo byly na prawde malenkie, oba rodzaje tych stworzonek zauwazylam w ziemi w okolicach pnia i korzenia. Bardzo prosze o jakas porade...
reizer
Posty: 33
Rejestracja: 19 wrz 2006, 19:39
17
Lokalizacja: Albigowa

Post autor: reizer »

te male biale robaczki to ziemiórki- sa bardzo upierdliwe jest na nie chyba jakas chemia(ale nie znam sie na tym i nie wiem jaka)
Karol
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

ja je mielem w papirusie... to sie zdenerwowalem nalalem w doniczke full wody(doniczka bez dzirek) i po powierzchni wody te robaczki wtedy plywaly to je spalilem palnikiem. Zrobilem tak 2 czy 3 razy i ich wiecej nie widzialme:D polecam ten sposob w papirusie lecz trzeba bardzo uwazac zeby nie pozyc rosliny. Nic nie radzie zebys zrobila tak z wiazem, nie biore za to odpowiedzialnosci:)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Monia

Post autor: Monia »

znalazlam na internecie taki przepis na plyn do spryskania tych przedziorkow (podobny jak gdzies na tym forum czytalam - z cebula, czosnkiem, gozdzikami, pieprzem Cayene). Teraz jestem pewna ze to przedziorki bo zauwazylam ze niektore listki jak odpadaja to wisza na miniaturowych pajeczynkach. Bede stosowac ta miksture przez 5 dni zobaczymy co bedzie dalej. Jesli chodzi o ziemiomorki to czy jest na nie tez jakac naturalna metoda? I zastanawiam sie czy te brazowo-czerwone robaczki na ziemi to nie cos innego - inaczej wygladaja niz na zdjeciach jakie znalazlam gdy szukalam przedziorkow?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ziemiórki, nie ziemiomorki.
A tak w ogóle to raczej skoczogonki niż larwy ziemiórek (których dorosła forma wygląda jak malutka czarna muszka).
Anna Dorota
Monia

Post autor: Monia »

dawno sie nie odzywalam :)
Moje bonzai juz nie ma zadnych szkodnikow - przynajmniej nie zauwazylam zadnych zyjatek. Stoi sobie na balkonie, doniczke ma oslanieta styropianem i folia zeby korzenie nie przemarzly (choc to malo prawdopodobne bo srednia temperatura to okolo +5 stopni) Ale jedno mnie caly czas zastanawia - czemu moje drzewko zgubilo prawie wszystkie liscie? Czy to przez to ze jest zima? Mam nadzieje ze nie jest chore :(
Awatar użytkownika
Mort
Posty: 105
Rejestracja: 08 maja 2006, 17:50
18
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Mort »

Monia pisze: Ale jedno mnie caly czas zastanawia - czemu moje drzewko zgubilo prawie wszystkie liscie? Czy to przez to ze jest zima?
DOKŁADNIE :-)
Pozdrawiam MichaÂł
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 70
Rejestracja: 31 gru 2006, 16:33
17
Lokalizacja: okolice Koszalina

Post autor: Ben »

Monia pisze: Ale jedno mnie caly czas zastanawia - czemu moje drzewko zgubilo prawie wszystkie liscie? Czy to przez to ze jest zima? Mam nadzieje ze nie jest chore :(
Stworzyłaś mu idealne warunki do zimowania, teraz sobie smacznie "lula" zadbaj tylko o prawidłową wigotność podłoża i czekaj do wiosny. Śmiem twierdzić że po takim zimowaniu rozkwitnie wiosna w pełnej krasie :razz:
pozdrawiam
Benon
ODPOWIEDZ