Zelkova - dziwny kolor liści

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
maczek

Zelkova - dziwny kolor liści

Post autor: maczek »

Witam!

W styczniu kupilem kilkunastoletnia zelkove, wszystko bylo pieknie do maja, liscie byly ladne, zielone, a teraz sa na nich biale plamy. Czy to normalne? A moze to jakis szkodnik?
Pare dni temu zauwazylem mala pajeczynke ale nie widzialem przedziorkow, na wszelki wypadek spryskalem MAGUSem 5 dni temu ale efektow na razie nie widac. W zalaczniku przesylam zdjecie lisci.

Prosze o .!!!
Załączniki
ZdjĂŞcie liÂści
ZdjĂŞcie liÂści
IMG_5266.jpg (70.77 KiB) Przejrzano 4033 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Łatwiej by było udzielić Tobie informacji jeżeli napisał byś nam w jakich warunkach znajduje się drzewko (co ile podlewasz, w jakim stoi miejscu, czy je nawozisz jak tak to czym i co ile). Na moje oko to niedobór azotu odpowiedzialnego za tworzenie chlorofilu, ale mogę się mylić :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
maczek

Post autor: maczek »

Podlewam co 2-3 dni (jak ma sucho), stoi na parapecie w pokoju w bardzo naslonecznionym miejscu - strona zachodnia, nawoze je florowitem co 1-2 tygodnie. Codziennie kilka razy zraszam liscie woda.
maczek

Post autor: maczek »

Podlewam co 2-3 dni (jak ma sucho), stoi na parapecie w pokoju w bardzo naslonecznionym miejscu - strona zachodnia, nawoze je florowitem co 1-2 tygodnie. Codziennie kilka razy zraszam liscie woda.
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

raz wystarczy... nawozic powinno sie co 2 tygodnie, chyba ze jest inaczej na opakowaniu napisane i chyba, ze malymi dawkami. Mi to tez wyglada na chloroze...
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
maczek

Post autor: maczek »

Jakis blad 500 serwera mi wyskoczyl.

Dzieki za odpowiedz. W jaki sposob wzbogacic rosline w azot? Czy do bonsai powinien byc jakis specjalny nawoz? Bo mam zwykly florovit.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Adaś chloroza objawia się raczej żółknięciem liści, a nie tak jak pisał maczek, że na liściach są białe plamy.
Co do nawozu to musisz znależć taki co ma mniej więcej po równo azotu, fosforu i potasu. Najbardziej optymalny będzie Biogold.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

U mnie w ksiazce do biologi z tego co pamietam jest napisane, ze chloroaz objawia sie odbarwieniem lisci z powodu niedoboru azotu lub zelaza.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
cezary

Post autor: cezary »

W styczniu kupilem kilkunastoletnia zelkove, wszystko bylo pieknie do maja...

typowe >gadzety> z chin/tajlandi a ostatnio z korei (tansze). Mozna jeszcze zawinac w worek foliowy/ najlepiej przezroczysty i zostawic w cieniu na dwa dni- patrzec co sie z minidrzewkiem dzieje. Kiedys w mojej zelkowve opadly wszystkie lisci- przeschniete+ przedzior= to tak jak wyjezdza sie na urlop.... postanowilem poeksperymentowac ...wyjalem z doniczki i w worek,stal w zsypie. po dwoch dniach wypuscil setki malych paczkow....
decyzja nalezy do ciebie...radze wziasc sie za ficust retusy..http://minidrzewo.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Jest to niedobór magnezu
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
ODPOWIEDZ