Rozpoznaj szkodnika - Tarczniki, Miseczniki, Wełnowce

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Rozpoznaj szkodnika - Tarczniki, Miseczniki, Wełnowce

Post autor: Bolas »

Owady te występują głównie na dolnej stronie liści i na pędach. Przez większą część życia żerują w jednym miejscu. Do tej grupy szkodników zaliczają się tarczniki (pokryte płaską, owalną tarczką o średnicy od 1 do 2 mm), miseczniki (posiadają tarczkę brązową i wypukłą, trudną do usunięcia), oraz wełnowce (ich ciało pokrywa jasna wydzielina, przypominająca kłaczki wełny - fot. poniżej z lewej). Szczególnie korzystne warunki do rozwoju tych szkodników występują zimą w ogrzewanych mieszkaniach.

W uprawie domowej tarczki owadów należy usunąć za pomocą twardej szczoteczki lub patyka (fot. z prawej), a miejsca po ich żerowaniu posmarować mieszaniną wody z szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń i denaturatem. Całą roślinę można spryskać preparatem Actelic 50EC, MOSPILAN 20SP,CONFIDOR 200SL.
Załączniki
WeÂłnowce
WeÂłnowce
welnowce.jpg (5.39 KiB) Przejrzano 11233 razy
miseczniki, tarczniki
miseczniki, tarczniki
czerwce1.jpg (6.78 KiB) Przejrzano 11230 razy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Symonides

Post autor: Symonides »

dodam jeszcze, ze charakterystyczne dla tarcznikow jest to, ze liscie staja sie lepkie i wyglada to tak jakby roslina sie pociła.
polecam metode płyn (np.Ludwik) + denaturat, kilkukrotnie co jakis czas przemywac rosline. oczywiscie najpierw dokladnie cala rosline oczyscic i ogladnac najlepiej pod lupa, bo wystarczy zostawic jednego i za chwile znowu mamy pelno :cry: ogolnie moim zdaniem ciezko zwalczyc tarczniki :roll:
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

A czy ten Ludwik+denaturat to jest skuteczne? Wczoraj zauważyłem na moich sadzonkach cytrusów, że mam tarczniki. Jak na razie zmywam je wodą. Czy to może pomóc?
Czy ktoś z Was stosował środek Basudin 600 EW? Kupiłem to ostatnio żeby pozbyć się gąsienicy z doniczki, czy na tarczniki też pomoże? (Na opakowaniu jest napisane: Środek przeciwko gąsienicom, mszycom, wciornastkom, pędrakom, drutowcom i innnym owadom szkodliwym")
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Deoos a znasz roznice miedzy gąsienicom a dzdzownica??
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Symonides

Post autor: Symonides »

Deoos smialo mozesz zastosowac ta metode. ale pamietaj by za kilka dni powtorzyc to mycie, bo tarczniki lubia powracac. powodzenia :wink:
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Nie rozumiem za bardzo o co Ci chodzi Bolas. Tak, wiem jaka jest różnica. Czy Ci chodzi o to, że na środku jest napisane, że jest na gąsienice, a nie na dżdżownice? W dwóch sklepach (studio bonsai w Krakowie i w ogrodniczymu mnie w Łodzi) polecali mi ten środek. Poza tym zadziałał.
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

No jednak różnica zasadnicza - przeciw gąsienicom stosuje się np. opryski, bo żerują nad ziemią, dżdżownice żerują w glebie, opryski są tu więc mało skuteczne....
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Rozumiem, ale skoro mi tak polecali i jak na razie nie widzę kopczyków, więc chyba zadziałało.
Wojtek Łukaszewski
grzesio

Post autor: grzesio »

Teraz już wiem co trawi moją roślinę. Z waszego opisu wynika, że jest to Wełnowiec.
ODPOWIEDZ