Rozpoznaj szkodnika - Przędziorek

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Rozpoznaj szkodnika - Przędziorek

Post autor: Bolas »

Rośliny domowe często mogą być atakowane przez przędziorki, drobne roztocza o 8-miu odnóżach, długości nie przekraczającej 1 mm i barwie od żółtawo-zielonej do czerwono-pomarańczowej. Poza kwiatami domowymi, mogą one atakować wiele różnych roślin ogrodowych. Obecność przędziorków objawia się w postaci żółtobiałych plam na liściach. Plamy z czasem obejmują coraz większą powierzchnię liścia, powodując jego zaschnięcie i opadnięcie. Może się również zdążyć, iż liście zostaną osnute cienką pajęczyną (fot. z prawej). Rozwojowi tych szkodników sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze.

W uprawie w mieszkaniu przędziorki możemy zwalczać akarycydami, np. Karate 2,5EC lub Talstar 100EC. Możliwe jest
Załączniki
przedziorek.jpg
przedziorek.jpg (4.88 KiB) Przejrzano 9819 razy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Fizyk
Posty: 44
Rejestracja: 07 maja 2005, 22:05
19
Imie i nazwisko: Miroslaw Ficek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Fizyk »

Polecam Provado Combi Pin bardzo drogi preparat ale użycie bardzo komfortowe i dużo większą wykazał skuteczność niż opryski (a kilka preparatów próbowałem).
Fizyk
Jan Drogi

Post autor: Jan Drogi »

Osobiscie zastosowalem wywar z czosnku i cebuli i zadzialalo ekstra. Oczywiscie oprysk trzeba ponowic po 14 dniach - wtedy to z jaj na spodniej warstwie lisci wylegaja sie kolejne szkodniki. Najlepiej jest najpierw usunac przedziorka mechanicznie (mycie, oprysk z czystej wody) a pozniej zastosowac ten wlasnie wywar. Czosnek dziala praktycznie na wszystkie szkodniki i co najwazniejsze nie szkodzi ani roslinka ani zwierzeta domowym(wazne jak ktos ma np. kota i sie o niego boi...). Mozna dodac tez do czosnku wywar z tytoniu i uzyskujemy wtedy miksture o szerokim spektrum dzialania - dziala np. na mszyce.
popek

Post autor: popek »

kurde moje sieweczki z nasionek zalapaly przedziorka ja bym sprobowal tego wywaru ale to tzreb zagotowac cebule z czosnkiem i spryskac tym czy jakies soki wycisnac z tych warzyw ?
cala

Post autor: cala »

popek pisze:kurde moje sieweczki z nasionek zalapaly przedziorka ja bym sprobowal tego wywaru ale to tzreb zagotowac cebule z czosnkiem i spryskac tym czy jakies soki wycisnac z tych warzyw ?
Jak sama nazwa wskazuje "wywar" to coś co się "warzy" (nie mylić z "waży") czyli gotuje - wywar zwykle gotuje sie ok. 10 min.
popek

Post autor: popek »

ok dzieki za info dzisiaj to ugotuje
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Dodam tylko, że przędziorkom najłatwiej zaatakować roślinę gdy jest osłabiona a zwłaszcza przesuszona, pewnie wtedy najłatwiej przebić się przez ścianki komórek. Trzeba sprawdzać zawsze spodnią stronę liści kupowanych roślin, a walcząc z przędziorkami radzę wykonać profilaktycznie opryski wszystkich swoich roślin, nie tylko tej jednej na której przędziorki już widać.
Anna Dorota
popek

Post autor: popek »

jezeli opryskam takim wywarem zapobiegawczo rosliny zdrowe nic im nie bedzie ?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nie nic sie nie stanie.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Tylko nie można chlapać na ziemię - najlepiej owinąć doniczkę folią przed spryskiwaniem i potrzymać tę folię przez godzinkę, żeby sobie krople spłynęły.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
jacenty_3
Posty: 515
Rejestracja: 19 paź 2004, 22:52
19
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska

Post autor: jacenty_3 »

Ja stosuję ... :roll: z EFEKTAMI :nie_powiem:

Dwa środki :idea: w jednym OPRYSKU :oops:

To :

MAGNUS SC (zwalcza stadia rozwojowe, ale głównie osobniki dorosłe ) !! !!

i

NISSORUN 050 EC ( zwalcza wszystkie stadia rozwojowe z wyjątkiem osobników dorosłych ) !!

W mieszance bardzo skuteczne :twisted: ! po 10 dniach powtórzyć oprysk :evil:

Dostępne w większości sklepów w małych ilościach (minimum to 5 ml),
termin przydatności do zabijania to 2 lata :-)
Bonsaiœci ca³ego œwiata ³¹czcie siê !!

Pozdrawiam!
Robert Kotyra
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 61
Rejestracja: 24 lis 2005, 20:03
18
Lokalizacja: zduńska wola

Post autor: kuchar »

tren wywar mi nic nie pomogl..... :cry: te "dranie" cay czas laza...
www.pajacyk.pl pomĂłż głodnym dzieciom...
pozdrawiam DAMIAN
ODPOWIEDZ