Propozycja Nowy temat - BONKAI

Propozycje, bledy itp. odnosnie forum
kinia
Posty: 9
Rejestracja: 26 mar 2008, 10:30
16

Propozycja Nowy temat - BONKAI

Post autor: kinia »

Mam propozycję stworzenia nowego tematu....... Osobiście bardzo podoba mi się sztuka Bonkai, lecz bardzo mało wiadomości można o niej znaleźć na necie.... Proponuję ten pomysł bo przecież Bonkai jest ściśle związany z Bonsai.....

Poniżej podaję kilka przykładów które znalazłam w neciku.... Może nie wszystkie wyrafinowane, ale zawsze....

Gdyby powstał taki temat i ktoś by miał więcej informacji na ten temat byłabym bardzo wdzięczna...
Załączniki
chineseelm2qingquanzhaoce9.jpg
chineseelm2qingquanzhaoce9.jpg (61.87 KiB) Przejrzano 6529 razy
foret2.jpg
foret2.jpg (72.12 KiB) Przejrzano 6527 razy
ShireinSpringtime.jpg
ShireinSpringtime.jpg (62.08 KiB) Przejrzano 6516 razy
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Spadłem z krzesła.... a wpisz w google saikei może... ?
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
kinia
Posty: 9
Rejestracja: 26 mar 2008, 10:30
16

Post autor: kinia »

Hmmm... tej nazwy nie znałam.....Dzięki.....

Teraz się trochę rozjaśniło... choć muszę przyznać że na polskich stronach ciężko znaleźć więcej informacji o tworzeniu czegoś takiego....

Pewnie tworzy się analogicznie do Bonsai, ale czy są jakieś zasady, style..... Bo ponoć saikei to jest stylem krajobrazu na skale czy bonkai jest innym stylem.... czy to to samo.... Czy tworzy się od początku wszystkie drzewka, czy sadzi już gotowe hodowane w osobnych doniczkach... itp
Załączniki
saikei06.jpg
saikei06.jpg (71.7 KiB) Przejrzano 6445 razy
saikei04.jpg
saikei04.jpg (69.64 KiB) Przejrzano 6444 razy
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Saikei to jest żyjący krajobraz na tacy (suiban) a nie na skale. Do tworzenia saikei wykorzystuje się skały, trawy, mchy, piaski oraz żywe drzewa, żeby odwzorować naturalny krajobraz. Ogłnie tworzenie saikei jest najtrudniejszym aspektem sztuki bonsai.

Coś takiego jak Bonkai nie istnieje, może chodziło Ci o Bonkei czyli formę saikei, w której dozwolone jest nasadzanie wraz z żywymi roślinami rośliny sztuczne.

Co do nasadzania drzewek na saikei, zasada jest podobna do tworzenia yosu-uye, każde drzewo musi stanowić poprawne bonsai gdyby miało być sadzone oddzielnie. Jedyny problem to, to, że saikei nie może tak długo cieszyć jak pojedyńcze drzewko w donicy.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
kinia
Posty: 9
Rejestracja: 26 mar 2008, 10:30
16

Post autor: kinia »

Dziękuję za komentarze i poprawkę.....
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

gwoli sprostowania(Marku jak nie wiesz <font color="#FF0000">napewno //ort</font> to prosze nie wprowadzaj w blad)pejzaz na tacy saikei(sai- sadzic; kei-pejzaz), bonkei (bon-taca; kei -pejzaz)oba wyrazy oznaczaja to samo, dokladnie to samo , bonkei jest bardziej tradycyjnym okresleniem pejzazu na tacy, terminu saikei czesciej uzywa sie w Europie. Istnieja jeszce Keto-Bonkei; Bonseki; Hako-Niwa
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

różni ludzie piszą różne rzeczy a ja jeszcze wszystkich książek nie przeczytałem :P
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

nazwa saikei powstala w roku 1963 a zarejestrowana zostala przez P.Toshio Kawamoto
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

kto wiedzialem ale kiedy nie :)
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
ODPOWIEDZ